دانستنی ها

چگونه می توان تشخیص داد مادربرد خراب است؟

خرابی مادربرد-چگونه می توان تشخیص داد مادربرد خراب است؟

مانند همه موارد فنی، مادربردها سرانجام از بین می روند یا غیر قابل استفاده می شوند. علائم بسیاری درخصوص خرابی مادربرد وجود دارد که در این مطلب به آنها اشاره شده است.

نحوه تشخیص خراب بودن مادربرد

  • وسایل جانبی که از کار می افتند یا مدت زمان طولانی برای راه اندازی آنها طول می کشد
  • کامپیوتر به طور غیر منتظره خاموش می شود
  • کامپیوتر اصلاً روشن نمی شود
  • استشمام بوی سوختگی یا بوی شیمیایی از کامپیوتر

این رفتارها می تواند نشانه سایر مشکلات رایج کامپیوتر نیز باشد. بهتر است هر یک از راه حل ها را یکی یکی عیب یابی کنید قبل از اینکه فرض کنید مادربرد خراب شده است. حتی اگر فکر می کنید همه موارد را چک کرده اید، که ممکن است یک پروسه طولانی باشد. باید ببینید آیا مشکل BIOS مادربرد شما وجود دارد یا خیر. چشمک زدن روی BIOS می تواند مشکل را برطرف کند و جایگزین گران قیمت پیش رو شما شود.

نکته مثبت در خصوص خراب بودن مادربرد: اتصال شل یا خرابی منبع تغذیه بیشتر از مادربرد خراب است. آنها مطمئناً یک راه حل مقرون به صرفه تر نیز هستند، بنابراین قبل از فرض بدترین موارد ابتدا این موارد را امتحان کنید.

نحوه تعویض مادربرد

اگر تصمیم دارید خودتان مادربرد خود را تعویض کنید، قبل از شروع کار باید مدل دقیق آن را به همراه مدل های جایگزین سازگار بدانید. تعویض مادربردها در لپ تاپ ها بسیار دشوار است زیرا باز یا جداسازی آنها آسان نیست. فضا نیز باریک است و یک حرکت اشتباه می تواند به چیزی بیش از مادربرد آسیب برساند.

همچنین شما باید آماده باشید تا چیزی بیش از مادربرد را جایگزین کنید. بیشتر مردم دریافت می کنند که پردازنده، کارت گرافیک و حتی منبع تغذیه هنگام دریافت مادربرد جدید باید خاموش شود. توجه داشته باشید که تعویض مادربرد ارزان نیست. اطمینان یابید که سایر احتمالات را نادیده گرفته اید و سپس بودجه ای را برای هزینه ای که می تواند تعمیر هزینه ای باشد، انجام دهید.

پیدا کردن اطلاعات مدل مادربرد

این تعویض به طور کلی در رایانه های رومیزی انجام می شود، اما هر کسی در مورد دستورالعمل های دقیق تعویض مدل خاص خود اطمینان ندارد، بهتر است کار را به عهده یک حرفه ای بگذارد.

در هر صورت، دانستن چگونگی یافتن اطلاعات مدل مادربرد می تواند برای شما و رایانه شما مفید باشد. با بررسی اسناد رایانه می توانید این اطلاعات را بدست آورید. یا اگر می توانید بر روی رایانه شخصی خود وارد شوید، برای پیدا کردن آن یک خط فرمان اجرا کنید.

برای انجام این کار؛ این موارد را دنبال کنید:

  1. با زدن دکمه های Windows + R یا استفاده از کادر جستجو در منوی شروع، خط فرمان را در ویندوز باز کنید تا “cmd” را تایپ کنید.
  2. وقتی جعبه خط فرمان ظاهر شد، موارد زیر را تایپ کنید: “wmic baseboard get product، Manufacturer، version، serialnumber”
  3. اطلاعات را بنویسید یا از صفحه عکس بگیرید، که باید شماره سریال را به عنوان یکی از آخرین اطلاعات مربوط به خط جدیدی که نمایش داده می شود، داشته باشد.

شما در حال حاضر به اطلاعات خوبی برای تصمیم گیری در مورد خرید هر مولفه ای که باید با مادربرد شما سازگار باشد و همچنین جایگزین کردن مادربرد خود با همان مدل، اطلاعات خوبی کسب نمودید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *