دانستنی ها

کیبورد لپ تاپ چگونه تعمیر می‌شود؟ مرحله به مرحله تعمیر کیبورد لپ تاپ

تعمیر کیبورد لپ تاپ

یکی از قطعات مهم و کاربردی در لپ تاپ‌ها کیبورد است که روزانه بارها و بارها جهت انجام کارهای تایپ از آن استفاده می‌کنیم. این قطعه هم همانند سایر قطعات دیگر لپ‌تاپ در معرض آسیب قرار دارد. طبق دانسته‌های خود برای افزودن کیبورد جدید و به روز در لپ تاپ می‌توان از usb استفاده کرد اما جابجایی مداوم آن مقداری دشوار است. در بسیاری از مواقع تعمیر کیبورد لپ تاپ یا حتی تعویض آن کاربران را به یک معضل تبدیل کرده است. بنابراین ما در این مقاله قصد داریم شما کاربران گرامی را با انواع مشکلات کیبورد لپ تاپ و تعویض در مرکز تعمیرات لپ تاپ ناوک آشنا کنیم.

تعویض و تعمیر کببورد لپ تاپ

تعویض و تعمیر تخصصی کببورد لپ تاپ

مشکلات کیبورد لپ تاپ

به طور کلی ممکن است مشکلات مختلفی باعث خرابی کیبورد لپ‌تاپ شود و عملکرد آن را مختل کند. از مشکلات رایج کیبورد لپ تاپ می‌توان به از کار افتادن تمام دکمه‌های کیبورد، گیر کردن آشغال زیر دکمه‌های کیبورد، خاموش شدن چراغ‌های بک لایت کیبورد، از کار افتادن چند تا از دکمه‌های کیبورد، البته برخی موارد ممکن است مشکل خرابی از برد باشد من ربطی به کیبورد لپ تاپ نداشته باشد. پس در صورت بروز هرگونه مشکل با تعمیرات تخصصی سرویس انواع لپ تاپ ناوک تماس بگیرید تا مشکل ایجاد شده به طور کامل بررسی و تعمیر شود.

از کار افتادن کیبورد های لپ تاپ

برخی مواقع ممکن است هنگام کار تایپ با کار نکردن کیبورد لپ‌تاپ و دکمه‌های آن روبرو شوید. این مشکل دلایل مختلفی دارد و در ادامه بیش‌تر در خصوص آن صحبت می‌کنیم.

تایپ حروف به صورت جا به جا

یکی دیگر از خرابی‌های کیبورد لپ‌تاپ هنگام تایپ جابجا شدن حروف است. در اغلب موارد این مسئله چندان جدی نبوده با تعمیر کیبورد لپ‌تاپ می‌توان این مشکل را به راحتی رفع کرد و در صورت درست نکردن آن نمی‌توانید از کلید های میانبر ویندوز 10 به خوبی برای کارهایتان استفاده کنید.

کار نکردن یک یا چند تا کلید

زمانی که با کار نکردن یک یا چند کلید کیبورد لپ‌تاپ مواجه شدید باید بدانید مشکل از کیبورد نیست بلکه اشکال در همان کلیدها است. در چنین شرایطی جهت تعمیر و تعویض کلید‌های کیبورد با مجموعه ناوک که یکی از تعمیرات تخصصی کیبورد لپ‌تاپ در سطح کشور محسوب می‌شود تماس بگیرید تا خدمات مربوط به کیبورد توسط کارشناسان در اختیار شما گذاشته شود.

شکستن دکمه های کیبورد

چنین مواردی به سادگی با تعویض و تعمیر کیبورد لپ تاپ حل می‌شود.

چسبندگی یک یا چند دکمه

برخی اوقات ریخت مایعات مخصوصا مایعات شیرین مانند شربت و یا قهوه شیرین بر روی کیبود٬ اگر منجر به سوختن لپ تاپ و خرابی های شدیدتر نشوند٬ قطعا کارکرد کیبورد را مختل میکنند که با تمیز کردن آن٬ این مشکل بر طرف خواهد شد.

ریختن قهوه روی کیبورد لپ تاپ

ریختن قهوه و نوشیدنی روی کیبورد لپ تاپ

علت مشکل کیبورد لپ تاپ

اگر کیبورد لپ‌تاپ شما کار نکرد و قادر به تایپ نبودید این مشکل ممکن است از علل زیر ناشی شود؛

 • آسیب فیزیکی
 • مشکلات سخت افزاری و نرم‌افزاری
 • کثیف بودن کیبورد
 • دچار نقص فنی یا خراب شدن درایور لپ تاپ

چگونگی و آموزش قدم به قدم نحوه تعمیر کیبورد لپ تاپ

همانطور که می‌دانید نحوه تعمیر کیبورد لپ‌تاپ به نوع خرابی آن بستگی دارد. به طوری که اگر کلیدهای کیبورد عمل نکنند و فضای زیری آنها دچار مشکل شده باشد باید مشکلات این بخش برای کارکرد صحیح رفع شوند. البته برخی مواقع ممکن است مشکلات کیبورد ناشی از ایرادات نرم‌افزاری باشد. برای مثال درایور لپ‌تاپ به درستی نصب نشده باشد یا عملکرد سیستم با توجه به دلایل مختلفی هنگ کند. در چنین مواقعی تنها کاری که می‌توان انجام داد باید درایور آپدیت شده را دوباره راه‌اندازی و نصب کنید.

البته خراب بودن مدارها و اطلاعات مربوط به کیبورد در تعمیر کیبورد لپ‌تاپ تاثیر بسیاری دارد. به طور کلی اگر به کیبورد رطوبت یا نم سرایت کند و این مسئله باعث از کار افتادن آن شود به هیچ عنوان کیبورد قابل تعمیر نبوده و نیاز به تعویض آن است. از آنجایی که تعمیر و تعویض کیبورد لپ تاپ کار بسیار حساس و ظریفی است به همین علت بهتر است توسط تکنسین‌های متخصص و کاربلد مجموعه ناوک بررسی و تعمیر شود.

1. تمیز کردن کیبوردها

اولین مرحله برای تعمیر کیبورد لپ تاپ تمیز کردن است. انباشته شدن آشغال ریز زیر صفحه کلید باعث قطعی کلیدها هنگام کار می‌شود. برای تمیز کردن کیبورد لپ تاپ دستگاه را تا زاویه ۷۵ درجه کج کرده تا سطح آن شیب‌دار شود. سپس با تکان دادن آن آشغال‌های ریز خارج می‌شود. البته می‌توانید لپ تاپ را تا زاویه ۹۰ درجه هم کج کنید اما مراقب باشید تکان دادن در این حالت باعث آسیب سخت‌افزاری می‌شود.

اگر هارد لپ تاپ شما دیسک مکانیکی است، برای پیشگیری از هرگونه آسیب ابتدا مانند تمیز کردن فن لپ تاپ، لپ تاپ را خاموش کرده سپس به تمیز کردن آن اقدام کنید. در نتیجه اگر با این روش‌ها هیچ نتیجه نگرفتید، از هوای فشرده برای تمیز کردن زباله‌های ریز و گرد و غبار میان کیبورد لپ‌تاپ استفاده کنید.

تمیز کردن کیبورد لپ تاپ

تمیز کردن یک کیبورد لپ تاپ

2. رفع مشکلات نرم افزاری‌

اگر کلیدهای لپ‌تاپ کار نکرد احتمال دارد سیستم مشکل نرم‌افزاری داشته باشد. در صورتی که مشکل ایجاد شده جدی نباشد با خاموش و روشن کردن لپ‌تاپ مشکل نرم‌افزاری رفع خواهد شد. اما بعد از روشن کردن سیستم، کیبورد عمل نکند ممکن است برنامه جدیدی نصب شده باشد که در عملکرد آن اختلال ایجاد کرده و بهترین کار برای رفع مشکل حذف و نصب مجدد ویندوز است.

مشکلات نرم افزاری لپ تاپ

مشکلات بخش نرم افزاری لپ تاپ

3. رفع مشکلات سخت افزاری

اگر برخی از کلیدهای لپ‌تاپ عمل نکند باید به مشکل سخت‌افزاری پی برد. و برای اطمینان بیشتر از خرابی لپ تاپ را نزد فرد متخصص و کاربلد ببرید. معمولاً مشکلات سخت‌افزاری به دلیل ریخته شدن مایعات یا آب روی کیبورد اتفاق می‌افتد. البته ضربه خوردن دستگاه هم در ایجاد مشکل سخت‌افزاری تاثیرگذار است. اگر در این شرایط لپ ‌تاپ را به تعمیرکاران ناوک بسپارید. در چنین شرایطی معمولا تمامی دکمه‌های کیبورد عوض می‌شود و این کار باعث افزایش هزینه تعمیر کیبورد لپ تاپ خواهد شد. پس سعی کنید هنگام ریختن مایعات سریعا سطح کیبورد را با پارچه تمیز کنید تا آسیب بیش‌تری به دکمه‌ها وارد نشود و در صورت خرابی فقط به تعمیر جزئی نیاز داشته باشد.

مشکلات سخت افزاری لپ تاپ

مشکلات مربوط به بخش سخت افزاری لپ تاپ

4. غیر فعال نمودن کلید NumLock

ممکن است کلید NumLock بدون اطلاع شما و بی‌جهت فعال شده باشد، پس با دیدن روشن بودن این کلید آن را غیر فعال کنید.

5. بازگرداندن ویندوز به حالت اولیه یا ریست

برخی مواقع با نصب برنامه روی سیستم یا عدم کارکرد کیبورد لپ‌تاپ مواجه می‌شویم، بهترین کار برای رفع این مشکل بازگردانی ویندوز به حالت قبل است. برای انجام این کار ابتدا وارد منو start شده سپس به قسمت کنترل پنل مراجعه کنید. در این مرحله روی گزینه Back up your computer کلیک کرده صفحه‌ای برایتان باز می‌شود که مجدد بر روی گزینه System and Security ضربه بزنید. در صفحه جدیدی که باز شده روی عبارت Recover system settings or your computer و سپس Open System Restore کلیک نمایید. کمی منتظر بمانید تا بازگردانی یا Restore در ویندوز اتفاق بیفتد.

بازگرداندن ویندوز به حالت اولیه

بازگرداندن ویندوز به حالت ریست

5. بررسی اتصالات

برخی مواقع درست متصل نکردن کابل صفحه کلید به مادربرد موجب هنگ کردن کیبورد لپ تاپ می‌شود در این صورت کیبورد کارایی و عملکرد خود را از دست می‌دهد. در چنین شرایطی ممکن است اتصالات مادربرد و کابل اکسیده شده باشند یا ارتباط آن اتصالی یا قطعی دارد. برای تعمیر کیبورد لپ تاپ با متخصصین مجموعه ناوک تماس بگیرید.

6. فشردن مداوم کلیدهای معیوب

گاهی اوقات ممکن است از دو کلید کنار هم به طور مداوم استفاده کنید و به مرور زمان شاهد فشرده شدن کلید زیر صفحه خواهید شد. در این مواقع کار کردن با کلید معیوب بسیار دشوار است و احتمال دارد کلید به هیچ وجه عمل نکند. برای رفع مشکل ایجاد شده ابتدا از کارشناسان ما درخواست بررسی کیبورد لپ تاپ را داشته باشید تا در کمترین تایم کلیدهای لپ تاپ مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز آن را تعمیر کرده یا در غیر این صورت کلیدهای خراب شده باید تعویض شوند.

فشردن کلیدهای کیبورد

فشردن کلیدهای معیوب کیبورد

7. بررسی مدار کنترل کننده ی صفحه کلید

گاهی شاهد خرابی مدار کنترل کننده صفحه کلید وصل شده به مادربرد خواهید شد، با توجه به این مشکل صفحه کلید لپ‌تاپ هیچگونه عملکردی نخواهد داشت و با بررسی‌های بسیار توسط مجموعه ما و کارشناسان مجرب مجبور باشید مادربرد را تعویض کنید. چنانچه با بررسی‌های موارد فوق صفحه کلید همچنان با مشکل مواجه بود و در این شرایط هیچ راهی برای تعمیر آن وجود نداشته باشد باید برای تعویض کیبورد لپ‌تاپ دست به کار شوید.

مدار کنترل کننده ی صفحه کلید

مدار کنترل کننده در صفحه کلید کیبورد لپ تاپ

نوع کیبورد لپ تاپ

به طور کلی کیبوردهای لپ‌تاپ در دو نوع مختلف تولید و عرضه می‌شوند که در ادامه به هر یک از آن‌ها پرداختیم.

کیبورد مکانیکی

کلیدها به صورت جداگانه کنار یکدیگر قرار گرفتند و برای هر فشار سوئیچ مخصوصی در نظر گرفته شده است. با استفاده از کیبورد مکانیکی می‌توانید سرعت و دقت را هنگام تایپ کردن افزایش دهید. این کیبورد برای بازی‌ها، مواردی که نیاز به ورود اطلاعات سریع دارند و مواردی از این قبیل گزینه مناسبی است.

کیبورد لمسی

همانطور که از نام آن مشخص است برای استفاده نیازی به فشار روی کلیدها نیست بلکه می‌توانید با لمس کلید مربوطه کار تایپ را انجام دهید. معمولا از کیبورد لمسی برای مواردی که نیاز به حمل و نقل و برداشتن لپ تاپ است گزینه مناسبی محسوب می‌شود. البته یک نکته بسیار مهم، به دلیل کاهش فشار بر روی صفحه کلید حین تایپ قطعاً میزان خستگی انگشت‌ها و دست کاهش پیدا می‌کند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید برخی از کیبوردها از قابلیت‌های منحصر به فرد و شگفت‌انگیزی برخورد دارند. برای مثال کیبوردهایی با نور پس زمینه، کیبوردهای ضد آب، کیبوردهایی که از لحاظ قرارگیری کلید با یکدیگر متفاوت هستند و بیشتر برای کاربرانی که نیاز به تایپ سریع و دقیق دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع کیبورد لپ تاپ

نمونه از یک کیبورد لپ تاپ

خدمات تخصصی تعمیرات کیبورد لپ تاپ

خدماتی که در مرکز تعویض و تعمیر کیبورد لپ تاپ ارائه می‌شود به یک مدل و نوعی خاصی از کیبورد محدود نیست بلکه تمامی مدل‌های این دستگاه را در بر می‌گیرد. برخی از تخصصی‌ترین خدمات ارائه شده در این مرکز شامل تعمیرات کیبورد کوچک، کیبورد بازی، کیبورد بیسیم، کیبورد نورانی، کیبورد طبی و… می‌شود. این خدمات توسط کارشناسان زبده، ماهر با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته در این زمینه انجام می‌گیرد. سرویس‌هایی که در این مرکز ارائه می‌شود شامل موارد زیر است؛

                                                                                                                                                      برطرف کردن مشکل خاموش شدن چراغ‌های بک لایت کیبوردپاکسازی و گردگیری کیبورد لپ تاپ

رفع مشکل از کار افتادگی دکمه‌های کیبورد لپ تاپ

تعمیر کلیدهای آسیب دیده و ضربه خورده توسط این تکنسین

تعویض کلیدهای آسیب دیده و شکسته

ارائه خدمات و سرویس‌های نرم‌افزاری مرتبط با تعمیر کیبورد لپ‌تاپ

برطرف کردن مشکلات پیش آمده و ایرادات تایپی

تعویض کامل کیبورد لپ‌تاپ

رفع مشکلات مرتبط با تنظیم کیبورد

 

تعویض و تعمیر کیبورد لپ تاپ

اگر کیبورد لپ‌تاپ بر اثر نم یا رطوبت از کار بیفتد و مدارهای داخلی آن عمل نکند امکان تعمیر کیبورد لپ تاپ وجود نخواهد داشت. در این مواقع از تیم تعمیرات لپ‌تاپ (ناوک) جهت تعویض کیبورد کمک بخواهید. شاید برایتان سوال باشد از کجا بدانیم کیبورد لپ تاپ به تعمیر یا تعویض نیاز دارد؟ در پاسخ این سوال باید گفت اگر کیبورد لپ‌تاپ توسط تکنسین ما بررسی و عیب یابی شود قطعاً کارشناسان مشکل ایجاد شده را خدمت شما عنوان کرده و شما را در جریان تعمیر یا تعویض کیبورد لپ تاپ می‌گذارند. ریختن مایعات یا آب روی کیبورد لپ‌تاپ، شکستگی‌ بسیاری از کلیدها و مواردی از این قبیل نیاز به تعویض کیبورد را افزایش می‌دهند.

کاربران گرامی می‌توانند با مراجعه به مرکز ناوک کیبورد را جهت تعمیر به متخصصان ما بسپارند و در صورت نیاز آن را تعویض کنند. متخصصان ما در این مرکز سعی دارند کیبورد خراب شده را تعمیر کنند، در صورتی که امکان تعمیر وجود نداشته باشد مجبور به تعویض آن خواهند بود و یک نمونه اورجینال جایگزین قطعه می‌کنند.

تعویض و تعمیر کیبورد لپ تاپ

تعویض و تعمیر تخصصی کیبورد لپ تاپ

هزینه تعمیر کیبورد لپ تاپ

به طور کلی نمی‌توان قیمت مشخصی برای تعمیر کیبورد لپ تاپ در نظر گرفت. البته اگر قصد تعمیر این بخش از لپ تاپ را داری باید قیمت کیبوردها را در نظر بگیرید. هزینه‌ای که باید بابت تعمیر کیبورد پرداخت کنید و عوامل مختلفی از قبیل، میزان خرابی، تعداد کلید‌های از کار افتاده، کلید‌های فشرده شده و… بستگی دارد. اگر مشکل کیبورد نرم‌افزاری باشد نیازی به پرداخت هزینه بالا نیست اما در تعمیرات سخت‌افزاری که بیشتر مربوط به تعویض صفحه کلید است باید هزینه بالایی بابت تعمیر کنار گذاشته شود.

برند لپ تاپ

در مجموعه ناوک برندهای مختلف لپ‌تاپ مانند ایسر، hp ،ایسوس و لنوو توسط تعمیرات ماهر و متخصص مورد تعمیر قرار می‌گیرند. تعمیرات در این مرکز با استفاده از تجهیزات پیشرفته و  فناوری روز انجام می‌شود، به طوری که لپ‌تاپ‌ها از کیفیت لازم پس از تعمیر برخوردار می‌شوند و کاربران متوجه کارایی مطلوب آن خواهند شد.

ابزار های تعمیر کیبورد

تعمیر کیبورد های لپ تاپ با ابزار های مخصوص

تعمیر کیبورد لپ تاپ در ناوک

مرکز تعمیرات لپ تاپ  و تعمیرات سرفیس ناوک تعمیرکاران متخصصی را به کار گرفته است که شما می‌توانید با یک بار مراجعه مشکل لپ تاپ خود را رفع کنید. لپ تاپ‌های تعمیر شده در مرکز ناوک به همراه گارانتی معتبر به مشتری تحویل داده می‌شود. در تعمیر کیبورد لپ تاپ، قطعات اصل جایگزین نمونه قبلی می‌شود. شما کاربران می‌توانید به منظور آشنایی با واحدهای تعمیر لپ تاپ در این مرکز به لینک‌هایی که در بخش زیر وجود دارد مراجعه کنید.

 

سوالات متداول

 • رایج‌ترین مشکلات کیبورد لپ تاپ در چیست؟

از کار افتادن کیبورد، تایپ حروف به صورت جابجا و کار نکردن یک یا چند تا کلید.

 • مهم‌ترین خدماتی که مجموعه ناوک تعمیرات کیبورد لپ‌تاپ به کاربران گرامی ارائه می‌دهد شامل چه مواردی است؟

برطرف کردن مشکل خاموش شدن چراغ‌های بک لایت کیبورد، پاکسازی و گردگیری کیبورد لپ تاپ، رفع مشکل از کار افتادگی دکمه‌های کیبورد لپ تاپ، تعمیر کلیدهای آسیب دیده و ضربه خورده توسط این تکنسین، تعویض کلیدهای آسیب دیده و شکسته، ارائه خدمات و سرویس‌های نرم‌افزاری مرتبط با تعمیر کیبورد لپ‌تاپ، برطرف کردن مشکلات پیش آمده و ایرادات تایپی، تعویض کامل کیبورد لپ‌تاپ و رفع مشکلات مرتبط با تنظیم کیبورد.

 • چه زمانی مجبور به تعویض کیبورد لپ تاپ می‌شوید؟

زمانی که مایعات یا آب روی کیبورد ریخته شود، دکمه‌های آن بر اثر فشار فشرده شده یا در اثر ضربه آسیب دیده باشد.

 

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۹ رای
بازگشت به لیست

9 دیدگاه در “کیبورد لپ تاپ چگونه تعمیر می‌شود؟ مرحله به مرحله تعمیر کیبورد لپ تاپ

 1. ساناز گفت:

  سلام ببخشید من کیبوردم لپ تاپم قهوه ای میشه! چیزی مثل روغت هست ولی روغن نیست چون وقتی دستم را به موس یا گوشی میزنم همچین اتفاقی نمی افتد اما وقتی به قسمت های لایلون ندار کیبوردم دست میزنم بعد از گذشت چند ساعت قهوه ای میشود! چه کنم؟؟؟
  ممنون از سایت نواک سرویس

 2. سینا گفت:

  لپ تاپ من یهو خواموش شد بعد که روشنش کردم کیبرداش کار نمی کرد

  1. تکنسین ناوک گفت:

   این ایراد هم میتونه سخت افزاری باشه هم نرم افزاری
   شما میتونید با مراجعه به فروشگاه ما و مشاوره همکارانمون مشکلو برطرف کنید

 3. امیرمنصور گفت:

  سلام. دوستان. برای تعمیر کیبورد لپ تاپ، پین های حالت کلاهکی زیر تکمه های کیبورد که وظیفه اتصال الکتریکی را دارند باید با چه چسبی چسباند. ظاهرا باید چسبی که استفاده میشه جرم نداشته باشه تا به صورت صیقلی دقیقا روی محور دایره زیرش عمودی قرار بگیره. اگر زاویه اش انحراف پیدا کنه کار نمی کنه. چسب قطره هم به کار نمیاد چون پلاستیکش را خراب میکنه. یک چسبی که کاملا بی اثر باشه یعنی در حد نگه داشتن پین که بعد فقط روی محور جابجا نشه. چه چسبی پیشنهاد میدین؟ اگر چسب مایعی کاغذ استفاده کنم خوبه؟ چسبی که خودش استفاده کرده حالت نایلون خیلی نازک داره.

  1. تکنسین ناوک گفت:

   اصولا چسب پیشنهاد نمیشه کیبورد دستگاه قطعه مصرفی هستش وقتی از بین میره مبایستی تعویض بشه چسب مخصوص این کار هم وجود نداره

 4. zahra گفت:

  قهوه ی شیرین ریخترولپ تابم چند ساعت بعد رفتم چک کردم دیدم دکمهfnوshiftکار نمیکنه حالا با تمیز کردنش رفع میشه یان

  1. امید گفت:

   قهوه ی تلخ بریز درست میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *