لپ تاپ

دلایل خرابی شارژر لپ تاپ را بشناسید!

نحوه ماندگاری شارژرهای لپ تاپ چگونه است؟

خرابی شارژر لپ تاپ یکی از رایج ترین مشکلات این دستگاه است. شارژر لپ تاپ یکی از مهمترین لوازم جانبی لپ تاپ محسوب می شود. تامین انرژی باتری و لپ تاپ موجب می شود، اهمیت این قطعه در همه لپ تاپ ها به وضوح قابل مشاهده باشد. به طوری که پیشرفته ترین لپ تاپ ها نیز بدون شارژر استفاده ای ندارد. اما خرابی شارژر لپ تاپ می تواند شما را با دردسر های جدی روبرو کند.

شارژر نیز مانند دیگر قطعات الکترونیکی ممکن است خرابی شود.  خرابی این قطعه ممکن است سبب بروز مشکل برای سایر قطعات شود. یا حتی منجر به خرابی کامل آنها شود. توجه داشته باشید که خرابی شارژر لپ تاپ در بیشتر مواقع مشخص نمی شود. افراد پس از اتمام شارژر باتری به گمان اینکه لپ تاپ دچار مشکل است به مراکز تعمیر مراجعه می کنند.

دلایل خرابی شارژر لپ تاپ

آداپتور ممکن است بر اثر ضربه، آبخوردگی، نوسانات برق و یا خرابی و قطعی فیش و سیم دچار مشکل شود.

در موارد بسیاری دلیل قطعی شارژر مشکل در کابل پاور اصلی آن است. بنابراین در صورت بروز مشکل، ابتدا اقدام به آزمایش دستگاه با یک شارژر جدید بهترین کار است. در ادامه، در صورت کارکرد بدون مشکل نسبت به رفع عیب شارژر اقدام نمایید.

یکی از عادت های غلط کاربران در استفاده از لپ تاپ ها اتصال دائمی شارژر به جریان برق است. این اتصال پیوسته باعث فرسوده شدن سریعتر شارژر و قطعات داخلی آن شده و باعث می شود روزشمار خرابی آن سریتر فرارسد. بنابراین تنها هنگامی که قصد استفاده از لپ تاپ خود را دارید اقدام به اصتال آن به جریان برق نمایید.

در صورتی که قصد خرید شارژر لپ تاپ جدید دارید، به این نکته توجه کنید. حتما ولتاژ و آمپر شارژر با لپ تاپ شما مطابقت داشته باشد. در صورتی که شارژر مورد استفاده دارای ولتاژ بالاتری نسبت به لپ تاپ شما داشته باشد، باعث سوختن برد لپ تاپ شما خواهد شد. اما در صورتی که ولتاژ آن کمتر باشد، دستگاه روشن نخواهد شد.

در هنگام خرید آداپتور جدید برای لپ تاپ خود به بهانه صرفه جویی، به سمت آداپتور های ارزان قیمت نروید. چرا که این شارژرها باعث می شوند در آینده چندین برابر مبلغ صرفه جویی شده را جهت تعمیر لپ تاپ خود پرداخت نمایید.

با تست شارژر آشنا شوید

روش تست شارژر بسیار ساده است و می توانید شخصا آن را انجام دهید.

برای تست شارژر می بایست از دستگاه اهم متر استفاده کرده و در ابتدا درجه اندازه گیری را بر روی ولتاژ تنظیم کنید. پس از اتصال فیش های مربوطه به اهم متر، شارژر لپ تاپ را به برق شهری وصل کنید. در این مرحله فیش مشکی رنگ را به خروجی منفی شارژر و فیش قرمز را به خروجی مثبت وصل می کنیم. در صورتی که از خروجی منفی و مثبت شارژر خود اطلاع ندارید، به این نکته توجه کنید. برای لپ تاپ قسمت داخلی شارژر یا اصطلاحا مغزی خروجی مثبت و قسمت خارجی آن خروجی منفی است.

پس از اتصال اهم متر می بایست عددی در حدود ۱۹ ولت و یا مقداری بیشتر را نشان دهد.

در صورتی که اطلاعات درج شده روی شارژر با اطلاعات نمایش داده شده روی اهم متر مطابقت دارد، شارژر سالم می باشد. اما در صورتی که خروجی درج شده بر روی شارژر با خروجی اهم متر مطابقت ندارد شارژر معیوب می باشد. باید توجه داشت که شارژر ممکن است در ابتدا خروجی مورد نظر شما را داشته باشد. اما پس از مدتی با افت ولتاژ مواجه شود که در این صورت نیز شارژر خراب می باشد. بنابراین برای تست شارژر علاوه بر تکرار چندباره تست اجازه دهید برای چند دقیقه اهم متر به آن متصل باشد. به این صورت خرابی شارژر لپ تاپ را می توانید تشخیص دهید.

مرکز تخصصی تعمیرات ناوک سرویس با تجربه بسیار زیاد در زمینه های تخصصی تعمیر سرفیس، تعمیر لپ تاپ، تعمیر مک بوک فعالیت دارد.

امتیاز به این مطلب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *