دانستنی ها

برطرف کردن مشکل کند شدن کامپیوتر – بخش اول

برطرف کردن مشکل کند شدن کامپیوتر

در این مطلب به معرفی مراحلی پرداختیم که کاربران می توانند برای کمک به سرعت بخشیدن به کامپیوتر یا برطرف کردن مشکل کند شدن کامپیوتر آن را دنبال کنند. لازم به ذکر است که این صفحه فقط یک کامپیوتر کند را پوشش می دهد و نه کامپیوتر ای که کند شروع به کار می کند یا اتصال اینترنت کند دارد.

روش های برطرف کردن مشکل کند شدن کامپیوتر

برای تشخیص این مشکلات روش های برطرف کردن مشکل کند شدن کامپیوتر را مطالعه فرمایید.

راه اندازی مجدد

اگر کامپیوتر شما اخیراً راه اندازی مجدد نشده است، قبل از انجام مراحل زیر حتماً آن را دوباره راه اندازی کنید. راه اندازی مجدد کامپیوتر می تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند و اولین قدم آسان و ساده برای رفع این مشکل است.

برنامه های پیش زمینه

یکی از رایج ترین دلایل کندی کامپیوتر، برنامه هایی است که در پس زمینه اجرا می شوند. TSR ها و برنامه های راه اندازی را که هر بار بوت شدن کامپیوتر به طور خودکار شروع می شود حذف یا غیرفعال کنید. اگر یک اسکنر ضد ویروس در کامپیوتر، برنامه محافظت از جاسوس افزار یا یک ابزار امنیتی دیگر دارید، مطمئن شوید که کامپیوتر شما را در پس زمینه اسکن نمی کند. اگر اسکن در حال انجام باشد، عملکرد کلی کامپیوتر شما را کاهش می دهد. در این صورت، اجازه دهید اسکن کامل شود و عملکرد کامپیوتر باید بهبود یابد.

پرونده های موقت را حذف کنید

خوب است بدانید که وقتی کامپیوتر برنامه ها را اجرا می کند، پرونده های موقت بر روی هارد دیسک ذخیره می شوند. حذف این پرونده های temp به بهبود عملکرد کامپیوتر کمک می کند. ابتدا پیشنهاد می کنیم از ابزار Windows Disk Cleanup برای پاک کردن پرونده های موقتی و سایر پرونده هایی که دیگر در کامپیوتر مورد نیاز نیست استفاده کنید.

حذف پوشه های موقت ساخته شده در کامپیوتر

متأسفانه، Disk Cleanup ممکن است همه پرونده های موجود در فهرست temp را حذف نکند. بنابراین، ما همچنین پیشنهاد می کنیم پرونده های موقتی را به صورت دستی حذف کنید.

  • منوی Start را باز کنید یا کلید Windows را فشار دهید، سپس٪ temp٪ را در قسمت جستجو تایپ کنید.
  •  توجه داشته باشید.
  • در ویندوز XP و نسخه قبلی، روی گزینه Run در فهرست شروع کلیک کرده و٪ temp٪ را در قسمت Run وارد کنید.
  •  Enter را فشار دهید و یک پوشه Temp باید باز شود.

شما می توانید تمام پرونده های موجود در این پوشه را حذف کرده و در صورت استفاده از هر پرونده ای، امکان حذف آنها وجود ندارد.

فضای هارد خالی برای برطرف کردن مشکل کند شدن کامپیوتر

توجه داشته باشید که برای این که کامپیوتر شما به خوبی کار کند، نیاز است که حداقل 200-500 مگابایت فضای آزاد درایو هارد وجود دارد. این فضای موجود به کامپیوتر این امکان را می دهد تا فضا برای فایل swap بیشتر شود و فضا را برای پرونده های موقتی فراهم کند.

هارد دیسک را از نظر خطا بررسی کنید

در کامپیوتر ویندوز، ScanDisk، chkdsk یا موارد مشابه را اجرا کنید تا بررسی کنید از نظر جسمی مشکلی در هارد کامپیوتر ندارد. در کامپیوتر macOS، به برنامه Disk Utility دسترسی پیدا کرده و از گزینه First Aid برای بررسی خطاهای درایو سخت استفاده کنید. برای باز کردن ابزار دیسک:

  • روی نماد Launchpad در بارانداز کلیک کنید.
  • پوشه Other را باز کنید.
  • برای باز کردن برنامه روی Disk Utility کلیک کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که هارد دیسک تکه تکهو یا خراب  نشده باشد.
  • Defrag را اجرا کنید و اطمینان حاصل کنید که داده ها به بهترین ترتیب مرتب شده اند.

تست هارد دیسک برای برطرف کردن مشکل کند شدن کامپیوتر

با مشاهده SMART درایو، از ابزارهای نرم افزاری دیگر برای آزمایش هرگونه خطا در هارد دیسک استفاده کنید.

اسکن کردن کامپیوتر به منظور بررسی ویروس

اگر کامپیوتر شما به یک یا چند ویروس کامپیوتری آلوده باشد، ممکن است کندتر کار کند. اگر کامپیوتر شما برنامه آنتی ویروسی نصب نکرده است، برنامه رایگان Housecall آنلاین Trend Micro را برای اسکن و حذف ویروس ها در کامپیوتر خود اجرا کنید. ما همچنین توصیه می کنیم برای محافظت فعال در برابر ویروس ها، یک برنامه ضد ویروس نصب کنید.

در بخش اول این مقاله سعی کردیم به معرفی برخی از مواردی که باعث کندی سیستم شما می شود، بپردازیم. برای دانستن ادامه این مطلب مقاله بعدی برطرف کردن مشکل کند شدن کامپیوتر – بخش دوم را مطالعه نمایید.

1 دیدگاه در “برطرف کردن مشکل کند شدن کامپیوتر – بخش اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *