دانستنی ها, سخت افزار, لپ تاپ

علائم خرابی کارت گرافیک لپ تاپ

علائم خرابی کارت گرافیک لپ تاپ

خرابی کارت گرافیک لپ‌تاپ از جمله مشکلاتی است که می‌تواند عملکرد و کارایی دستگاه را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. شناخت علائم خرابی کارت گرافیک لپ تاپ اهمیت زیادی دارد تا کاربران بتوانند به موقع اقدامات لازم را برای تعمیر و بهبود عملکرد دستگاه خود انجام دهند. یکی از علائمی که ممکن است به خرابی کارت گرافیک اشاره کند، افزایش ناگهانی دما و حرارت دستگاه است. این افزایش دما معمولاً به عدم کارایی مناسب سیستم خنک‌کننده یا افزایش بار کاری کارت گرافیک برمی‌گردد. علائم دیگر ممکن است شامل پدیده‌هایی مانند نمایش ناصحیح تصاویر، وقفه‌های مکرر در نمایشگر، افزایش تعداد خطاها و عدم عملکرد صحیح برنامه‌ها و بازی‌های گرافیکی باشد.

همچنین، افزایش صدای فن خنک‌کننده و نویزهای غیرعادی نیز می‌تواند علائم خرابی کارت گرافیک را نشان دهد. شناخت و درک این علائم و عیب یابی لپ تاپ می‌تواند به کاربران کمک کند تا به موقع اقدامات لازم را برای تعمیر و بازیابی کارت گرافیک و دستگاه خود انجام دهند و از افزایش خسارت جلوگیری کنند.

کارت گرافیک لپ تاپ

نمای باز شده کارت گرافیک لپ تاپ

علائم خرابی کارت گرافیک لپ تاپ

واضح ترین علائم شامل موارد زیر است:

 • کامپیوتر روشن می شود، اما صفحه سیاه نشان داده می‌شود.
 • cpu بیش از اندازه داغ می‌شود.
 • صفحه نمایش مصنوعات (معمولاً مربع های رنگی) را نمایش می دهد.
 •  نمایش صفحه آبی زمانی که شروع به تماشای فیلم یا بازی می کنید
 • صفحه نمایش، خطوط متقارن عمودی یا افقی را نشان می دهد.
 • یخ زدن و یا لکنت گرفتن صفحه نمایش کامپیوتر یا فیلم ها

با اتصال یک مانیتور خارجی می توانید قسمت معیوب را بهتر تشخیص دهید: کارت گرافیک یا پنل LCD. اگر صفحه خارجی تصویر خوبی را نمایش دهد، در بیشتر موارد قسمت معیوب پنل LCD است و نه کارت گرافیک.

چگونه بفهمیم کارت گرافیک سالم است

برای اطمینان از سالم بودن کارت گرافیک لپ‌تاپ و عدم نیاز به تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ، می‌توانید به روش‌های مختلفی روی آن آزمایش انجام دهید. اولین گام می‌تواند استفاده از ابزارهای تست و بنچمارک باشد که به شما اجازه می‌دهد عملکرد کارت گرافیک را در شرایط مختلف آزمایش کنید. همچنین، می‌توانید از برنامه‌های تست استفاده کنید که قابلیت تست و بررسی عملکرد کارت گرافیک را دارند و هرگونه نقص یا مشکل در آن را شناسایی کنند.علاوه بر این، بررسی دمای کارت گرافیک در هنگام استفاده نیز می‌تواند نشان دهنده عملکرد سالم آن باشد. در صورتی که دمای کارت گرافیک در حد معمول و قابل قبول باشد و در طول زمان افزایش نیافته باشد، این می‌تواند نشان دهنده سالم بودن آن باشد.

همچنین، بررسی درایورها و به‌روزرسانی آن‌ها نیز می‌تواند به شناسایی مشکلات نرم‌افزاری کمک کند. با به‌روزرسانی درایورهای کارت گرافیک، ممکن است علائم خرابی کارت گرافیک لپ تاپ که به دلیل ناسازگاری نرم‌افزاری بوجود آمده است رفع شود و عملکرد کارت گرافیک بهبود یابد.

کارت گرافیک در لپ تاپ

قطعات کارت گرافیک در لپ تاپ

دلایل سوختن کارت گرافیک لپ تاپ چیست؟

یکی از عوامل اصلی که می‌تواند منجر به خرابی و سوختن کارت گرافیک لپ تاپ شود، نوسانات جریان برق است. اگر منبع تغذیه کافی نباشد یا در انتقال ولتاژ مشکلی وجود داشته باشد، این مشکل می‌تواند به کارت گرافیک آسیب برساند. بهتر است از پاورهای اصلی و مناسب برای لپ تاپ استفاده شود تا اینگونه مشکلات را پیشگیری کرد. یکی از دلایل دیگر، خرابی و عدم کارکرد صحیح فن خنک‌کننده کارت گرافیک است. این مشکل ممکن است به دلیل دائمی شدن فعالیت کارت گرافیک و استفاده از برنامه‌های سنگین باشد که باعث افزایش دما می‌شود و فن قادر به خنک کردن آن نمی‌باشد، در نتیجه کارت گرافیک ممکن است دچار خرابی شود.

در نهایت، ویژه در مواردی که کارت گرافیک اصلی لپ تاپ تعویض شده یا ارتقا یافته است، اگر این کارت با مادربرد سازگار نباشد، ممکن است با مشکلاتی مواجه شود که منجر به خرابی کارت گرافیک و حتی سوختن آن می‌شود. تمامی این موارد می‌توانند در طول زمان به سوختن کارت گرافیک لپ تاپ منتهی شوند.

اگر کارت گرافیک خراب شد چه کنیم؟

در صورتی که کارت گرافیک لپ‌تاپ با مشکل مواجه شود، اولین گام باید تشخیص دقیق مشکل باشد. ابتدا باید بررسی کنید که آیا مشکل وابسته به سخت‌افزار است یا نرم‌افزاری. برای این منظور، می‌توانید از ابزارهای تست کارت گرافیک استفاده کنید تا عملکرد و وضعیت فن‌های خنک‌کننده را بررسی کنید. در صورتی که علائم خرابی سخت‌افزاری وجود دارد، می‌توانید به یک تکنسین متخصص مراجعه کنید یا در صورت توانایی، خودتان تعمیرات لازم را انجام دهید.

اگر مشکل نرم‌افزاری باشد، می‌توانید به روزرسانی درایورها، برنامه‌های کارت گرافیک، و یا سیستم عامل خود اقدام کنید. همچنین، اجرای برنامه‌های تست سیستم و کارت گرافیک می‌تواند به شناسایی و رفع مشکل کمک کند. در هر صورت، اهمیت تشخیص دقیق مشکل و استفاده از روش‌های مناسب برای رفع آن، از اهمیت بالایی برخوردار است تا از خرابی کارت گرافیک و خسارات بیشتر جلوگیری شود.

تعویض کارت گرافیک

تعویض کزدن کارت گرافیک

نکات مهم برای جلوگیری از سوختن کارت گرافیک لپ تاپ

پس از شناخت نشانه‌ها و ععلائم خرابی کارت گرافیک لپ تاپ و درک دلایل این مشکل، بهتر است به یک سری اقدامات پیشگیرانه بپردازیم تا از خرابی کارت گرافیک جلوگیری کنیم.

 1. در ابتدا، توصیه می‌شود همواره استفاده از برنامه‌ها و بازی‌هایی که منابع سیستم و کارت گرافیک را برآورده کنند و سازگار با توان سیستم باشند. اجرای بازی‌هایی که بسیار سنگین و فراتر از توان سیستم و کارت گرافیک باشند ممکن است به کارت گرافیک آسیب برساند.
 2.  که همواره از پاور اصلی لپ تاپ خود برای شارژ استفاده کنید و در صورت نیاز به تعویض، از پاور با کیفیت و اصلی استفاده کنید.
 3. توجه به فن خنک‌کننده کارت گرافیک نیز بسیار مهم است؛ بنابراین، بهتر است از مراکز تخصصی برای بررسی و تمیز کردن فن کمک بگیرید. در کل، تلاش کنید که سیستم شما از تهویه مناسب برخوردار باشد تا از افزایش بیش از حد دما، به ویژه دمای پردازنده، جلوگیری کنید، زیرا این موضوع می‌تواند بر سلامت کارت گرافیک لپ تاپ تأثیر گذار باشد.

کارت گرافیک بخش بسیار مهمی در هر لپ تاپ است. این قطعه در واقع تصاویر را پردازش کرده و به صفحه منتقل می کند. همچنین پردازنده و حافظه مخصوص به خود را دارد و در نتیجه حجم کار CPU اصلی و حافظه سیستم را کاهش می دهد. اکثر این بخش لپ تاپ روی مادربرد نصب شده اند و نمی توان آنها را از هم جدا کرد.

نحوه تست کارت گرافیک به صورت تخصصی

برای تشخیص دقیق و تخصصی سوختن کارت گرافیک لپ تاپ یا مشکلات آن، از ابزارهای تست این قطعه استفاده می‌شود. یکی از این ابزارها، Furmark است. با نصب و اجرای این برنامه، تست ثبات کارت گرافیک را اجرا کرده و شرایط این قطعه را بررسی می‌کنیم. اگر این برنامه متوقف شود، این معنی را می‌دهد که کارت گرافیک قادر به اجرا و ادامه کار نیست. در این صورت، ممکن است سیستم خنک کننده کارت گرافیک توانایی کافی برای خنک کردن آن را نداشته باشد یا کارت گرافیک اورکلاک شده باشد.

اگر کار برنامه به طور معمول ادامه یابد، این نشان می‌دهد که کارت گرافیک دارای عملکرد با ثبات و قابل قبولی است و هیچ علائم خرابی کارت گرافیک لپ تاپ در آن وجود ندارد. در خصوص تعمیر لپ تاپ می توانید به مرکز خدمات تخصصی ناوک در تهران مراجعه نمایید. همکاران ما پس از بررسی سیستم شما، نسبت به تعمیر یا تعویض کارت گرافیک اقدام می کنند.

امتیاز به این مطلب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای
بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “علائم خرابی کارت گرافیک لپ تاپ

 1. محمدرضا گفت:

  سلام. من همین مشکل سیاه نشون دادن صفحه رو دارم . اید چکار کنم دقیقا؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *