فناوری, لپ تاپ

منظور از دیباگر در کامپیوتر و لپ تاپ چیست – بخش اول

منظور از دیباگر در کامپیوتر و لپ تاپ چیست

در خصوص دیباگر در کامپیوتر و لپ تاپ، خوب است بدانید که به قطعه بسیار حساسی که در کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ ها وجود دارد، دیباگر می گویند. دیباگر انواع مختلفی دارد. از طریق این کارت می توان مجموعه ای از کدها و عددها را روی نمایشگر خود مشاهده کرد. و با مراجعه به دفترچه راهنما عیب یابی مادربرد، می توانید عیب پنهان در مادربرد را تشخیص دهید.

مد نظر داشته باشید که هر چقدر تعداد نمایشگر بیشتر باشد، ERRORهای آن به صورت تخصصی تری می باشد. پس به این نتیجه می رسیم که دیباگر با همه مادربردهای لپ تاپ سازگار است.

با خرید یک دیباگر می توانید از دفترچه راهنمای آن نیز بهره ببرید که با آن همراه است. در این دفترچه کدها و معنا و مفهوم آن ها به طور کامل شرح داده شده است تا کدی که توسط دیباگر نمایش داده می شود را در دفترچه راهنما پیدا نموده و معنا و مفهوم آن را نیز دریابید.

بنابراین کارت دیباگر به طور کلی برای تشخیص خرابی و عیب یابی در مادربرد سیستم های شخصی است که بوسیله post codeهای منتشر شده از بایوس برای هر قسمت مادربرد دستگاه قسمت آسیب دیده در آن را تشخیص داد. پس از عیب یابی به کمک تعمیرکاران حرفه ای می توان این قسمت حساس در لپ تاپ را تعمیر نمایید.

عملکرد دیباگر در pc و لپ تاپ چگونه است؟

همان طور که اطلاع دارید بر روی دیباگر نمایشگری وجود دارد که سالم بودن یا عیب دار بودن بایوس را نشان می دهد. به واقع عملکردی که این قطعه در لپ تاپ ها از خود نشان می دهد. تشخیص درست بودن یا خرابی قسمت حساسی از سیستم های شخصی است که با کدهایی که از خود به نمایش می گذارد. و با کمک دفترچه راهنما می توان به این مهم دست یافت.

یکی دیگر از عملکردهای این قطعه در لپ تاپ ها وجود چراغ هایی در آن است. که با آشنایی با این چراغ ها دیگر نیازی به کدهای پیچیده و گمراه کننده نیست. این چراغ ها نیز همان عملکرد کدها را ایفاء می کنند. با این تفاوت که یادگیری این کدها خیلی راحت تر و جذاب تر است. پس اگر دیباگر شما کدها را در پس پرده نمایش نگذاشت. هیچ مشکلی وجود ندارد و می توانید از چراغ های آن استفاده نمایید. هر کدام از این چراغ ها نشان دهنده سالم بودن یک قطعه از لپ تاپ شما هستند.

 در ادامه مطلب بد قصد داریم به معرفی کدهای مربوطه بپردازیم.

امتیاز به این مطلب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *