دانستنی ها

هشدار باتری در مک بوک، آیا باید باتری را تعویض کنید- بخش اول

هشدار باتری در مک بوک، آیا باید باتری را تعویض کنید؟

همانند دیگر اجزای لپ تاپ، باتری یکی از مهمترین اجزای سازنده است که اساساً قابل سرویس دهی نیست. وقتی عمر باتری لیتیوم یونی به اتمام میرسد، باید باتری را تعویض کنید.

وقتی مک بوک اخطار ” سرویس باتری ” را نشان می دهد، چه باید کرد؟

در این مقاله، من نحوه کار باتری های لیتیوم یون، نحوه عملکرد و طولانی ترین عمر باتری را توضیح می دهم و به شما پیشنهاداتی در مورد راه حل های هشدار “سرویس باتری” می دهم.

نحوه کار باتری های لیتیوم یونی

تمام باتری های شیمیایی بر اساس یک اصل اساسی کار می کنند: یک الکترود مثبت (کاتد) توسط یک الکترولیت از الکترود منفی (آند) جدا می شود. وقتی باتری به مدار الکتریکی متصل می شود که نیرو را می گیرد، الکترون ها از آند به کاتد جریان می یابند و جریان ایجاد می کنند.

اگر باتری قابل شارژ است، می توان جریان آن را معکوس کرد. وقتی جریانی به باتری ارسال می شود، الکترون ها از الکترود مثبت به منفی جریان می یابند و باتری را دوباره شارژ می کنند و به آن انرژی می افزایند.

شما بدون شک اخبار مربوط به منفجر شدن یا آتش گرفتن باتری های لیتیوم را شنیده اید. آن داستان ها درست است؛ در صورت عدم نظارت دقیق بر این نوع باتری ها، بیش از حد گرم می شوند و منفجر می شوند. با پیشرفت فناوری باتری، با افزودن مدارهای نظارت الکترونیکی به باتری، این مشکل کم و بیش برطرف شده است. البته، دانستن خطرات تورم باتری برای ایمنی و دستگاه های الکترونیکی شما مهم است.

عامل اصلی که امروز در حال بررسی آن هستیم چرخه عمر شارژ باتری است. قبل از اینکه باتری با ظرفیت کامل دیگر کار نکند، چند بار می توان تخلیه و سپس شارژ کرد؟ برای باتری های لیتیوم یون، تعداد چرخه های قبل از این اتفاق بسته به کیفیت ساخت باتری و میزان تخلیه مورد پشتیبانی باتری بسیار متفاوت است.

عمر باتری مک بوک

مک بوک یا مک بوک Pro معمولی می تواند هنگام استفاده از اینترنت و انجام کارهای محاسباتی عادی مانند پردازش کلمه یا پخش موسیقی، حدود 10 ساعت کار کند. اگر کارهای فشرده ای مانند ویرایش فیلم یا صدا انجام می دهید، عمر باتری کمتر خواهد شد.

چه مدت می توانید انتظار داشته باشید که چنین سطح عملکردی از باتری داشته باشید؟

اپل اظهار داشت که باتری های جدید آن برای پشتیبانی از 1000 چرخه شارژ کامل طراحی شده است و پس از آن باتری باید 80٪ یا بیشتر از ظرفیت اصلی خود داشته باشد.

توجه داشته باشید که حتی پس از این چرخه عمر طولانی (سه روز تخلیه و شارژ مجدد کامل)، باتری شما همچنان کار خواهد کرد – فقط توانایی نگه داشتن شارژ را در اوج خود نخواهد داشت. با گذشت زمان به تدریج تخریب می شود و در نهایت به طور کلی متوقف می شود، اما این ممکن است سال ها طول بکشد.

توجه داشته باشید که macOS هنگام محاسبه چرخه ها کاملاً هوشمند است. هزینه های جزئی به عنوان یک چرخه کامل به حساب نمی آیند. اگر باتری خود را کمی تخلیه کرده و دوباره آن را شارژ کنید، این فقط کسری از یک چرخه برای نظارت داخلی را در بر می گیرد.

« سرویس باتری » در مک بوک به چه معناست؟

مک بوک شما سلامت باتری خود را کنترل می کند. اگر بر روی نماد باتری خود در نوار وضعیت در بالای صفحه خود قرار دهید، یک پنجره بازشو وضعیت باتری، میزان باقیمانده باتری و لیستی از برنامه هایی را که از انرژی زیادی استفاده می کنند را نشان می دهد.

چهار پیام وضعیت باتری وجود دارد:

 • عادی: باتری شما در پارامترهای عادی کار می کند.
 • باتری را به زودی تعویض کنید: باتری شارژدهی کمتری نسبت به زمان شارژ مجدد دارد اما هنوز هم خوب کار می کند.
 • باتری را همین حالا جایگزین کنید: باتری هنوز کار می کند اما به میزان قابل توجهی تخریب شده است. وقت آن است که شروع به جستجوی باتری جدید کنیم.
 • سرویس باتری: باتری شما مشکلی دارد و باید در اسرع وقت تعویض شود.

اولین کاری که باید هنگام دریافت اعلان «سرویس باتری» انجام دهید بررسی «گزارش سیستم» است. این به شما تعداد چرخه و وضعیت کلی باتری مک بوک خود را نشان می دهد.

با استفاده از عملکرد سیستم خود می توانید سلامت باتری مک بوک خود را بررسی کنید. برای دسترسی به جزئیات باتری خود این کار را انجام دهید:

 • در حالی که کلید Option را نگه دارید، روی نماد Apple کلیک کنید.
 • روی اطلاعات سیستم کلیک کنید.
 • در سمت چپ Power را انتخاب کرده و سلامت باتری خود را بررسی کنید.

روش دیگر برای مشاهده System Report انجام این مراحل است:

 1. Apple Menu را انتخاب کنید
 2. مطمئن شوید که در تب Overview هستید
 3. About About Mac را کلیک کنید
 4. روی System Report کلیک کنید
 5. در منوی سمت چپ، روی Power کلیک کنید.

در بخش اطلاعات باتری در سمت راست، به دنبال تعداد چرخه در بخش سلامت باتری باشید. به وضعیت باتری خود نگاه کنید (که دقیقاً در زیر تعداد چرخه نشان داده شده است)، اگر باتری شما به درستی کار کند، پس روال آن عادی است و مشکلی ندارد. مکینتاش های مدرن حداقل 1000 چرخه قبل از بروز مشکلی دارند، اگرچه اگر مک بوک قدیمی تر از 2010 دارید، ممکن است فقط 500 سیکل قبل از فرسوده شدن مشکل باتری داشته باشید.

امتیاز به این مطلب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “هشدار باتری در مک بوک، آیا باید باتری را تعویض کنید- بخش اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *