مک بوک

معرفی تاچ بار مک بوک و کاربرد های آن

معرفی تاچ بار مک بوک و کاربرد های آن

تاچ بار مک بوک یک ویژگی مختص مک بوک پرو است. این تاچ بار کنترل های لمسی را، به برنامه های مک و کنترل های سیستم اضافه می کرد. این دستگاه با یک پنل OLED توسط یک دیجیتایزر شیشه ای نازک وحود دارد. این پنل OLED که به کاربران امکان می داد روی کنترل های همیشه در حال تغییر تاچ کرده و انگشت خود را بکشند.

نوار لمسی در بسیاری از برنامه‌های macOS وجود دارد. تا بر اساس برنامه و فعالیت فعلی‌تان، میانبرهای مفیدی را برای کارهایی که بیشتر انجام می‌دهید به شما ارائه دهد. هنگام کار، از حرکاتی مانند تاچ کردن و لمس انگشت در نوار لمسی میتوانید درخواستتان را اعمال کنید.

دکمه‌های سمت راست تاچ بار مک بوک نوار کنترل هستند. شما از آنها برای بزرگ کردن یا جمع کردن نوار کنترل، تغییر روشنایی و صدا یا فعال کردن سیری استفاده می‌کنید. کارایی دکمه های دیگر در نوار لمسی به برنامه ای که استفاده می کنید بستگی دارد.

تاچ بارمک بوک چیست؟

نوار لمسی یک صفحه نمایش OLED “Retina” بود که جایگزین کلیدهای عملکرد فیزیکی در مک بوک پرو شد.

این ویژگی برای اولین بار در اکتبر 2016 در نسل چهارم مک بوک پرو 13 اینچی و مک بوک پرو 15 اینچی ظاهر شد. مدل پایه 13 اینچی این ویژگی را نداشت و به جای آن یک خط سنتی از کلیدهای عملکرد فیزیکی را انتخاب کرد.

در جولای 2019، اپل آن را به MacBook Pro 13 اینچی سطح پایه اضافه کرد. همچنین بر روی مک بوک پرو 16 اینچی بود که در نوامبر 2019 جایگزین مدل 15 اینچی شد.

طبق بیان شرکت اپل،تهیه فناوری تاچ بار به طریقی است که تا زاویه 45 درجه مشاهده شود. همچنین گستره وسیع DCI-P3 نمایشگر را با وضوح «رتینا» بازتولید کرد. این پلتفرم توسط پلتفرم bridgeOS اپل مبتنی بر watchOS  که در پردازنده T1 یا T2 اپل قرار دارد، پشتیبانی می‌شود.

این ویژگی قابلیت‌های مبتنی بر لمس را به برنامه‌های مک اضافه خواهد کرد. کنترل‌های سیستمی مبتنی بر لمس برنامه های مهم و پرکاربرد را فراهم می‌کند. همه برنامه های پرکاربرد مک مانند Mail، Messages، Apple Music، Photos، Safari و غیره از آن پشتیبانی می کنند.

برخی از برنامه های برجسته ی دیگر  که در تاچ بار پشتیبانی میکند شامل موارد زیر است:

  1.  رمز عبور
  2. نرم افزار آدوبی فتوشاپ
  3. Evernote
  4. فاینال کات پرو ایکس
  5. گوگل کروم
  6. مایکروسافت آفیس
  7. Pixelmator
  8. طرح
  9. Spotify

تاچ بار مک بوک از تاچ کردن انگشتان، لمس و نگه داشتن پشتیبانی می کند. از طرف دیگر، حرکت انگشت یا حرکت به صورت افقی و حرکات چند لمسی را نیز پشتیبانی می کند.

سخت افزار نوار لمسی

سخت افزار نوار لمسی

سنسور Touch ID در خود تاچ بار مک بوک ادغام نشده است. در عوض، یک جزء سخت افزاری جداگانه دارد که روی دکمه پاور واقع در سمت راست صفحه نمایش OLED قرار دارد. یک پوشش کریستال یاقوت کبود مجزا از حسگر Touch ID محافظت می کرد. در حالی که بخش Control Strip صفحه نمایش OLED اعلان های Touch ID را نشان می داد. که ظاهر یک نوار پیوسته را به نمایش می گذاشت.

با این حال، همانطور که در بالا نشان داده شده است، بین دیجیتایزر و پوشش کریستالی یاقوت کبود را دقت کنید. در مدل‌های مک‌بوک پرو نسل چهارم، شکاف باریکی وجود داشت. که علیرغم وجود دو جزء مجزا در زیر، ظاهری یکپارچه را ارائه می‌کرد. اپل این شکاف را در نسل پنجم بیشتر کرد تا این دو ویژگی را بهتر از هم تفکیک کند.

تراشه امنیتی T1 یا T2 اپل حسگر Touch ID و نوار OLED را کنترل می کرد که بسته به مدل متفاوت بود. به طور مستقل از پردازنده مک بوک اجرا می شد. تراشه Apple T1 در کنار نوار OLED و حسگر Touch ID برای مک ها معرفی شد و bridgeOS 1.0 را اجرا کرد. تراشه امنیتی T2 اولین بار در سال 2017 در iMac Pro ظاهر شد و bridgeOS 2.0 را اجرا کرد.

در مک‌بوک‌های مبتنی بر اینتل، CPU اصلی اطلاعات رندرینگ را به تراشه T1 یا T2 ارسال می‌کند. به آن می‌گوید چه چیزی باید در نوار OLED نمایش داده شود. به نوبه خود، سیلیکون سفارشی اپل پیکسل های مناسب را برای نمایش بر روی نوار OLED اختصاص می دهد.

هنگامی که کاربر لایه دیجیتالیزر را لمس می کند، سیلیکون اپل این اطلاعات را به پردازنده اصلی ارسال می کند. یعنی مسیر App > MacOS > Intel CPU > T1 یا T2 > Touch Bar خواهد بود. آن مسیر را برای ورودی کاربر میتوانید معکوس کنید.

نسل دوم تاچ بارمک بوک (2019 – 2020)

نسل دوم تاچ بار (2019 - 2020)

نسخه جدیدتر و دوم در تاچ بارمک بوک پروهای نسل پنجم اپل با صفحه کلید جادویی قرار داشت. اینها هستند:

مک بوک پرو 13 اینچی (اواسط سال 2020، اواخر سال 2020)

مک بوک پرو 16 اینچی (2019)

این نسخه دارای ابعاد 1004pt x 30pt (13.94 x 0.42 اینچ) است. از طرف دیگر دارای پیکربندی استاندارد از دو ناحیه تقسیم شده بر یک شکاف 16pt بود. یک قسمت حداکثر برنامه (685pt) و یک قسمت حداکثر جمع شده Control Strip (304pt). این نسخه به دلیل دکمه فیزیکی Esc که در گوشه سمت چپ بالای صفحه‌کلید وجود داشت، که نسبت به راه‌اندازی نسل اول باریک‌تر بود.

نسل اول تاچ بار (2016 – 2019)

اولین نسخه تاچ بار مک بوک، که در بالا نشان داده شده است. این نسخه در نسل چهارم مک بوک پروهای منتشر شده که قبل از نوامبر 2019 دیده شد:

مک بوک پرو 13 اینچی (2016، 2017، 2018، 2019)

مک بوک پرو 15 اینچی (2016، 2017، 2018، 2019)

مدل های 13 اینچی پایه 2016 و 2017 با دو پورت Thunderbolt 3 این ویژگی را نداشتند.

ابعاد این نسخه 1085×30pt (15.07×0.42 اینچ) است که به نمایشگر 2180×80 مشخص می‌شود. این یک پیکربندی استاندارد از سه ناحیه اصلی است که با دو شکاف 16pt تقسیم شده بودند. یک دکمه سیستم (64pt)، یک قسمت حداقل برنامه (685pt) و یک قسمت کنترل نوار حداکثر جمع شده (304pt).

به طور کلی، نوار کنترل‌های سطح سیستم را برای انجام اقداماتی مانند تنظیم صدا ارائه می‌کند. این اولین بار در سری PowerBook 500 در سال 1994 و سایر دستگاه ها ظاهر شد. اما به عنوان بخشی از انتقال به Mac OS X حذف شد. که قسمت کنترل‌های مبتنی بر برنامه را ارائه می‌کرد در حالی که این دکمه سیستم عملکردهایی مانند Escape، Cancel و Done را نیز ارائه می‌کرد.

سفارشی سازی تاچ بارمک بوک

سفارشی سازی تاچ بار مک

برای سفارشی کردن دکمه‌های Control Strip، کاربران می‌توانند روی نماد Apple و سپس «System Preferences» در منوی کشویی کلیک کنند. یا روی نماد «System Preferences» در Dock کلیک کنند. سپس “Keyboard” و سپس “Keyboard” را انتخاب کنید تا به عملکرد “Customize Control Strip” دسترسی پیدا کنید. کاربران همچنین می توانند روی «مشاهده» در هر برنامه ای کلیک کنند تا طرح بندی نوار کنترل را ویرایش کنند.

در هر دو مورد، می‌توانید آیتم‌های نمایش داده‌شده در صفحه اصلی را به داخل نوار کنترل بکشید. در ادامه موارد را در صورت لزوم روی نوار OLED به چپ یا راست بکشید.

برای تغییر دکمه‌های لمسی تاچ بار مک بوک در برنامه‌ها، کاربران می‌توانند روی «View» در نوار منو و سپس «Customize Touch Bar» کلیک کنند. سپس کاربران می‌توانند دکمه‌هایی را در برنامه مرتب کنند، حذف کنند یا اضافه کنند.

شاید کاربران به نگه داشتن کلیدهای عملکرد برای برنامه های خاص نیاز داشتند. می توانند روی نماد Apple و سپس “System Preferences” در منوی کشویی کلیک کنند. یا روی نماد “System Preferences” در Dock کلیک کنند. سپس “Keyboard” و سپس “Shortcuts” را انتخاب کنید. در نهایت، آنها می‌توانند «کلیدهای عملکرد» را که در سمت چپ فهرست قرار دارد انتخاب کنند. سپس از آن با استفاده از نماد «+» برنامه‌های فهرست شده در سمت راست را اضافه کنند.

برای اینکه MacOS دستورات مبتنی بر لمس مرتبط را با صدای بلند بخواند، فعالیت روبرو پیشنهاد می شود. کاربران می‌توانند کلید Command را در حالی که سه بار دکمه Touch ID / Power را فشار می‌دهند، نگه دارند. این در عملکرد VoiceOver تغییر وضعیت میدهد.

حذف تاچ بار از لپ تاپ های مک بوک

نوار لمسی یک قطعه ی سخت‌افزاری نوین بود. این نوار زمانی که خط تولید مک اپل در جریان بود، تصمیم به طراحی و تولید آن گرفته شد. سخت افزار جدید تاچ بار به لطف قرار گیری در کنار صفحه کلید، برای همیشه با کلیدهای چسبنده همراه خواهد بود.

در طول سال‌ها، اپل کاری برای پرداختن به سخت‌افزار یا نرم‌افزار در نوار لمسی انجام نداد. در نهایت، این شرکت به طور کلی در طول سخنرانی های WWDC خود یا در هنگام معرفی سخت افزار به آن اشاره نکرد.

آخرین کامپیوتری مجهز به تاچ بار بود مک بوک پرو 13 اینچی با پردازنده M1 بود. این احتمالاً به دلیل عدم تجدید طراحی سخت افزاری اپل هنگام معرفی نوع جدید پردازنده بود. در سال 2021، اپل مک بوک پرو 14 اینچی و مک بوک پرو 16 اینچی را عرضه کرد. اما یک بار در طول این رویداد به نوار لمسی یا کمبود آن اشاره نکرد.

در سال 2013 مک بوک پنتیتی به عنوان نسل جدی کامپیوتر هایی با صفحه نمایش جدا ثبت شد. اما تا به امروز فرصت عرضه پیدا نکرده است. تا لپ تاپ های مک بوک فروش خود را بصورت کامل انجام دهد. این درحالی است که شرکت ماکروسافت علاقه به تولید چنین دستگاه هایی پیدا کرد. دوسال بعد لپ تاپ های سرفیس بوک را به بازار عرضه کرد.

علل حذف تاچ بار های مک

لپ تاپ های سرفیس در نسل های چهارم و پنجم مجهز به نمایشگر های تمام لمسی بوده است. پتنتی جدید نشان می‌دهد احتمالاً ردموندی‌ها به فکر اضافه‌کردن نمایشگر ثانویه به لپ‌تاپ‌های محبوب‌شان هستند. ماکروسافت نیز ایده استفاده از قلم یا تعامل دست در تاچ بار را در برنامه ی نسل های بعدی خود قرار داده است. از طرف دیگر این فناوری را در کنار نمایشگر بزرگتر با کارایی بالاتر را خود جای داده است . به طور کلی این قسمت می‌تواند در نقش ترک‌پدی مجازی و رابط کاربری ثانویه در سرفیس ظاهر شود ظاهر شود.

در رسانه ی Patently Apple منتشر شده است. دستگاه سرفیس با قابلیت چند رسانه ای میخواهد پا به عرضه بگذارید. در ادامه ماکروسافت اعلام کرده است که فناوری های به کار رفته در این محصول به تعدادی مشکل فنی و تجربه کاربری رسیده است.

ترک پد های لپ تاپ های ماکروسافت بدون ایجاد اختلال در کارکرد های ماوس و اسکرول میتوانند قابلیت های بیشتری ارائه کنند. یکی از قابلیت های جالب آن ایجاد امضای دیجیتالی بر روی نمایشگر ثانویه است که شما را به نمایشگر اصلی منتقل میکند.

در قسمت نمایشگر های ثانویه سرفیس ترک پد های اختصاصی با گزینه ای بیشتر ارائه میشود. مانند دکمه چرخان تنظیم صدا.

ایده ماکروسافت برای نمایشگر ثانویه

به طور کلی ایده ماکروسافت برای نمایشگر ثانویه بسیار کاربردی تر از تاچ بار مک بوک خواهد بود. بر این اساس است که اپل خود نیز از سال های گذشته تاچ بار مک بوک را کنار گذاشته. اکنون تاچ بار را شما فقط در مدل مک بوک پرو ۱۳ اینچ M2 ملاحظه میکند.

به طور کلی بسیار های پتنت ها هرگز با عرصه تولید نمی گذارند. تا زمانی که سرفیس مجهز به نمایشگر ثانویه پا به عرصه ی تولید نگذارد یک ایده ای پیش نیست.

ناوک سرویس مرکز تخصصی تعمیر لپ تاپ، تعمیر سرفیس، تعمیر مک بوک میباشد. جهت اطلاع از راه های ارتباطی با ما به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید.

امتیاز به این مطلب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *