دانستنی ها

چگونه مشکلات رایج کامپیوتر را برطرف کنیم – بخش اول

چگونه مشکلات رایج کامپیوتر را برطرف کنیم

در این مطلب راه حلهایی برای رفع رایج ترین مشکلات رایج کامپیوتر اعم از مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری آورده شده است. پس این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

مراجعه به متخصصین کامپیوتر

اگر صداهای عجیب و غریب ناشی از یک درایو مکانیکی در کامپیوتر شما به گوش می رسد، هر چه سریعتر به یک متخصص حرفه ای مراجعه کنید. ممکن است با نقص درایو روبرو باشید و ادامه استفاده از آن باعث بدتر شدن آن می شود. بلافاصله آن را خاموش کنید. سعی نکنید دوباره آن را روشن کنید، زیرا این امر می تواند باعث آسیب بیشتر و از دست رفتن اطلاعات شود. سعی کنید از اطلاعاتتان بک آپ تهیه کنید. اگر از داده های خود بک آپی ندارید ممکن است فایلهای ارزشمند شما در یک فاجعه دیجیتالی از بین می روند، وحشت نکنید. داده های از دست رفته احتمالاً قابل بازیابی هستند.

بعضی اوقات، راه حل ها ساده هستند

ممکن است یک روز لپ تاپ خود را روشن کنید و متوجه شوید باتری شما شارژ نمی شود. یا حتی ممکن است بی دلیل سیستم شما روشن نشود. ابتدا یک بررسی ساده انجام دهید ممکن است آداپتورها شما خراب شده باشد.

یا در صورت برطرف نشدن مشکلتان سیم های برق را ردیابی کنید تا مطمئن شوید که همه آنها به یک پریز برق متصل هستند. اطمینان حاصل کنید که همه اجزای دستگاه روشن بوده و فشار دهنده ولتاژ شما روشن است.

بررسی مشکلات نرم افزاری

نرم افزار می تواند خود به خود رفتار نادرستی داشته باشد یا حتی تغییر تنظیمات کامپیوتر شما باعث آزارتان شود. نرم افزار می تواند میلیون ها خط کد کامپیوتری داشته باشد و با دستگاه های مختلف تعامل متفاوتی داشته باشد. متأسفانه، هنگامی که مشکلی پیش می آید، هیچ پاسخ واحدی – یا منبعی برای پاسخ وجود ندارد. اما احتمالاً می توانید با استفاده از ترکیبی از منابع سعی کنید همه چیز را تحت کنترل درآورید.

شروع مجدد برنامه های نرم افزاری

اغلب بهترین راه حل نرم افزاری صرفاً ترک و راه اندازی مجدد Word، Firefox یا هر برنامه دیگری است که در حال اجرا هستید. در صورت عدم موفقیت، کل دستگاه را راه اندازی مجدد کنید.

نگه داشتن به روز کامپیوتر

مطمئن شوید که دستگاه شما به روزترین نسخه سیستم عامل و سایر نرم افزارهای نصب شده خود را اجرا می کند. تقریباً هر روز، موارد امنیتی توسط سازندگان دستگاه و شرکت های نرم افزاری صادر می شود. گزینه های به روزرسانی خودکار را روشن کنید تا سیستم عامل، درایورهای دستگاه و سایر نرم افزارهای شما در جریان بروزرسانی باشند.

عدم نصب به روزرسانی ها، ممکن است تعارضاتی بین سیستم عامل، نرم افزارها و برنامه های مختلف ایجاد کند.

سعی کنید از بکارگیری سیستم عامل های پشتیبانی نشده و قدیمی خودداری کنید (به عنوان مثال ویندوز 7 و نسخه های قدیمی تر، دیگر از مایکروسافت وصله های امنیتی دریافت نمی کنند).

مشکلات خود را در گوگل جستجو کنید

اینکه بفهمید از کجا باید شروع کنید اغلب نیمی از کار است. به دنبال راه حل هایی برای مشکل خود باشید که در تابلوهای پیام، وب سایت های تولیدکنندگان، نمایه های عیب یابی و غیره ارسال شده است. با انتخاب اصطلاحات جستجوی خود با دقت، اغلب می توانید حداقل یک نقطه شروع برای رسیدگی به مسئله خود را به سرعت پیدا کنید.

برای رفع مشکلات خود راهنماها را مطالعه کنید

بسیاری از اطلاعات دقیق عیب یابی را می توان در منوهای راهنما موجود در برنامه های نرم افزاری مراجعه کنید.

نصب مجدد نرم افزار

گاهی اوقات یک فایل اصلی خراب می شود. در این موارد، نصب مجدد نرم افزار می تواند اشکال را برطرف کند. برای کاربران ویندوز، “افزودن یا حذف برنامه ها” را جستجو کنید. پس از آنجا، برنامه را در لیست نمایش داده شده ای که می خواهید حذف کنید انتخاب کنید و سپس “حذف نصب” را انتخاب کنید. کاربران Mac می توانند با انتخاب “X” کوچکی که هنگام کلیک کردن روی نماد راه اندازی برنامه آن ظاهر می شود، برنامه را حذف نصب کنند.

در بخش دوم این مقاله به توضیحات کاملتری در خصوص مشکلات رایج کامپیوتر خواهیم پرداخت. پس همراه ما باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “چگونه مشکلات رایج کامپیوتر را برطرف کنیم – بخش اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *