لپ تاپ, هارد

برخی از مشکلات هارد لپ تاپ را بدانید

هارد لپ تاپ

در این مطلب قصد داریم شما را با برخی از مشکلات هارد لپ تاپ آشنا کنیم. به طور حتم می دانید که امروزه از لپ تاپ بیشتر از سیستم های خانگی و PC استفاده می شود. چون جابجایی و حمل لپ تاپ راحتت ر است و می توان به راحتی آن را جابجا کرد. در این مواقع ممکن است لپ تاپ شما با مشکل هارد مواجه شود.

برخی از مشکلات هارد لپ تاپ

  • شناسایی نشدن در بایوس
  • بالا نیامدن سیستم عامل لپ تاپ
  • دیدن صفحه آبی و ریستارت لپ تاپ
  • بدسکتور
  • عدم کپی اطلاعات در ویندوز
  • سرعت پایین و کارایی نامطلوب
  • ضربه خوردن لپ تاپ و خرابی هارد دیسک

دلیل خرابی هارد چیست؟

توجه داشته باشید که بیشتر هارد دیسک های ۲.۵ به نسبت هارد دیسک های ۳.۵ ماندگاری کمتری دارند و گفته می شود که عمر انها کوتاه است. دارند. چون سایز آنها کوچک تر است. در حقیقت هرقدر سایز هاردها کمتر شده طول عمر آن ها نیز کمتر شده است.

البته مد نظر داشته باشید که هارد دیسک های مورد استفاده به علت ماهیت لپ تاپ که کاربری قابل حمل است بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند. خیلی وقت ها مشاهده شده که هارد کاربران به دلیل خیس شدن مایعات مثل آب و انواع نوشیدنی ها دچار خسارت جبران ناپذیری شده است و هزینه زیادی را برای صاحبان خود بوجود اورده است..

پس باید نهایت دقت را در خصوص هارد لپ تاپ داشته باشید تا لپ تاپ شما دچار مشکل نشود.

چه چیزی باعث خرابی هارد دیسک می شود؟

هارد دیسک ها دستگاه های مکانیکی هستند و مانند همه دستگاه های مکانیکی، می توانند بدون اطلاع قبلی از کار بیفتند. برخی از خرابی هارد دیسک کاملاً قابل اجتناب هستند، اما بسیاری دیگر فقط با شانس و شانس کنترل می شوند.

صدمه مکانیکی

آسیب آیکون بر خلاف دیسک های حالت جامد یا درایوهای فلش USB، که هیچ قطعه متحرکی ندارند، هر هارد دیسک سنتی دارای بخش بسیار شکننده ای به نام هد خواندن/نوشتن است. این سر شبیه یک سوزن گرامافون مینیاتوری است و هدف آن تبدیل میدان مغناطیسی بشقاب به جریان الکتریکی برای خواندن اطلاعات از دیسک و تبدیل جریان الکتریکی به میدان مغناطیسی برای نوشتن اطلاعات روی دیسک است. از آنجایی که تنها 3 نانومتر فاصله بین هد و صفحه دیسک وجود دارد که اطلاعات واقعی را در خود نگه می‌دارد، حتی کوچکترین ناهماهنگی نیز می‌تواند منجر به سقوط فاجعه‌بار سر شود.

هر هارد دیسک سنتی دارای یک فیلتر هوا است که فشار اتمسفر و رطوبت بین محفظه و محیط بیرون را برابر می کند. برای فیلتر بسیار مهم است که از ورود همه ذرات گرد و غبار به داخل محفظه جلوگیری کند، زیرا اگر سر از روی آن عبور کند، حتی کوچکترین ذرات گرد و غبار نیز می تواند باعث سقوط سر شود.

اغلب، سقوط سر در اثر یک تکان ناگهانی ایجاد می شود، مانند زمانی که کاربر لپ تاپ خود را به جای اینکه با احتیاط روی تخت بگذارد، روی تخت می اندازد.

عیوب ساخت

manufacturingهمه تولیدکنندگان معتبر هارد دیسک، محصولات خود را قبل از فروش به مصرف کنندگان، به طور کامل تست می کنند. اما حتی با روش‌های آزمایشی مدرن، هارد دیسک‌های معیوب هنوز هم گاهی اوقات خارج می‌شوند و در سایت‌هایی مانند آمازون قرار می‌گیرند. اکثر عیوب تولید خود را در سال اول استفاده آشکار می کنند، بنابراین توصیه می شود هرگز به یک هارد دیسک جدید با داده های حیاتی اعتماد نکنید. البته، اگر به هیچ دیسک سختی اعتماد نکنید، بهتر است مگر اینکه نسخه‌های پشتیبان به‌روز را در جای دیگری نگه دارید.

گرم شدن بیش از حد

بیشتر هارد دیسک ها برای کارکرد در دمای 5 تا 50 درجه سانتیگراد طراحی شده اند و برخی هارد دیسک های جدید می توانند تا دمای 60 درجه سانتیگراد کار کنند. در حالی که گرمای بیش از حد معمولا منجر به خرابی جدی نمی شود، اغلب منجر به خراب شدن داده ها و خطاهای خواندن می شود. بسیار مهم است که رایانه یا لپ تاپ خود را به خوبی تهویه کنید، به خصوص در ماه های تابستان. در موارد شدید، گرما حتی می‌تواند باعث شود برد مدار الکترونیکی که کل هارد دیسک را کنترل می‌کند از کار بیفتد و بدون توجه به اینکه کدام نرم‌افزار را برای کار انتخاب می‌کنید، تعمیر هارد دیسک غیرممکن می‌شود.

خرابی الکترونیکی

نماد الکتریکی درون هر هارد دیسک انبوهی از قطعات الکترونیکی حساس وجود دارد. قطع برق ناگهانی که قبل از یک نوسان کوتاه برق انجام می‌شود، می‌تواند این اجزا را کاملاً سرخ کند و کل هارد دیسک را بی‌فایده کند. یک محافظ برق با کیفیت بالا بهترین راه برای محافظت از خود در برابر خرابی هارد دیسک الکترونیکی است. بله، یک محافظ برق قابل اعتماد ارزان نیست، اما یکی از آن خریدهای گران قیمتی است که ارزش هر دلار را دارد.

خرابی فایل

هنگامی که تغییرات ناخواسته در طول فرآیند نوشتن داده به داده ها وارد می شود، در مورد خرابی فایل صحبت می کنیم. همانطور که در بالا توضیح دادیم، خرابی فایل ممکن است به دلیل داغ شدن بیش از حد اتفاق بیفتد، اما همچنین می تواند عمداً توسط بدافزار ایجاد شود.

در سال‌های اخیر، شاهد رشد گسترده تعداد آلودگی‌های باج‌افزاری بوده‌ایم. حملات باج افزار از نظر فنی فایل ها را خراب نمی کند. آنها را رمزگذاری می کنند. با این حال، از دیدگاه کاربری که تمایلی به پرداخت چند صد یا هزار دلار به سازندگان باج افزار ندارد، نتیجه یکسان است.

چگونه از از دست رفتن اطلاعات هارد دیسک جلوگیری کنیم؟

همانطور که در این مقاله توضیح دادیم، اغلب امکان بازیابی از دست دادن اطلاعات هارد دیسک وجود دارد. با این حال، همیشه بهتر است در وهله اول با پیروی از این بهترین شیوه ها از آن جلوگیری کنید:

مراقب رایانه خود باشید: دوست دارید برای سلامتی خود به خوبی از بدن خود مراقبت کنید، باید از رایانه خود مراقبت کنید تا از از دست رفتن اطلاعات هارد دیسک جلوگیری کنید. مطمئن شوید که کامپیوتر به خوبی تهویه می شود و از قرار دادن آن در معرض دما، رطوبت و سایر شرایط نامطلوب خودداری کنید.

از هارد دیسک های با کیفیت بالا استفاده کنید: همه هارد دیسک ها به یک اندازه قابل اعتماد نیستند. به عنوان مثال، یک SSD ارزان قیمت از یک شرکت بی نام بسیار بعید است که طول عمر یک SSD درجه یک سازمانی از یک سازنده معتبر را داشته باشد. اگر اجتناب از مشکلات از دست دادن اطلاعات برای شما مهم است، پس صرف هزینه اضافی برای هارد دیسک های با کیفیت بالا می تواند شما را از مشکلات زیادی در آینده نجات دهد.

ایجاد نسخه پشتیبان از داده های مهم: هر فایلی که حداقل در یک مکان اضافی پشتیبان گیری نشده باشد، می تواند در هر دقیقه از بین برود. ما استراتژی پشتیبان‌گیری 3-2-1 را توصیه می‌کنیم که بیان می‌کند که همیشه باید سه نسخه از داده‌های خود را در دو رسانه مختلف داشته باشید و یک نسخه خارج از سایت (مانند فضای ابری) ذخیره شود.

از نرم افزار آنتی ویروس قابل اعتماد استفاده کنید: ویروس ها و سایر بدافزارها می توانند باعث از بین رفتن گسترده اطلاعات هارد دیسک شوند، بنابراین همیشه باید با استفاده از نرم افزار آنتی ویروس قابل اعتماد از خود در برابر آنها محافظت کنید. اگر کاربر ویندوز هستید، پس از قبل یک نرم افزار آنتی ویروس خوب به نام Windows Defender را روی رایانه خود نصب کرده اید، اما همیشه می توانید راه حل دیگری را نصب کنید.

داده‌های سیستم و کاربر مجزا: دیسک‌های سخت سیستم (معمولاً دیسک C) کاربرد زیادی دارند، بنابراین احتمال خرابی آن‌ها بسیار بیشتر از هارددیسک‌هایی است که فقط برای ذخیره‌سازی داده یا اهداف پشتیبان استفاده می‌شوند. تنها به همین دلیل، ایده خوبی است که از ذخیره اطلاعات مهم در درایو سیستم خود اجتناب کنید.

البته، شما می توانید کارهای بیشتری برای جلوگیری از از دست رفتن اطلاعات هارد درایو انجام دهید، اما این پنج روش برتر برای ایجاد یک پایه محکم کافی است که می توانید آن را به دلخواه خود بنا کنید.

نتیجه

آیا به نظر می رسد که هارد دیسک شما در حال مرگ است؟ ناامید نشو بسیاری از ابزارهای نرم افزاری فوق العاده برای تعمیر هارد دیسک وجود دارد که می توانید از آنها برای تشخیص و تعمیر مشکلات هارد دیسک استفاده کنید. بسیاری از این ابزارها هیچ هزینه ای ندارند، که نمی توان در مورد خدمات ارائه شده توسط اکثر مشاغل بازیابی اطلاعات گفت.

ناوک سرویس مجموعه ای از متخصصان حرفه ای در است که از خرید تا تعمیر انواع لپ تاپ ، تعمیر سرفیس، تعمیر مک بوک به صورت حرفه ای درکنار شما هستند. شما میتوانید جهت اطلاع از راه های ارتباطی با ناوک سرویس به صفحه ی تماس باما مراجعه فرمایید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *