لپ تاپ

چه دلایلی باعث متوقف شدن کار فن سی پی یو می شود؟

متوقف شدن کار فن سی پی یو

“خطای فن سی پی یو!” – آیا روی مانیتور شما نمایش داده می شود و رایانه شما بوت نمی شود؟

هیچ چیز ناامیدکننده‌تر از روشن کردن رایانه شخصی برای نمایش یک پیام خطای مرموز نیست که مانع از انجام برخی کارها (یا سرگرمی) می‌شود.

گاهی اوقات خطا به راحتی قابل رمزگشایی و رفع سریع است، اما اغلب شما باید به صورت دستی آن را در Google-Search کپی کنید تا ببینید چه اتفاقی می افتد.

بسیاری از چیزها می تواند باعث خطای فن سی پی یو شود، اما مقصر رایج گرد و غبار است. مشکلات دیگری نیز می تواند علت باشد، از شل بودن اتصال فن گرفته تا فن خراب.

گرد و غبار ممکن است به مرور زمان در رایانه شما جمع شود و مانع از عملکرد صحیح سینک حرارتی شود. این کار خنک شدن خود را برای CPU دشوار می کند و باعث خطای فن سی پی یو می شود.

خوشبختانه، این مشکل قابل حل است به گونه ای که اگر خود شما کمی تجربه و آشنایی به فن سی پی یو داشته باشید میتوانید این خطا را رفع کنید در صورتی که نتوانستید این مشکل را رفع کنید تیم تعمیر لپ تاپ به صورت کاملا حرفه ای در تعمیر انواع لپ تاپ در کنار شماست!

چگونه خطای فن CPU ظاهر می شود؟

خطاهای فن سی پی یو معمولاً در هنگام راه اندازی یا بوت شدن در ویندوز ظاهر می شوند. این نوع خطاها پیامی مانند:

 • “CPU Fan Error” (Generic)
 • “Error: CPU Fan Has Failed” (ASUS)
 • “CPU fan error, Please check!” (MSI)
 • “CPU fan speed error detected.” (American Megatrends)
 • “System Fan (90B)” (HP/Compaq)

هنگام ظاهر شدن خطای فن CPU چه باید کرد؟

اگر خطای فن سی پی یو ظاهر شد، سعی کنید در اسرع وقت کامپیوتر را خاموش کنید. در صورت مشاهده دود یا جرقه از دستگاه، تمام کابل های متصل به آن را از برق بکشید. اگر بتوانید به اندازه کافی سریع سیستم را خاموش کنید، داده های شما همچنان دست نخورده خواهند بود و باید به شما فرصتی بدهد تا دستگاه خنک کننده خود را تعمیر یا تعویض کنید.

خطای فن CPU چیست؟

خطای فن سی پی یو زمانی رخ می دهد که سیستم شما با مشکل چرخیدن صحیح یک یا چند فن خود مواجه می شود که می تواند باعث داغ شدن بیش از حد و خاموش شدن غیرمنتظره آن شود. رایانه شما ممکن است دارای مادربرد معیوب، سیم‌های شکسته یا سایر نقص‌های داخلی باشد که از گردش صحیح هوا در دستگاه شما جلوگیری می‌کند.

همچنین ممکن است مشکل رایج تری را در سیستم خود تجربه کنید که صرفاً تجمع گرد و غبار است. خطای فن سی پی یو باعث می شود کامپیوتر شما بدون هشدار خاموش شود و اگر در میانه یک کار یا ارائه مهم رخ دهد می تواند بسیار خسته کننده باشد.

برای عیب‌یابی فن‌های خود در هنگام چرخیدن، ابتدا مطمئن شوید که هیچ چیز مانع چرخش پره‌های فن نمی‌شود، مانند شل شدن سیم‌ها، بند کابل‌ها یا حتی گرد و غبار.

نحوه رفع خطای فن سی پی یو

خطاهای فن سی پی یو را می توان به روش های مختلفی حل کرد. اولین قدم این است که مطمئن شوید کامپیوتر شما تمیز و عاری از تجمع گرد و غبار است. همچنین اتصالات منبع تغذیه خود را بررسی کنید زیرا فن بدون عبور جریان الکتریکی از آن کار نخواهد کرد.

اگر با خطای فن CPU مواجه می‌شوید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که برخی از قسمت‌های مهم دستگاه خود را جدا کرده و آن‌ها را تمیز کنید تا زباله‌های اضافی را پاک کنید.

اگر فن شما برق نمی گیرد، مشکل می تواند سوختن فیوز، منبع تغذیه ناکافی یا سیم کشی نادرست باشد. بهترین چیز این است که اگر می دانید چگونه رایانه خود را جدا کرده و دوباره سرهم کنید، می توانید این موارد را خودتان بررسی کنید.

راه حل 1: رایانه / لپ تاپ خود را تمیز کنید

گرد و غبار زیاد، موی گربه یا حتی موی انسان (نپرسید) می تواند باعث خرابی فن CPU شود. برای تمیز کردن فن خود می توانید از هوای فشرده استفاده کنید.

به عنوان اولین قدم، به سادگی هوا را از طریق سوراخ های فن در رایانه یا لپ تاپ خود دمش دهید. اگر دیدید کثیفی زیادی بیرون می آید، کامپیوتر خود را به سمت دیگری بچرخانید و این کار را تکرار کنید.

همیشه این کار را پس از خاموش کردن کامپیوتر و قطع آن از برق انجام دهید.

مهم است که از سوراخ های تهویه شروع کنید. پس از بیرون آمدن چیزی بیشتر، باید مقداری هوای فشرده را نیز از طریق سوراخ های دیگر دمید.

برای لپ تاپ، این شامل صفحه کلید است. مکان های مهم برای تمیز نگه داشتن ورودی های USB، ورودی های HDMI و شبکه و با دقت ورودی برق هستند.

راه حل 2: تمیز کردن عمیق کامپیوتر / لپ تاپ

پس از تمیز کردن سطح همانطور که در رفع 1 مشاهده می شود، می توانید رایانه خود را مجددا راه اندازی کنید تا تأیید کنید که تعمیر کار کرده است. در بیشتر مواقع اینطور خواهد بود. در موارد نادر اینطور نیست، برای انجام یک تمیز کردن عمیق باید کیس را باز کنید.

اگر تجربه فنی ندارید، شاید بهتر باشد تجهیزات خود را به یک متخصص بیاورید. آنها می دانند که چه کاری انجام می دهند و همچنین می توانند سایر مشکلات سخت افزاری را برای شما به طور همزمان بررسی کنند.

اگر می خواهید خودتان این کار را انجام دهید، بسیار مراقب باشید و آماده کنید:

میز یا میز تمیز
این یعنی بدون گرد و غبار، بدون غذا و قطعاً بدون نوشیدنی. سعی کنید تا جای ممکن فضای کاری خالی باشد تا از گم شدن وسایل کوچک جلوگیری کنید.

یک کاسه یا بشقاب
پیچ هایی که با آنها کار می کنید بسیار ریز هستند و بهترین تمرین این است که آنها را در یک فنجان یا کاسه قرار دهید. این اطمینان حاصل می کند که می توانید آنها را در زمان نیاز پیدا کنید و مانع از افتادن آنها از روی میز می شوید.

نور خوب
داشتن نور خوب مهم است تا بتوانید ببینید چه کاری انجام می دهید.

هیچ حیوانی در اطراف وجود ندارد
گربه ها دوست دارند با پیچ های کوچک بازی کنند و آنها را از روی میز بشکنند.

پس از آماده شدن، از پیچ گوشتی با اندازه مناسب برای جدا کردن پوشش لپ تاپ یا رایانه شخصی خود استفاده کنید.

با احتیاط آن را بردارید و فن سی پی یو را پیدا کنید. با استفاده از همان هوای فشرده، گرد و غبار و آلودگی را از پره های فن پاک کنید. سعی کنید از افتادن در داخل کیس کامپیوتر جلوگیری کنید. اگر چنین شد، به آرامی آن را با هوای بیشتری دور کنید.

همین کار را با ورودی و اگزوز فن انجام دهید. مراقب باشید که به چیزی در داخل کیس کامپیوتر دست نزنید زیرا روغن روی پوست شما می تواند باعث شکستن تراشه ها شود.

هنگامی که به صورت بصری تمیز بودن فن را تأیید کردید، درپوش را روی رایانه خود قرار دهید و آن را ببندید. این مرحله ای است که نمی توان منتظر ماند، زیرا هر چه فضای داخلی بیشتر در فضای باز بماند، گرد و غبار و خاک بیشتری در داخل جمع می شود.

همه کابل ها را دوباره وصل کنید و کامپیوتر خود را به عقب برگردانید تا فن شما دوباره به نرمی کار کند.

راه حل 3: رایانه یا لپ تاپ خود را جابه جا کنید

اگر مطمئن هستید که فن سی پی یو شما تمیز است، اما همچنان خطای فن CPU را دریافت می کنید، یک راه حل ساده وجود دارد. ممکن است مجبور شوید رایانه خود را به مکان دیگری منتقل کنید.

مکان فعلی شما می تواند خیلی گرم باشد

مکانی ایده آل برای کامپیوتر شما جایی است که گرمای خارجی زیادی وجود نداشته باشد. مهم است که هوای گرم از کامپیوتر دور شود. اگر رایانه خود را در کابینت دارید، باید تهویه شود.

در حالی که کار کردن و نگاه کردن به بیرون دوست داشتنی است، آفتاب داغ می تواند باعث شود که یک فن CPU نیز اضافه کار کند. اطمینان حاصل کنید که رایانه شما در سایه قرار دارد و سعی کنید در زیر نور مستقیم خورشید با لپ تاپ خود کار نکنید.

مکان فعلی شما گرد و غبار زیادی جمع می کند

اگر فن شما مدام کثیف می شود و نیاز به تمیز کردن دارد، ممکن است بخواهید کامپیوتر خود را نیز جابه جا کنید. قرار دادن تجهیزات خود در یک کابینت با تهویه مناسب از آن در برابر گرد و غبار و موهای حیوانات محافظت می کند.

اگر با این کار مشکل حل نشد، چندین چیز می تواند باعث آن شود:

سیم های شکسته یا مادربردهای معیوب می توانند باعث شوند که فن های رایانه شما از چرخش خودداری کنند. در این صورت باید آن را برای تعمیر به یک متخصص ببرید.
یک مشکل نرم افزاری نیز ممکن است باعث ایجاد خطا شود. این نوع مشکل را می توان به راحتی با به روز رسانی نرم افزار رایانه خود برطرف کرد.

چگونه خطاهای شناسایی نشدن فن سی پی یو در بوت را برطرف کنیم؟

این ممکن است به دلیل مادربرد، PSU یا فن شما باشد. به یاد داشته باشید که بایوس شما برای پشتیبانی از نیازهای خنک کننده رایانه شما وجود دارد. اگر تنظیمات را در BIOS به درستی تنظیم نکنید و از کانکتورهای صحیح روی مادربرد خود استفاده نکنید، کامپیوتر خود را به درستی خنک نمی‌کنید و ممکن است هنگام بوت شدن باعث ایجاد خطا شوید.

مراحل زیر را انجام دهید تا دقیقاً محل مشکل را پیدا کنید.

 • بررسی کنید که فن CPU به درستی وصل شده باشد.
 • کیس کامپیوتر خود را باز کنید و در حالی که کامپیوتر روشن است فن را بررسی کنید.
 • مطمئن شوید که فن در حال چرخش است و همانطور که باید کار می کند.
 • بررسی کنید که فن CPU به هدر صحیح مادربرد شما وصل شده باشد. به طور کلی به CPU واقع در مادربرد با برچسب CPU_FAN1 نزدیک است. اگر از کانکتور مناسب استفاده نکنید، فن CPU شما توسط بایوس کنترل نمی شود و به درستی کار نمی کند.
 • اگر باز هم کار نمی کند، سعی کنید از فن در رایانه دیگری استفاده کنید. اگر فن شروع به چرخیدن کند، می تواند نشان دهد که کانکتور معیوب روی مادربرد خود دارید.

چند راه دیگر برای تست فن شما وجود دارد. یکی از راه ها استفاده از مولتی متر برای تست ولتاژ پایانه های قرمز و سیاه از کانکتور PSU است.

مولتی متر خود را طوری تنظیم کنید که ولتاژ dc را آزمایش کند در حالی که سیم های تست سیاه و قرمز را در انتهای پایه های + و – کانکتور CPU_FAN1 مادربرد نگه داشته اید.

شما باید حدود 12 ولت در مولتی متر خود داشته باشید. اگر پایین تر باشد یا ثبت نشود، کانکتور مادربرد خراب شده است. برای کنترل فن CPU به یک مادربرد جدید برای بایوس نیاز دارید.

راه دیگر این است که از یک باتری 9 ولتی استفاده کنید و دو سیم را که آنها را به رنگ قرمز + و سیاه – باتری را به سیم های قرمز و مشکی روی کانکتور فن ها می رسانند، ببرید. اگر فن شروع به چرخیدن کند، این کار تأیید می کند که فن به درستی کار می کند و مشکل از مادربرد است.

نحوه رفع خطای سرعت فن سی پی یو

فن باید با RPM مناسب (دور در دقیقه) بچرخد تا CPU شما به خوبی خنک شود. بایوس شما به شما این امکان را می دهد که اگر فن خیلی آهسته می چرخد، معمولاً در 200 دور در دقیقه یا کمتر، این فاکتور را با تنظیم آلارم تغییر دهید. اگر BIOS شما به شما خطا می دهد، ممکن است نشان دهنده RPM های آن باشد. شما توانایی کاهش RPM ها را در BIOS دارید، به سادگی مراحل زیر را دنبال کنید:

 • کامپیوتر خود را خاموش کنید
 • بسته به چیپست خود فوراً F1، F10 یا Delete را فشار دهید و وارد BIOS شوید.
 • وارد تنظیمات پیشرفته شوید
 • به دنبال هشدارهای RPM فن CPU باشید
 • مقدار پیش فرض 600 RPM است. این را به 200 دور در دقیقه کاهش دهید و تغییرات را ذخیره کنید.
 • از بایوس خارج شده و کامپیوتر را ریستارت کنید
 • با کار در BIOS، می‌توانید با برداشتن همه کابل‌ها و باتری CMOS به حالت پیش‌فرض بازنشانی کنید. سپس دکمه پاور را برای
 • حداقل 30 ثانیه فشار داده و نگه دارید.
  شما باید پس از کاهش تنظیمات RPM به 200 – 400 RPM و راه اندازی مجدد سیستم، مشکل زنگ هشدار حد پایین را کاهش داده باشید. اگر زنگ هشدار ادامه یابد، نشانگر خوبی است که مشکل سخت افزاری دارید و برای جلوگیری از آسیب باید فن را تعویض کنید.

چه چیزی باعث خطای عدم شناسایی فن 511 cpu می شود؟

خطای 511-CPU در درجه اول ناشی از مشکلات سخت افزاری ناشی از فن واقعی است. با این حال، قبل از اینکه بخواهید فن فعلی خود را بیرون بیاندازید، چند چیز وجود دارد که باید آنها را بررسی کنید.

اتصالات شل – اطمینان حاصل کنید که همه کانکتورها به طور ایمن به مادربرد متصل هستند.
گرد و غبار – اگر مدتی است کامپیوتر خود را تمیز نکرده اید، ممکن است مقصر باشد. همه چیز را از برق بکشید، داخل شوید و از هوای فشرده استفاده کنید و سر کار بروید.
آسیب – فن ها، هیت سینک ها، سیم ها و غیره را بررسی کنید، زیرا این آسیب ها می تواند مانع از شناسایی فن شما شود. به دنبال علائم آسیب ناشی از سقوط یا سیم هایی باشید که ممکن است به اجزای متحرک نزدیک شده باشند.
BIOS – وارد BIOS شده و تمام تنظیمات را به حالت پیش فرض تغییر دهید.
اگر متوجه شدید که تمام مراحل ذکر شده قبلی را تمام کرده اید، وقت آن رسیده است که یک فن جدید سازگار با CPU خود خریداری کنید.

چگونه خطاهای فن CPU Asus و Megatrends را کاهش دهیم؟

در بیشتر موارد، وقتی پیغام خطای CPU fan error را در POST مشاهده می کنید، به این معنی است که سیستم FAN را تشخیص نمی دهد. برای کاهش این مشکل، دستورالعمل‌های ارائه شده توسط ایسوس را دنبال کنید تا خطاهای فن CPU را حذف کنید. ایسوس مراحل زیر را برای حل این مشکل توصیه می کند:

 • اطمینان حاصل کنید که فن سی پی یو به درستی نصب شده است و پیچ ها را محکم بچرخانید.
 • مطمئن شوید که کابل فن CPU روی کانکتور CPU_FAN نصب شده باشد.
 • اگر فن RPM کمتری نصب کنید، ممکن است سیستم آن را تشخیص ندهد و باید «حد کم سرعت فن CPU» را به 200 RPM در BIOS تغییر دهید.
 • تغییرات را ذخیره کنید و سپس از بایوس خارج شوید.
 • اگر مشکل همچنان ادامه دارد، بایوس خود را به آخرین نسخه به روز کنید.

مانیتورینگ سرعت فن CPU را در رایانه خود غیرفعال کنید

اگر خطای فن سی پی یو ظاهر شد و فن کار می کند، می توانید آلارم را غیرفعال کنید. در انجام این مرحله بسیار محتاط باشید. این اقدامات حفاظتی برای محافظت از سخت افزار شما را حذف می کند. برای غیرفعال کردن، این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

 • در بایوس خود بوت کنید.
 • به تنظیمات پیشرفته بروید.
 • به بخش “مانیتور” بروید.
 • سرعت فن سی پی یو را به Ignore تغییر دهید و سپس تغییرات خود را تأیید کنید. سرعت فن Cip نادیده گرفته شود

چرا فن کامپیوتر من اینقدر صدای بلند دارد؟

اگر متوجه شدید که صدای فن شما بسیار بلندتر از حد معمول است، ممکن است مشکل کاهش جریان هوا باشد. اولین راه حل این است که با بررسی تمام دریچه ها و فن ها از جریان هوای مناسب اطمینان حاصل کنید. اگر دریچه‌ها یا فن‌های کثیف/گرد و غباری را مشاهده کردید، به احتمال زیاد، تمیز کردن آنها با هوای فشرده و ایزوپروپیل الکل 90 درصد یا بیشتر می‌تواند این مشکل را به سرعت برطرف کند.

اگر کامپیوتر/لپ‌تاپ را تمیز کرده‌اید یا کامپیوتر جدید است، و صدای فن CPU دارید، وقت آن است که به بایوس نگاه کنید. BIOS در نهایت فن شما را کنترل می کند. بازنشانی بایوس به حالت پیش فرض، هرگونه پیکربندی نادرست را پاک می کند و نقطه شروع بهتری برای عیب یابی این مشکل در اختیار شما قرار می دهد.

 • کامپیوتر خود را خاموش کنید
 • بسته به چیپست خود فوراً F1، F10 یا Delete را فشار دهید و وارد BIOS شوید.
 • بازنشانی به حالت پیش فرض و SAVE و EXIT را انتخاب کنید.
 • اگر از کار کردن در BIOS احساس ناراحتی می‌کنید، می‌توانید با برداشتن همه کابل‌ها و باتری CMOS به حالت پیش‌فرض بازنشانی کنید. سپس دکمه پاور را برای حداقل 30 ثانیه فشار داده و نگه دارید.
  با دنبال کردن این مراحل، فن شما باید با مقادیر پیش‌فرض کار کند و حداقل نویز ایجاد کند.

چه چیزی باعث می شود که یک فن صدای تند ایجاد کند؟

اگر یک فن سی پی یو دارید که صدای تق تق می دهد، وقت آن است که کامپیوتر را خاموش کنید و به داخل آن نگاهی بیندازید. در برخی موارد، یک سیم ممکن است شل شده باشد یا با یکی از پره های فن تماس داشته باشد. در مواقع دیگر ممکن است یک تکه پلاستیک یا بند کابل باشد. در بیشتر موارد، این فقط گرد و غبار است.

شانس این است که اگر هیچ یک از موارد بالا نیست، ممکن است زمان تعویض آن فرا رسیده باشد. صدای تق تق که می شنوید به احتمال زیاد یاتاقان داخل فن ساییده شده و باعث آسیب می شود یا تا حدی از بین رفته است. اگر صدا تازه شروع شده و غبار پوشیده شده است، سعی کنید آن را با هوای فشرده تمیز کنید. اگر صدای جغجغه از بین برود، ممکن است مدتی قبل از توقف کار خرید کرده باشید.

اگر فن CPU شما از کار می افتد چه باید کرد؟

فن CPU شما خراب است، مراحل زیر را امتحان کنید:

 1. بررسی کنید که کامپیوتر به اندازه کافی تهویه شود و هیچ مانعی برای ورودی هوا وجود ندارد.
 2. کامپیوتر خود را از هر دو منبع برق (آداپتور AC و باتری) جدا کنید.
 3. تمام ماژول های رم و هر کارت PCI مانند کارت بی سیم یا کارت تیونر تلویزیون را بردارید.
 4. کامپیوتر را روشن کنید و ببینید آیا باز هم پیغام خطا دریافت می کنید.
 5. اگر خطا دیگر ظاهر نشد، کامپیوتر خود را خاموش کنید و دوباره به هر دو منبع برق وصل کنید.
 6. هر یک از کارت‌های PCI را یکی یکی دوباره وارد کنید تا زمانی که متوجه شوید کدام دستگاه باعث از کار افتادن فن شما می‌شود یا تا زمانی که دوباره پیام خطا دریافت کنید (در این صورت، آن کارت خاص را جایگزین کنید).
 7. تمیز کردن فن سی پی یو اصلاً کار سختی نیست. این فقط به چند ابزار نیاز دارد و می تواند رایانه شما را برای مدت طولانی در حال کار نگه دارد.شما فقط به هوای فشرده، ایزوپروپیل الکل 90 درصد یا بیشتر، تیپ های q، شاید یک پیچ گوشتی نیاز دارید، اگر یک پیچ شست فانتزی برای پانل کناری خود روی قاب خود ندارید، و کمی صبر.
  اولین مرحله شامل استفاده از هوای فشرده برای تمیز کردن کیس و تمام لوازم جانبی است. برای تمیز کردن تمام فن ها، هیت سینک ها و سایر اجزای آن دقت بیشتری داشته باشید و تا حد امکان گرد و غبار را از بین ببرید. من معمولاً همه چیز را به ته کیس اسپری می کنم و سپس از یک ضمیمه جاروبرقی باریک استفاده می کنم تا گرد و غبار را از کف کیس بدون دست زدن به هیچ جزئی پاک کنم.
 8. در مرحله بعد، از q-tips با الکل استفاده کنید تا بین تیغه های فن سی پی یو و فن GPU قرار بگیرید. لطفا q-tip را خیس نکنید. به سادگی آن را مرطوب کنید و مایع اضافی را بگیرید.
  اطمینان حاصل کنید که از الکل 90٪ یا بالاتر برای کاهش رطوبت استفاده می کنید زیرا سطح الکل بالاتر به دلیل محتوای آب کمتر، بسیار سریعتر تبخیر می شود.
  پس از تمیز کردن تمام قطعات، از جمله فن های اگزوز، جعبه خود را ببندید و دستگاه تازه تمیز شده خود را روشن کنید.
  فن سی پی یو برای هر کامپیوتری یکپارچه است. این پردازنده را خنک نگه می‌دارد تا بتواند به درستی کار کند، بدون اینکه گرمای بیش از حد مشکلی ایجاد کند که می‌تواند باعث خطا در عملکرد یا نویز بیش از حد قطعات متحرک شود.
 9. اگر خطای فن سی پی یو رخ داد، دستگاه خود را مجددا راه اندازی کنید و ببینید که آیا کار می کند یا خیر. در غیر این صورت، قبل از وارد کردن آسیب دائمی به مادربرد یا سایر اجزای رایانه، مراحل مناسب را برای رفع این مشکل پیدا کنید.

ناوک سرویس به همراه تیم متخصص خود به صورت آنلاین و حضور جهت تعمیر سرفیس و تعمیر مک بوک در کنار شماست جهت اطلاع از راه های ارتباطی با ناوک سرویس به صفحه ی تماس با ما مراجعه فرمایید تا در کمترین زمان بهترین خدمات را دریافت نمایید.

امتیاز به این مطلب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *