چگونه کارت گرافیک لپ تاپ را تعویض کنیم؟

تعویض گرافیک لپ تاپ واقعا کار آسانی نیست. اصلا باید دید لپ تاپ این پتانسیل را دارد که در تعمیرات گرافیک اش عوض شود؟

اصلا قبل از پاسخ دادن به این سوال که چطور کارت گرافیک لپ تاپ را تعویض کنیم یا گرافیک لپ تاپ را ارتقا بدهیم باید کمی با ساز و کار گرافیک لپ تاپ آشنا شویم. اول به این پرسش پاسخ می‌دهیم که کارت گرافیک چیست و سپس به بحث تعویض گرافیک لپ تاپ٬ ارتقا کارت گرافیک لپ تاپ و چرایی و چگونگی آن می‌پردازیم.

کارت گرافیک چیست؟

هزینه تعویض کارت گرافیک لپ تاپ

به واحد پردازش گرافیکی یا به اختصار GPU که گاهی وقتها واحد پردازش بصری یا VPU نیز نامیده می‌شود کارت گرافیک می‌گویند. این کارت گرافیک وظیفه رندر یا نمایش تصاویر بر روی صفحه نمایشگر در کامپیوتر را به عهده دارد.

در تصویر مقابل یک کارت گرافیک می‌بینید. پس همانطور که ملاحظه می‌کنید این کارت واقعا یک کارت خیلی سبک و ساده نیست! حالا به نظرتان در لپ‌تاپی که فضای کمی دارد می‌شود از این قطعه استفاده کرد؟

حقیقیت این است که فقط تعداد کمی لپ‌ تاپ هستند که کارت گرافیک دارند، کارت های گرافیک در واقع برای کامپیوترهای رومیزی و خانگی استفاده می‌شوند. البته کارت گرافیکی برای لپ تاپ هم ساخته شده ولی باز هم نتوانسته به اندازه چیپ گرافیک سبک باشد. پس در اکثر لپ‌ تاپ ها از چیپ گرافیک استفاده می‌شود که یک صفحه بسیار نازک است و روی مادربرد لحیم می‌شود.

پس در صورتی که لپ تاپ شما کارت گرافیکی داشته باشد شما می‌توانید به سادگی آن را به یک مرکز تعمیرات لپ تاپ بسپارید و بخواهید که گرافیک اش را ارتقا بدهند. اما اگر چیپ گرافیک داشته باشد آن‌گاه جدا کردن این چیپ کار بسیار دشواری می‌شود که هر کسی از عهده‌اش برنمی‌آید و می‌تواند موجب خسارت زدن به مادربرد لپ تاپ شما بشود. پس در چنین مواقعی حتما باید کار را به یک مرکز معتبر تعمیرات لپ تاپ بسپارید که در این امر هم دانش و هم تجربه بسیار داشته باشد.

تعمیر مادر برد٬ تعویض چیپ گرافیک

ارتقا کارت گرافیک لپ تاپ

البته دستگاه‌هایی هم وجود دارند که می‌توانند این چیپ را جدا کنند. به آن‌ها BGA machine گفته می‌شود که مخفف عبارت Ball grid array machine است و در تصویر روبرو می‌توانید یک نمونه‌اش را ببینید.  این دستگاه می‌تواند حرارت را تنظیم کند و بدون اینکه به چیپ گرافیک لپ تاپ و مادربردش آسیبی بزند آن‌ها را از هم جدا کند و بعد هم یک چیپ جدید جایگزین کند. پس اگر می‌خواهید لپ تاپ خود را برای ارتقا گرافیک اش به یک مرکز معتبر تعمیرات لپ تاپ بسپارید از ساز و کار جداسازی چیپ گرافیک لپ تاپ در آن مغازه بپرسید تا مطمئن شوید که روششان یک روش اصولی است و آسیبی به لپ تاپ شما نمی‌زند.

پس تا قبل از خرید لپ تاپ حواستان را جمع کنید. اول ببینید مدل لپ تاپ مد نظرتان چیست و گرافیک اش چگونه است؟ آیا نیازهای شما را برطرف خواهد کرد؟ آیا خوره‌ی بازی هستید یا نرم افزارهای سنگین گرافیکی باید اجرا کنید؟ آیا فقط لپ تاپ را برای کارهایی چون تایپ پایان نامه و مقاله می‌خواهید؟ با توجه به نیازتان می‌فهمید که باید لپ تاپ شما گرافیک قوی داشته باشد یا معمولی. سپس وقتی در مورد گرافیک لپ تاپ‌ اطمینان حاصل کردید آن را بخرید تا بعدش نیاز به تعویض کارت گرافیک پیدا نکنید.

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] توصیه می‌کنیم این مطلب را هم بخوانید: چگونه کارت گرافیک لپ تاپ را تعویض کنیم؟ […]

  2. […] است برای تعویض کارت گرافیک لپ تاپ خود بخواهید اقدام کنید یا به فکر خرید یک کارت گرافیک […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت - خدمات ناوک