دانستنی ها

دلیل صدای بلند در مادربرد کامپیوتر

دلیل صدای بلند در مادربرد کامپیوتر

دلیل صدای بلند در مادربرد کامپیوتر قطعا موضوعی است که ممکن است شما هم در اینترنت جستجو کرده باشید. در صورت استفاده معمول، مادربردها باید بدون صدا باشند. تنها صداهایی که مادربرد باید ایجاد کند، بوق پیام بوت اختیاری و سر و صدای محیط از قطعات متصل به دستگاه هایی است که به مادربرد متصل می شوند. صداهای پرتحرک از مادربرد رایانه می تواند نشان دهنده یک قطعه خراب باشد.

صداهای بسیار بلند و بالاتر از آنچه شخص می تواند با صدای خود تقلید کند، نشان دهنده مشکلات سخت افزاری است. مطمئن باشید مادربرد در حال تولید صدا دچار مشکل و خرابی است؛ زیرا قطعات دیگر مانند منبع تغذیه هنگام خرابی صداهای مشابهی ایجاد می کنند.

دلیل صدای بلند در مادربرد کامپیوتر

مادربرد بوق می زند

یک بوق پرقدرت تک و در ثانیه تقسیم برای برخی از مدل های مادربرد طبیعی است: صدا نشانگر آماده بودن سیستم برای بوت شدن است. از بوق های دیگر مادربرد که در دامنه صدای آواز انسان متفاوت هستند، برای شناسایی مشکلات سخت افزاری دستگاه استفاده می شود. اگر مادربرد به درستی روشن نشود، هیچ راهی برای مشاهده کد خطا روی صفحه وجود ندارد، بنابراین صدای بوق عملکرد را برای گفتن کسی که سعی می کند رایانه را برطرف کند اعلام می کند. بوق های مادربرد به وضوح قابل شنیدن هستند و غالباً از الگوهای پالس همسان استفاده می کنند. اگر کامپیوتر قادر به بارگیری سیستم عامل باشد، بوق متوقف می شود.

سلف شل

یک سلف شل می تواند سر و صدایی بسیار زیاد ایجاد کند که حتی شنیدن آن برای بسیاری از افراد دشوار است. اندیکاتورها معمولاً روی مادربرد لنگر می اندازند و به عنوان بخشی از کاربرد عادی، لرزش های ریز ایجاد می کنند. با این حال، اگر سلف از مادربرد شل شود، ممکن است به آرامی لرزش ایجاد کند – اما به سرعت باورنکردنی – به طوری که صدایی با شدت بالا تولید می کند، شبیه صدای زنگی که کسی پس از صدای بسیار بلند در گوش خود می شنود، ایجاد می کند. برای جلوگیری از صدمه دیدن بی نظمی جریان الکتریکی به سایر اجزای سخت افزاری، از القایی در مادربرد استفاده می شود. خازن شل به سیستم آسیب نمی رساند، اما افرادی که می توانند آن را بشنوند ممکن است آزار دهنده باشند.

خازن خراب

خازن های خراب سر و صدایی غیر قابل تشخیص با سلف های شل ایجاد می کنند: یک صدای زنگ بسیار شدید. برخلاف سلف های شل، خراب شدن خازن ها یک مشکل جدی برای مادربردها به حساب می آیند: در صورت خراب شدن، مادربرد کار سختی دارد، اگر غیرممکن نباشد. اگر رایانه را باز کنید و به مادربرد نگاه کنید، به نظر می رسد خازن های خراب از جای خود خارج شده اند. در صورت خرابی خازن، مادربرد باید تعمیر یا تعویض شود. این معمولاً به دلیل هزینه کار برای تعمیر دستگاه با قیمت مناسب شستشو می شود.

شکستن فن

هنگامی که یک فن شروع به خراب شدن می کند، صدای جیر جیر بلند ایجاد می کند. برخی مادربردها با کارت گرافیک داخلی و تراشه های سطح بالای پل شمالی دارای فن های نصب شده هستند. با این حال، اکثر فن های موجود در رایانه به مادربرد متصل نیستند و احتمالاً علت ایجاد سر و صدای زیاد هستند: بسیاری از آنها بسیار به مادربرد نزدیک هستند و ممکن است تعیین دقیق منبع منبع اصلی دشوار باشد. اگر فن مادربرد خراب است، باید در اسرع وقت تعویض شود تا از گرم شدن و خراب شدن قطعه خنک شده آن جلوگیری شود.

امتیاز به این مطلب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *