دانستنی ها

دقیق‌ترین راه‌کار پیدا کردن بیت لاکر سرفیس ناوک

بیت لاکر سرفیس ناوک

در مقاله بیت لاکر سرفیس ناوک، قصد داریم روش مطمئنی را به هدف پیدا کردن BitLocker سرفیس به شما کاربران محترم آموزش دهیم. ابزار بیت لاکر نوعی رمزگذاری قوی و مطمئن بر روی محصولات سرفیس است. زمانی که در جواب به سرفیس مایکروسافت، کاربر کلید بازیابی BitLocker را نتواند وارد کند، در نتیجه به محیط داخل سرفیس دسترسی نخواهد داشت. این روز‌ها کاربران زیادی به هدف رفع مشکل پیدا کردن ریکاوری کی بیتلاکر سرفیس، به دفتر مرکز تخصصی ناوک سرویس مراجعه می‌کنند. هدف ما از تهیه این مقاله آموزشی، رفع این دغدغه برای کاربران است. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

درباره بیت لاکر سرفیس ناوک   BitLocker Surface Navak

شاید شما یکی از کاربران انواع محصولات سرفیس مایکروسافت باشید. طبیعتا افزایش امنیت در سرفیس برای شما اهمیت دارد. برای این کار داشتن یک ابزار مطمئن و کاربردی بسیار مهم و راه‌گشا خواهد بود. بیت لاکر سرفیس ناوک BitLocker Surface Navak ابزاری برای رمزگذاری است. این ابزار حرفه‌ای و هوشمند است. استفاده از این ابزار به محافظت از داده‌های SurFace کمک می‌کند. اما زمانی امکان دارد به هر دلیلی، اطلاعات رمز BitLocker سیستم خود را فراموش کرده باشید. بر این اساس ویندوز به کاربر اجازه نخواهد داد تا به محتوا‌ها و داده‌های سرفیس خود دسترسی داشته باشد. در این مواقع کاربر از خود می‌پرسد، آیا روش کاربردی برای پیدا کردن بیتلاکر سرفیس ناوک وجود دارد؟

کارشناسان ناوک سرویس برای این سوال و رفع این مشکل، متد مناسبی را پیشنهاد خواهند داد. کاربران می‌توانند با استفاده از راه‌کار آموزش داده شده در این مقاله از تعمیر لپ تاپ، به راحتی رمز بیت لاکر خود را بازیابی کنند. بیت لاکر شرایط قفل‌گذاری بر روی اطلاعات هارد دیسک شما را فراهم می‌آورد. پس از روشن کردن سرفیس، باید رمز بیت لاکر که برای هر کاربر منحصر به فرد است را وارد کنید. اما حالا که این رمز را به خاطر ندارید، باید به دنبال پیدا کردن کلید بازیابی بیت لاکر باشید.

بیت لاکر سرفیس ناوک
بیتلاکر سرفیس ناوک

کلید بازیابی BitLocker را از کجا پیدا کنیم ؟

روش پیدا کردن ریکاوری کی BitLocker  سرفیس ناوک، راه‌کار پیچیده‌ای نیست. بیشتر اوقات این رمز به طور خودکار در مکان امنی ذخیره شده است. به روزی که بیت لاکر را بر روی سیستم سرفیس خود فعال کردید فکر کنید. آن روز توسط سیستم از شما خواسته شد که یک کلید پشتیبان Recovery Key برای رمز بیت لاکر تهیه کنید. در ادامه گزینه‌ای برای کاربران مشخص شد که با فعال ‌کردن آن، کد بازیابی به صورت اتوماتیک در حساب شخصی مایکروسافت ذخیره می‌شود.

یا حتی کاربر پس از تعیین کلید بازیابی بیت لاکر، می‌تواند آن را در جایی یادداشت کند یا از آن پرینت بگیرد. بر این اساس راه‌های متفاوتی برای کاربر وجود دارد تا بتواند به این رمز دسترسی داشته باشد. پس با توجه به نحوه فعال کردن  BitLocker، ممکن است کلید بازیابی شما در مکان‌های متفاوتی قرار داشته باشد.

نکته: نمی‌توانید به هیچ طریقی کلید بیت لاکر سرفیس ناوک را در خود درایو رمزگذاری شده ذخیره کنید. پس باید از طریق راه‌های دیگری نسبت به ذخیره سازی کلید بیت لاکر اقدام کنید.

در این حالت بهترین کار بررسی همین محیط‌هایی است که احتمالا کلید بازیابی بیت لاکر در آن ذخیره شده است. مانند:

 • ذخیره در حساب مایکروسافت خود ( البته برای دستگاه‌های شخصی است )
 • ذخیره در Azure AD (برای دستگاه‌های شرکتی)
 • در یک هارد اکسترنال
 • یادداشت کردن یا چاپ کردن کلید بازیابی بیت لاکر

بازیابی کلید بازیابی بیت لاکر از طریق حساب مایکروسافت

برای شروع بهتر است مطمئن‌ترین راه را انتخاب کنید. پس به حساب مایکروسافت خود سری بزنید. برای این کار به صفحه Microsoft account مراجعه کنید. می‌توانید از طریق سرفیس یا رایانه و یا گوشی هوشمند دیگری به حساب مایکروسافت خود وارد شوید. انتخاب با شما است. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید.

 1. برای بررسی این راه‌کار، در ابتدا باید به وب سایت account.microsoft.com   مراجعه کنید.
 2. روی Sign-In  کلیک کنید و با حساب شخصی personal account خود وارد شوید. حساب شما می‌تواند ایمیل شما ( Gmail ) یا  ( Yahoo ) باشد.
 3. پس از وارد شدن به حساب مایکروسافت، در بخش Devices  بر روی view details در زیر رایانه خود کلیک کنید.
بیت لاکر سرفیس ناوک
وارد شدن به حساب مایکروسافت

4. صفحه را به پایین اسکرول کنید. در ادامه بر روی لینک Manage recovery keys  کلیک کنید.

بیت لاکر سرفیس ناوک
BitLocker سرفیس ناوک

5. به احتمال زیاد کلید بازیابی بیت لاکر سرفیس ناوک BitLocker Surface Navak خود را در این صفحه مشاهده خواهید کرد. امکان دارد بیش از یک مورد را برای شما نمایش دهد. آخرین مورد را لحاظ کنید. اگر چند کلید می بینید، بهتر است Key ID هر کدام از موارد را با Key ID خود که در همان صفحه وب نمایش داده شده است مطابقت دهید.

بیت لاکر سرفیس ناوک
BitLocker Surface

بازیابی کلید بازیابی بیت لاکر ذخیره شده در فایل یا USB  

شاید در زمان تعیین کلید بازیابی بیت لاکر، روش ذخیره سازی در یک فایل یا  USB را انتخاب کرده باشید. در این حالت کلید بازیابی را در یک فایل متنی با فرمت TXT خواهید دید. وقتی فایل متنی را باز کنید، شناسه کلید Key ID را خواهید یافت. توجه داشته باشید که این Key ID، باید با شناسه کلید بازیابی و با شناسه‌ای که در صفحه آبی مشخص شده است مطابقت داشته باشد.

بیت لاکر سرفیس ناوک
ازیابی کلید بازیابی بیت لاکر ذخیره شده در فایل

آشنایی با BitLocker و نحوه فعالیت آن بیشتر آشنا شوید

پیدا کردن و آگاهی به راه‌هایی که می‌‌توان از آن طریق، به کلید بازیابی بیت لاکر سرفیس ناوک دسترسی داشت بسیار مهم است. اما قبل از آن بهتر است بدانیم که بیت لاکر چگونه کار می‌کند. آگاهی به این موضوع می‌تواند خود روش حل مشکل بیت لاکر باشد. شاید بتوانید بدون نیاز به کلید بازیابی مشکل بیت لاکر را حل کنید.

BitLocker اطلاعات روی هارد دیسک شما را رمزگذاری می‌کند. در این صورت زمانی‌که کاربر دیگری بخواهد به سرفیس یا هارد شما دسترسی فیزیکی داشته باشد، نمی‌تواند داده‌ها و اطلاعات شما را تصاحب کند. توجه داشته باشید که صحبت از رمزنگاری سرفیس نیست. صحبت از رمزنگاری بر روی داده‌های شما است. بیت لاکر یکی یکی داده‌های موجود در هارد دیسک شما را رمز‌نگاری می‌کند. یعنی حتی کاربر اگر هارد شما را در سرفیس دیگری نیز قرار دهد، باز هم نخواهد توانست اطلاعات و داده‌های شما را بخواند.

BitLocker چگونه کار می‌کند ؟

برای اعمال فرایند رمزنگاری و رمزگشایی داده‌‌های موجود بر روی هارد دیسک سیستم شما، بیت لاکر از تراشه TPM تعبیه شده در سرفیس استفاده می‌کند. در داخل تراشه  TPM کلیدی وجود دارد که این امکان را به بیت لاکر می‌دهد. در زمان روشن کردن و راه اندازی سرفیس، تراشه TPM فعالیت خود را آغاز می‌کند. این تراشه نسبت به دستکاری نشدن سرفیس شما، شرایط را بررسی خواهد کرد. در صورت عادی بودن شرایط، کلید بازیابی را به ویندوز ارائه می‌دهد تا سرفیس شما راه‌اندازی شود.

بیت لاکر سرفیس ناوک
بیت لاکر سرفیس ناوک

در چه شرایطی از کاربر کلید بازیابی BitLocker درخواست خواهد شد ؟

حالا ویندوز از شما کلید بازیابی BitLocker را می‌خواهد و شما به این کلید دسترسی ندارید. قبل از استفاده از روش حل مشکل بیت لاکر، بهتر است متوجه شوید که چرا ویندوز این کلید را از شما خواسته است. زمانی امکان دارد پس از راه‌اندازی و روشن کردن سرفیس، سیستم عامل عدم نرمال بودن شرایط را تشخیص دهد. این وضعیت دلیل خوبی است که ویندوز کلید  BitLocker را از کاربر درخواست کند. در این خصوص یکی از موارد زیر را می‌توان دلیل اصلی این اتفاق دانست.

 1. وجود تغییرات در سخت افزار سرفیس
 2. مشاهده تغییرات در بایوس BIOS
 3. وجود تغییرات در فایل‌های اصلی ویندوز
 4. نصب مجدد ویندوز یا به روز رسانی ویندوز
 5. شخصی‌سازی یا اعمال هرگونه تغییر در بوت سیستم

وجود تغییرات در سخت افزار سرفیس

در بین موارد بالا که هرکدام دلیلی برای بازیابی کلید بیت لاکر هستند، مورد اول می‌تواند مهم‌ترین و رایج‌ترین دلیل پیدا کردن بیت لاکر سرفیس ناوک برای کاربران باشد. به عنوان مثال اگر RAM سرفیس خود را تغییر داده یا ارتقا دهید، به احتمال زیاد کلید بازیابی بیت لاکر از شما خواسته خواهد شد. در این شرایط شاید فکر کنید راهی جز استفاده از روش پیدا کردن ریکاوری کی بیت لاکر سرفیس وجود ندارد. اما راه ساده‌ای برای رفع این مشکل وجود دارد. در این شرایط اگر تغییرات سخت افزاری انجام شده را به حالت اول برگردانید، احتمالا مشکل بازگشایی و بوت سرفیس شما حل خواهد شد.

نکته: وقتی تغییرات سخت افزاری را به حالت قبل برگرداندید و توانستید سرفیس را بازگشایی کنید، حتما قبل از هرکاری Bitlocker را غیرفعال یا معلق کنید. در ادامه تغییرات مورد نیاز را اجرا کرده و دوباره آن را فعال کنید. در این حالت و در گام بعدی با خیال آسوده، نسبت به ذخیره کردن کد بیت لاکر در یک مکان مورد اعتماد اقدام نمایید.

امتیاز به این مطلب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای
بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “دقیق‌ترین راه‌کار پیدا کردن بیت لاکر سرفیس ناوک

 1. سید حسان امینی گفت:

  خیلی عالی.
  واقعا راهکار کاربردیی بود.
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *