دانستنی ها

عیب یابی روشن نشدن کامپیوتر – بخش دوم

عیب یابی روشن نشدن کامپیوتر

در مقاله عیب یابی روشن نشدن کامپیوتر – بخش اول توضیحات کاملی در خصوص روش هایی برای برطرف کردن مشکلات روشن نشدن کامپیوتر ارائه شد. در این مطلب قصد داریم به ادامه این مبحث بپردازیم. پس همراه ما باشید.

ادامه مراحل عیب یابی روشن نشدن کامپیوتر

برای رفع مشکلات مربوط به روشن نشدن سیستم خود مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله 3: کد پست، مادربرد و آزمایش سخت افزار

این امکان وجود دارد که سیستم شما در حال تغذیه است – همانطور که در چراغ های سخت افزاری داخلی نشان داده شده است – اما هنوز به درستی روشن نمی شود. اگر با فشار دادن دکمه روشن بودن کیس، سیستم شما هنوز واکنشی نشان نمی دهد یا اگر برای یک ثانیه روشن شود و دوباره خاموش شود، مراحل زیر را دنبال کنید.

  • کدهای ارسال و بوق
  • به روزرسانی های BIOS مادربرد

اگر کامپیوتر شما به درستی کار کرده و متوقف شده باشد، یا اگر از یک سیستم پیش ساخته استفاده می کنید، این مورد صدق نمی کند، اما اگر در حال ساخت کامپیوتر شخصی هستید و شروع به کار نمی کند، خصوصاً اگر از مادربرد قدیمی استفاده می کنید، دوباره بررسی کنید که از جدیدترین BIOS استفاده می کنید.

مرحله 4: دکمه روشن / خاموش

اگر کامپیوتر شما روشن نیست اما چراغ مادربرد روشن است، مقصر احتمالی دکمه روشن بودن کیس یا سیمهای اتصال آن دکمه به مادربرد است.

بررسی کنید مادربرد شما دارای یک دکمه پاور داخلی است یا خیر.  اگر مطمئن نیستید یا در تعیین محل آن مشکلی ندارید، به دفترچه مادربرد مراجعه کنید. با استفاده از این دکمه پاور سیستم دقیقاً مانند دکمه پاور سیم کشی شده روشن می شود. اگر این جواب داد، می دانید که مسئله مورد شماست.

اگر دکمه مادربرد شما روشن نیست، می توانید از یک پیچ گوشتی برای راه اندازی سیستم خود استفاده کنید.

مرحله 5: اجزای کامپیوتر خود را آزمایش کنید

اگر کامپیوتر شما هنوز روشن نیست، شاید زمان آن فرا رسیده باشد که تست هر سخت افزار را به صورت جداگانه شروع کنید. این کمی متفاوت از آزمایش همه کابل های برق است، همانطور که قبلاً انجام دادیم. این فرآیند به ما اجازه می دهد سیم های معیوب منبع تغذیه را رد کنیم. اکنون، ما اتصالات به مادربرد را بررسی خواهیم کرد و از برقراری ارتباط صحیح تمام سخت افزارها با بقیه سیستم اطمینان حاصل خواهیم کرد.

با حذف پردازنده گرافیکی، جدا کردن فضای ذخیره سازی، جدا کردن همه چیز از ورودی و خروجی و حذف همه حافظه RAM به جای یک رم در اولین شکاف RAM مادربرد، شروع کنید.

به طور حتم می خواهید مطمئن شوید که PSU مادربرد و CPU شما را تأمین می کند، اما در غیر این صورت، سیستم شما از هرگونه سخت افزار غیر ضروری محروم است.

اگر کامپیوتر شخصی شما با این تنظیم مینیمالیستی روشن شد، یک سخت افزار به آن اضافه کنید. تست کنید و سپس خاموش شوید. به یاد داشته باشید که حداقل یک بار ماژول RAM را عوض کنید، زیرا چوبی که استفاده می کنید می تواند مقصر باشد.

این روند را تا زمانی که سیستم شما از کار بیفتد ادامه دهید، و این نشان می دهد که مشکل از کجاست. اگر کامپیوتر شما به جز سخت افزار معیوب به ارسال پست ادامه می دهد، شما این مشکل را تأیید کرده اید و می توانید عیب یابی سخت افزار را شروع کنید یا به فکر یک نسخه جدید باشید.

ادامه تست عیب یابی روشن نشدن کامپیوتر

اگر مراحل فوق را برای عیب یابی دنبال کرده اید و هنوز به تعیین مشکل نزدیک نیستید، کاملاً ممکن است با مادربرد معیوب، PSU یا مشکل CPU خود روبرو شده باشید.

به طور کامل رد هر یک از این مشکلات سخت افزاری، گردش کار عیب یابی خود آن است. اگر لوازم یدکی لوکس دارید، اکنون زمان آن است که آنها را در اجزای نصب شده قبلی خود جایگزین کنید. سپس ببینید آیا این کمک می کند یا نه. آزمایش با مادربرد متفاوت می تواند چالش برانگیز باشد، زیرا شما باید پردازنده و کولر را دوباره نصب کنید. (با فرض اینکه با هم سازگار هستند)، اما داشتن سخت افزار اضافی ساده ترین راه برای عیب یابی است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “عیب یابی روشن نشدن کامپیوتر – بخش دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *