دانستنی ها

چگونه مشکلات رایج کامپیوتر را برطرف کنیم – بخش دوم

مشکلات رایج کامپیوتر

در بخش اول مقاله چگونه مشکلات رایج کامپیوتر را برطرف کنیم به توضیحاتی در این خصوص پرداختیم. در بخش دوم این مقاله قصد داریم توضیحات کاملتری ارائه دهیم.

بررسی تاریخ بازیابی نرم افزارها

ممکن است بتوانید به کامپیوتر خود دستور دهید تا به زمانی بازگردد که مطمئن باشید کامپیوتر درست کار می کند. برای برگشتن به بازیابی نقاط در ویندوز، عملکرد “بازیابی سیستم” را جستجو کنید ؛ برای Mac، به دنبال “Restore from Time Machine Backup” باشید. یک تاریخ بازیابی را انتخاب کنید که قبل از مشکل شما باشد.

ممکن است بنظر برسد که این مشکل به دلیل نصب نرم افزار، به روزرسانی یا درایورهای جدید ایجاد شده باشد، این یک راه حل سریع است. اما قبل از انجام این مرحله، از هر فایل مهم در یک درایو پشتیبان خارجی یا یک سرویس پشتیبان مبتنی بر cloud نسخه پشتیبان تهیه کنید. هنگام بازگشت به یک نقطه بازیابی، کامپیوتر قرار است فقط در حالت نرم افزار یا سیستم تغییراتی ایجاد کند، اما همیشه ایمن بودن بسیار بهتر از بسیار متاسف است.

به وب سایت سازنده نرم افزار مراجعه کنید.

علاوه بر به روزرسانی های نرم افزاری، اکثر تولیدکنندگان پایگاه داده های خطاها، مشکلات و راه حل ها را در مناطق “پشتیبانی” وب سایت های خود نگهداری می کنند. برخی از سایت ها مانند Microsoft’s Knowledge Base و Apple Support بسیار زیاد هستند. بیشتر به شما امکان می دهد براساس کلمات کلیدی یا پیام های خطا جستجو کنید.

به انجمن ها مراجعه کنید.

حتی اگر تولید کننده اطلاعات عیب یابی را در وب سایت خود به صورت پرخاشگرانه حفظ نکند، برخی کاربران بسیاری از برنامه های معروف ساعت ها وقت خود را صرف مستندسازی، و حتی رفع بسیاری از مشکلات نرم افزاری می کنند. شما می توانید این کاربران همکار و تخصص آنها را در انجمن ها پیدا کنید. اکثر وب سایت های تولید کنندگان به آنها لینک می دهند. شما می توانید مشکل خود را ارسال کنید و درخواست مشاوره کنید، از افراد ساده گرفته تا یک استاد راهنما که بر مشکل خاص شما تسلط داشته باشد، می توانند تجربیات خود را در اختیار شما قرار دهند. غالباً انجمن ها به جوامعی که طی سالهای متمادی ایجاد شده اند دسترسی پیدا می کنند و اعضا متعهد می شوند هر زمان که بتوانند به یکدیگر کمک کنند. هنگام ارسال مشکل، مشخصات مربوط به دستگاه و شماره نسخه سیستم عامل و نرم افزار مشکل دار خود را وارد کنید.

از نرم افزارهای تشخیصی استفاده کنید.

بسیاری از برنامه های موجود در بازار به شما کمک می کنند تا مشکلات کامپیوتری را به حداقل برسانید. به عنوان مثال، برای Windows، Advanced Uninstaller PRO می تواند به شما کمک کند برنامه ها را به طور کاملتر از ابزار اصلی مایکروسافت حذف نصب کنید، به روزرسانی درایور را جستجو کنید و فایل های تکراری، فایل های غیرضروری و ورودی های نامناسب رجیستری را پاک کنید. AVG TuneUp و سایر برنامه های کاربردی و برنامه های نورتون می توانند عملکرد سخت افزار را بهبود بخشیده و در برخی از مشکلات نرم افزاری کمک کنند. اپل ویژگی کمک های اولیه Disk Utility خود را ارائه می دهد. این ابزارها در برخی شرایط می توانند برخی از مشکلات نرم افزاری را برطرف کرده و خرابی ها را به حداقل برسانند.

هارد خود را تمیز کنید.

گاهی تمیز کردن هارد دیسک می تواند به عملکرد بهتر سیستم شما کمک کند. با حذف نصب برنامه هایی که استفاده نمی کنید اما فضای ذخیره سازی زیادی را اشغال می کنند، شروع کنید – بسیاری از تولیدکنندگان دستگاه های خود را با ده ها برنامه از پیش نصب شده بارگیری می کنند. اما قبل از حذف برنامه ای که به رسمیت نمی شناسید، یک جستجوی سریع در اینترنت انجام دهید تا مطمئن شوید بخشی از چیزی نیست که واقعاً به آن نیاز دارید.

در ویندوز، می توانید ابزار بررسی دیسک Microsoft را اجرا کنید تا مطمئن شوید هارد دیسک شما آسیب ندیده است. File Explorer را باز کنید و روی “This PC” در پنجره سمت چپ سمت چپ دوبار کلیک کنید. سپس بر روی هارد دیسک راست کلیک کنید (که معمولاً با برچسب “C: \”) و سپس “Properties” را انتخاب کنید. برگه ابزار را انتخاب کرده و سپس روی “بررسی” کلیک کنید تا موارد تشخیصی را اجرا کنید. همچنین می توانید “بهینه سازی” را برای انجام پاکسازی دیسک که باعث بهبود سازماندهی داده می شود، انتخاب کنید. کاربران Mac می توانند ابزار “Optimize Disk” اپل را برای حل برخی از مشکلات هارد دیسک اجرا کنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *