دانستنی ها

۱۰ راهکار ساده برای افزایش سرعت کامپیوتر و لپ تاپ

افزایش سرعت کامپیوتر

ویروس ها، نرم افزارهای ضد ویروس و تنظیمات شما می توانند باعث کند شدن عملکرد کامپیوتر شما شوند. برای اطلاع از چگونگی افزایش سرعت کامپیوتر خود، ادامه مطلب را بخوانید.

چیزهای ناامیدکننده ای بیشتر از یک کامپیوتر کند وجود ندارد. صرف چند دقیقه در انتظار بارگیری یک صفحه وب یا برنامه Microsoft Office برای لپ تاپ یا سیستم عامل همه در یک، می تواند حتی یک انسان عاقل را وادار کند کامپیوتر خود را در سطل آشغال بیندازد. اما این کار را نکنید.

مراحل ساده ای وجود دارد که می توانید برای سرعت بخشیدن مجدد رایانه خود انجام دهید. حذف بدافزار و چند تغییر در تنظیمات شما مکان خوبی برای شروع است. در اینجا برخی از فعالیت های انجام شده برای حفظ رایانه در شرایط بالایی وجود دارد. از انتظار خسته شده اید و فقط یک لپ تاپ جدید سریع می خواهید؟ از بهترین تست های لپ تاپ ها استفاده کنید یا به سه سوال سریع پاسخ دهید تا یک لپ تاپ عالی را پیدا کنید.

به روز بودن نرم افزار ها باعث افزایش سرعت کامپیوتر می‌شود

اطمینان حاصل کنید که تمام نرم افزارهای شما به روز هستند. این شامل مرورگرهای وب ، برنامه ها ، درایورهای دستگاه هایی مانند چاپگرها و از همه مهمتر خود ویندوز است ، زیرا مایکروسافت به طور منظم به روزرسانی می کند تا حفره های امنیتی را متصل کند یا اشکالات موجود در سیستم عامل را برطرف کند.

برای افزایش سرعت کامپیوتر فضای دیسک لپ تاپ را آزاد کنید

بدون هیچ جایی برای نفس کشیدن بعید است در بهترین حالت خود عمل کند. خواه تقاضای Windows برای فضای بیشتر برای به روزرسانی و یا تجمع مداوم برنامه ها و پرونده ها باشد ، حتی بزرگترین هارد دیسک ها نیز بدون مراقبت می توانند خیلی سریع پر شوند. اگر مشکوک به مشکلی هستید، ردراین زمینه بیشتر مطالعه کنید.

آیا باید هارد خود را defrag کنید؟

به طور معمول ، هنگامی که یک کامپیوتر شخصی یک فایل بزرگ را در هارد دیسک ذخیره می کرد ، آن را به قطعات کوچکتر تقسیم کرده و در چندین مکان ذخیره می کرد. با جمع شدن این پرونده ها ، دسترسی به هارد دیسک بیشتر طول می کشد. این امر باعث ایجاد نرم افزار “defragging” شد ، که به طور موثر ، پرونده ها را به ترتیب منطقی تری کنار هم قرار می داد و به کامپیوتر شما یک سرعت افزایش می داد. با این حال ، با ظهور ویندوز 10 (و ویندوز 8 / 8.1 قبل از آن) ، اجرای نرم افزار defragging در رایانه شما به سادگی ضروری نیست. این روزها ویندوز بسیار هوشمندتر از پس داده ها برمی آید. کاربران Mac به هیچ وجه نیازی به پیش بازی ندارند. اگر هنوز از ویندوز 7 (یا بالاتر) استفاده می کنید ، ممکن است با defragging هارد دیسک خود ، سرعت کمی افزایش دهید. اگر شما یک درایو حالت جامد (SSD) دارید ، این فرایند لازم نخواهد بود ، زیرا ویندوز هر از گاهی در پس زمینه به طور خودکار این کار را برای شما انجام می دهد. به طور گسترده توصیه می شود که خودتان از SSD استفاده نکنید.

افزایش سرعت کامپیوتر با از بین بردن ویروس ها و سایر بدافزارها

برای افزایش سرعت کامپیوتر، برنامه نرم افزار آنتی ویروس خود را مرتباً اجرا کنید. ویروس ها می توانند سرعت رایانه شما را کاهش داده و باعث از بین رفتن اطلاعات شوند ، در حالی که جاسوس افزار می تواند با نظارت بر فعالیت شما و جمع آوری اطلاعات درباره شما ، امنیت را به خطر بیندازد. نرم افزار آنتی ویروس خود را راه اندازی کرده و از بروز بودن آن اطمینان حاصل کنید. سپس اسکن کامل دیسک سخت خود را اجرا کرده و در صورت اجازه بسته ، اسکن های منظم برنامه ریزی شده را تنظیم کنید. اگر هنوز یک مجموعه حذف بدافزار ندارید و مطمئن نیستید که حفاظت داخلی ویندوز به اندازه کافی خوب است ، به بررسی نرم افزار آنتی ویروس ما بروید تا ببینید کدام یک را نصب کنید.

برای افزایش سرعت لپ تاپ حافظه پنهان و کوکی های خود را پاک کنید

 هر بار که به یک صفحه وب مراجعه می کنید، مرورگر وب آن را به عنوان یک پرونده کوچک در پوشه موقت پرونده های اینترنتی شما ذخیره یا “ذخیره” می کند.

به همین ترتیب، پرونده های کوچکی به نام “کوکی” را ذخیره می کند، که حاوی اطلاعاتی در مورد تاریخچه مرور و اطلاعات شخصی شما است.

با گذشت زمان، حجم این پرونده ها افزایش می یابد. پاک کردن دوره ای حافظه پنهان مرورگر به شما کمک می کند تا هنگام بارگذاری صفحات سریعتر کار کند. در نتیجه از فضای دیسک ارزشمندی که این پرونده های ذخیره شده اشغال می کنند، کاسته شود.

در اکثر مرورگرها، این تنظیمات را می توان در فهرست تنظیمات یافت ، که در امتداد داده های Clear browsing یا Clear cache & cookies پاک شده است.

با محدود کردن برنامه های راه اندازی ابتدای ویندوز سرعت کامپیوتر خود را افزایش دهید

سرعت کار شما در کامپیوتر به موارد مختلفی بستگی دارد، از جمله سخت افزار مورد استفاده شما و نسخه Windows. اما تعداد برنامه هایی که قرار است هنگام ویندوز راه اندازی شوند نیز می توانند تأثیر قابل توجهی داشته باشند.

هنگامی که رایانه را روشن می کنید، بسیاری از برنامه ها به طور نامحسوس در پس زمینه اجرا می شوند. این برنامه ها باعث کم شدن زمان راه اندازی سیستم می شوند و به طور بالقوه باعث خرابی نرم افزار می شوند.

با این وجود می توانید به راحتی برنامه هایی را که لازم نیست بلافاصله شروع کنید غیرفعال کنید:

  • روی Start کلیک کنید.
  • msconfig را در نوار جستجو تایپ کنید و Enter را فشار دهید.
  • در پنجره System Configuration، روی تب Startup کلیک کنید.
  • از لیست برنامه هایی که ظاهر می شود، کادر کنار برنامه هایی را که لازم نیست هنگام راه اندازی به طور خودکار راه اندازی کنید، علامت بزنید.
  • فقط برنامه هایی را که مرتباً از آنها استفاده نمی کنید یا می دانید نیازی به آن ندارید، لغو انتخاب کنید.
  • روی درخواست کلیک کنید و سپس تأیید را کلیک کنید.
  • اکنون سیستم خود را دوباره راه اندازی کنید.

از شر برنامه های ناخواسته خلاص شوید تا سرعت کامپیوتر شما بیشتر شود

افزایش سرعت کامپیوتر با زمان راه اندازی پایان نمی‌یابد. هنگام استفاده از رایانه، می خواهید مطمئن شوید که کامپیوتر شما نیز سریع کار می کند.

با حذف نصب برنامه هایی که استفاده نمی کنید، فضای ذخیره سازی و حافظه را آزاد کنید. اینها ممکن است شامل نسخه های آزمایشی نرم افزاری باشد که هنگام خرید رایانه همراه شما بوده است، برنامه های ضد ویروس قدیمی، نرم افزارهای قدیمی یا بازی هایی که دیگر بازی نمی کنید.

روی Start> Control Panel> حذف برنامه کلیک کنید. از لیست برنامه هایی که ظاهر می شود، بر روی برنامه ای که می خواهید حذف نصب کنید کلیک کنید، سپس روی حذف نصب کلیک کنید.

حذف نوار ابزارهای غیر ضروری سرعت کامپیوتر شما را بالا میبرد

نوار ابزارهای اضافی مرورگر وب یک نمونه کلاسیک از bloatware است. این موارد بعضی اوقات از قبل روی رایانه شما نصب می شوند و بسیاری از برنامه های قابل بارگیری سعی در اضافه کردن نوار ابزارهای غیرضروری دارند.

نوارابزارها معمولاً در بالای پنجره مرورگر شما ظاهر می شوند و اغلب جعبه جستجوی خود را ارائه می دهند.

حذف نصب نوار ابزارها به همان روش سایر نرم افزارها قابل انجام است. هنگام نصب برنامه های دیگر به دنبال نوار ابزار باشید و با برداشتن تیک جعبه حتماً انصراف دهید.

برای تجربه یک کامپیوتر پر سرعت از درایو حالت جامد (SSD) استفاده کنید

برخلاف هارد دیسک های سنتی، درایوهای حالت جامد (SSD) اصطلاحاً نامیده می شوند زیرا هیچ قسمت متحرکی ندارند. این باعث کارآیی و سرانجام سریعتر آنها می شود.

بسته به ظرفیت SSD انتظار دارید که از 50 تا 250 پوند هزینه کنید (معمولاً بین 32 گیگابایت تا 512 گیگابایت است). اما این معیاری برای ضعف قلب نیست.

تعویض هارد دیسک خود با SSD مستلزم این است که کیس را از کامپیوتر جدا کرده و کابل های برق و داده آن را بی نظیر کنید. اگر از کاری که انجام می دهید کاملاً مطمئن نیستید، توصیه می کنیم برای این کار یک متخصص حرفه ای تهیه کنید.

می توانید کدام یک را پیدا کنید؟ با استفاده از کدام تعمیرکار رایانه محلی را تأیید کرد؟ معامله گر مورد اعتماد.

برای مشکلات لپ تاپ خود از یک متخصص کمک بگیرید

در صورتی که دانش کافی برای اجرای راهکارهای بالا برای افزایش سرعت کامپیوتر خود ندارید، و یا تصور می‌کنید کامپیوتر شما مشکل جدی تری دارد، بهتر است به یک مرکز خدمات تخصصی در زمینه تعمیرات لپ تاپ مراجعه نمایید.

امتیاز به این مطلب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *