لپ تاپ

برای تعویض کیبورد لپ تاپ چه باید کرد؟

کیبورد لپ تاپ

یکی از پرکاربردی ترین قطعات لپ تاپ که در طول مدت استفاده از لپ تاپ مورد استفاده قرار میگیردکیبورد است. ایجاد مشکل و خرابی در این قطعه به نوعی کل کار لپ تاپ را مختل میسازد. تعمیر و تعویض کیبورد لپ تاپ ممکن است کار ساده ای به نظر برسد ، اما یک استباه کوچک میتواند موجب ازبین رفتن کل قطعه لپ تاپ یا حتی در قسمت وسیع تر صدمه به ماردبرد لپ تاپ شود بنابراین بهتر است در ابتدا نکات نگه داری کیبورد لپ تاپ را رعایت کنیم و درنهایت در صورت بروز مشکل در کیبورد تعمی را« را توسط یک متخصص فنی و با تجربه بسپاریم تا ازخسارات جانبی خودداری کنیم.
تیم ناوک سرویس به صورت آنلاین از خرید انواع لپ تاپ تا تعمیر لپ تاپ به صورت کاملا تخصصی در کنار شماست و خیال شما را از یک خدمات تعمیری امن لپ تاپ راحت کرده است.

آشنایی مختصر با کیبورد

کیبورد نیز یک قطعه سخت افزاری در لپ تاپ به حساب می آید از حرکات دست شما دیتای لازم درون صفحه نمایشگر لپ تاپ به وجود می آید. کار کیبورد از اعمال حرکت دست شما بر روی دکمه های تعبیه شده بر روی لپ تاپ شروع با انتقال این حرکت ها توسط کابل اتصالی به مادربرد لپ تاپ انتقال پیدا کرده و به دیتای های قابل اجرا درلپ تاپ تبدیل میشود این حرکات دست ، با فشردن دکمه های تعبیه شده بر روی این قطعه و همچنین کابل اتصالی که به مادربرد دارد ، تبدیل به دیتا می شود و تغییرات در نمایشگر قابل رویت میشود. به همین دلیل این قطعه رو اهمیت زیادی در سیستم لپ تاپ دارد . در بعضی از کیبورد ها از سری LED زیر دکمه هایشان استفاده شده که در زمان روشن شدن سیستم ، چراغ های زیر دکمه ها روشن میشودکه ضمن زیبای دید در شب را بریا کیبورد راحت تر میکند. این نوع کیبورد ها به نام بک لایت شناخته شده اند. البته این نوع کیبوردها باید با مادربرد خود طبق داشته باشند و به نوعی مادربرد آن باید برای این قابلیت طراحی شده باشد. به طور کلی در این نوع کیبورد ها از یک سری مادربرد خاص استفاده شده که بر روی این مادر برد ها سوکتی مناسب به همین امر طراحی شده است که با اتصال این سوکت به مادربرد، چراغ هایش روشن و شروع به فعالیت میکند.

نشانه‌های خرابی کیبورد لپ تاپ

نشانه‌های متعددی وجود دارند که خرابی کیبورد لپ تاپ را نشان داده و که بهتر است در اولین فرصت جهت عیب یابی اقدام شود تا از خسارت های جدی تر جلوگیر به عمل آِید.

از جمله این نشانه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 •  خاموش شدن LED وقطع و وصل شدن در بک لایت
 •  از کار افتادگی در بعضی یا همه دکمه‌ها
 •  رفتن آشغال به زیر دکمه‌ها و گیر کردن آن‌ها
 •  شکستگی شاسی دکمه

چه عواملی که باعث خرابی کیبورد میشود

تعیمر کیبورد لپ تاپ -ناوک سرویس

ممکن است عواملی زیادی موجب خرابی و یا اختلال در عملکرد کیبورد لپ تاپ شود اما شایع ترینعواملی که موجب خرابی در کیبورد میشود به شرح زیر است:

 1.  ریختن مایعات روی کیبورد لپ تاپ
 2.  تمام شدن یا کثیف شدن خاصیت گرافیتی دکمه کیبورد لپ تاپ
 3.  گیر کردن خرده زباله زیر دکمه های کیبورد لپ تاپ

مشکلات کیبورد لپ تاپ

عواملی که در بالا ذکر کردیم از دست عواملی هستند که امکان دارد توسط فرد استفاده کننده اتفاق بیافتد اما عواملی هستند که کیبورد لپ تاپ به دلایل مختلف سخ ت افزاری و نرم افزاری و یا مشکل در خود قطع ایجاد میشود.

 1.  از کار افتادن تمامی دکمه های کیبورد
 2.  خاموش شدن چراغ های بک لایت کیبورد
 3.  از کار افتادن چندتا از دکمه های کیبورد
 4.  گیر کردن اشغال زیر دکمه های کیبورد

راه های جلوگیر از خرابی کیبورد در لپ تاپ

تعمیر کیبورد لپ تاپ و روش های نگه داری از کیبورد

 

مشکلات خرابی کیبورد لپ تاپ در دو حالت سخت افزاری و نرم افزاری صورت میگیرد . مشکلات سخت افزاری کیبورد لپ تاپ ، مشکلی است که در هر صورت کیبورد دستگاه شما از نظر سخت افزاری آسیب دیده و در حالاتی بعضی از دکمه ها کار نمیکند و در حالاتی هم کل کیبورد از کار می افتد و در مواقعی میتوان مشکل کیبورد را برطرف کرد و در حالاتی هم نمیتوان .
مشکلات نرم افزاری هم شامل عدم نصب صحیح ویندوز ، عدم نصب صحیح درایور های لپ تاپ (که در بعضی از مدل هم نصب درایور کیبورد بسیار حائز اهمیت است) ، برهم ریزی پروگرام بایوس ، آپدیت کردن بایوس دستگاه به صورت نرم افزاری و … میشود .
معمولا برای رسیدن به یکی از این دو مورد ، ابتدا قسمت های نرم افزاری را چک میکنیم و پس از کسب اطلاع در مورد صحت کار در بخش نرم افزار ، به سراغ سخت افزار میرویم و مشکل را از آنجا پیگیری میکنیم
با رعایت راه ها و اصولی های ساده از ابتدای خرید لپ تاپتان اجرا کنید تا از خرابی ها بی جهت و هزینه های بدلیل در پرداخت تعمیر کیبورد جلوگیر کنید.

از جمله این راه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 1.  از خوردن و قراردادن لیوان نوشیدنی و مایعات خود در کنار سیستم لپ تاپ جلوگیری کنید.
 2.  از فشار آوردن به سیستم جلوگیری کنید.
 3.  در هنگام کار با آن کلیدهایش را آرام فشار دهید.
 4.  نظافت آن را فراموش نکنید.

برای تعویض کیبورد لپ تاپ چه باید کرد؟

در صورتی که تمام کلیدهای کیبورد لپ تاپ از کار بیفتند یا رطوبت، باعث از کار انداختن مدارهای داخلی آن شود، دیگر امکان تعمیر کیبورد لپ تاپ فراهم نیست. در این وضعیت، کارشناسان تعمیرات لپ تاپ، بایستی نسبت به تعویض اقدام کنند. در این صورت به منظور تعویض کیبورد لپ تاپ، بایستی ابتدا دستگاه را خاموش کرده و باتری از آن خارج گردد.
مد نظر داشته باشید که در سیستم هایی که باتری جداشونده ندارند، به باز کردن بدنه پشتی دستگاه نیاز است. سپس تعمیرکار پیچ های صفحه کلید را باز و خارها را با دقت کافی جدا می کند. جهت بیرون آوردن کیبورد، باستی فلت آن باز شود و سپس آن را جدا کرد. در نتیجه، صفحه کلید جدید نصب شده و اتصالات مشابه قبل بسته می شوند. دقت داشته باشید که برای تعویض صفحه کلید لپ تاپ، حتما بایستی از کیبورد اصل و اورجینال استفاده نمایید.

هزینه تعمیر یا تعویض کیبورد لپ تاپ چقدر است؟

در کل نمی توان تعیین کرد که هزینه تعمیر کیبورد لپ تاپ چقدر است. در صورتی که نیاز به تعویض این بخش باشد، باید قیمت کیبورد جدید را در نظر داشته باشید. با این حال هزینه تعمیر کیبورد لپ تاپ، با توجه به میزان خسارت و نوع خرابی این قطعه و بخش های مختلف آن، متفاوت می باشد. در صورتی که در لپ تاپ شما ایراد نرم افزاری باشد، اصولا نیازی نیست که هزینه زیادی پرداخت کنید. ولی تعمیرات سخت افزاری و به خصوص تعویض صفحه کلید هزینه بر است و احتمالا باید در این موارد، مبلغ بیشتری را جهت تعمیر کیبورد لپ تاپ خود در نظر بگیرید.

مد نظر داشته باشید که تعویض کیبورد لپ تاپ در مرکز خدمات تخصصی ناوک سرویس توسط زبده ترین کارشناسان و با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات در این زمینه انجام می پذیرد. ناوک سرویس در زمینه تعمیر سرفیس، تعمیر مک بوک و تعمیر لپ تاپ فعالیت تخصصی دارد. در صورت هر گونه مشکل می توانید با همکاران ما در تماس باشید.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *