مرورگر

معرفی قابلیت جدید passkeys به نسخه جدید کروم

کروم در اکتبر اعلام کرده است که پشتیبانی از passkeys در Chrome Canary در دسترس است. امروز، ما خوشحالیم که اعلام کنیم پشتیبانی از کلید عبور اکنون در Chrome Stable M108 در دسترس است.

کلیدهای عبور چیست؟

رمزهای عبور معمولاً اولین خط دفاعی در زندگی دیجیتال ما هستند. با این حال، آنها در معرض خطر فیش شدن، درز دیتاها و حتی ایجاد نامناسب رمز عبور هستند. گوگل مدت‌هاست که این مشکلات را متوحه است. به همین دلیل است که از راه های مانند تأیید صحت ۲ مرحله‌ای و Google Password Manager استفده کرده است.

برای مقابله با این تهدیدات امنیتی به روشی ساده تر و راحت تر، باید به سمت احراز هویت بدون رمز عبور برویم. این همان جایی است که passkeys وارد می شوند. کلیدهای عبور به طور قابل توجهی جایگزین ایمن تری برای گذرواژه ها و سایر فاکتورهای احراز هویت فیشینگ هستند. آنها را نمی توان مجدداً مورد استفاده قرار داد. در قسمت های مختلف سرور نیز افشا نمی شود. از کاربران در برابر حملات فیشینگ محافظت می کند.

passkeys بر اساس استانداردهای صنعتی ساخته شده‌اند. می‌توانند در سیستم‌عامل‌های مختلف و اکوسیستم‌های مرورگر کار کنند و می‌توانند هم با وب‌سایت‌ها و هم با برنامه‌ها استفاده شوند.

 استفاده از passkeys

می توانید از passkeys برای ورود به سایت ها و برنامه هایی که از آنها پشتیبانی می کنند استفاده کنید. برای ورود به سیستم با یک رمز عبور، باید به همان روشی که قفل دستگاه را باز می‌کنید، خود را احراز هویت کنید.

با جدیدترین نسخه Chrome، کلیدهای عبور را در Windows 11، macOS و Android فعال می‌کنیم. در Android، کلیدهای عبور شما به طور ایمن خواهند بود. این کلید ها از طریق Google Password Manager یا در نسخه‌های آینده Android، هر مدیرت رمز عبور دیگری که ازpasskeys پشتیبانی کرده و همگام‌سازی می‌شود.

هنگامی که یک رمز عبور در دستگاه خود ذخیره کردید، می تواند در تکمیل خودکار هنگام ورود به سیستم نشان داده شود. این کار به شما کمک کند ایمن تر باشید.

در دسکتاپ دستگاه همچنین می توانید انتخاب کنید که از یک رمز عبور از دستگاه تلفن همراه نزدیک خود استفاده کنید. همچنین می توانید از آنجایی که passkeys بر اساس استانداردهای صنعتی ساخته شده اند، از یک دستگاه Android یا iOS استفاده کنید.

هنگام ورود به سیستم، passkeys از دستگاه همراه شما خارج نمی‌شود. فقط یک کد ایجاد شده ایمن با سایت رد و بدل می شود. بنابراین، بر خلاف رمز عبور، چیزی وجود ندارد که بتواند درز پیدا کند.

برای کنترل passkeys خود، از Chrome M108 می‌توانید کلیدهای عبور خود را از داخل Chrome در Windows و macOS مدیریت کنید.

فعال کردن کلیدهای عبور

برای اینکه passkeys کار کنند، توسعه دهندگان باید با استفاده از WebAuthn API پشتیبانی از passkeys را در سایت های خود ایجاد کنند. کروم سال‌هاست که با سایرین در صنعت دیجیتال، به‌ویژه اپل و مایکروسافت، اعضای اتحادیه FIDO و W3C کار می‌کند. این همکاری به هدف ایجاد استانداردهای احراز هویت ایمن است.

هدف کروم این است که شما را تا حد امکان در وب ایمن نگه دارد.

برای برنامه های آینده ی رمز عبور هیجاناتی را به همراه دارد. فعال کردن passkeys برای استفاده در Chrome یک نقطه عطف مهم است. اما هدف کروم انجام نشده است. زمان می برد تا این فناوری به طور گسترده در سراسر سایت ها مورد استفاده قرار گیرد. تیم کروم در حال کار بر روی فعال کردن passkeys در iOS و Chrome OS نیز هستند. با انجام این انتقال، گذرواژه‌ها همچنان بخشی از زندگی ما خواهند بود. بنابراین هر روزه تیم کروم به ایمن‌تر و آسان‌تر کردن ورود به سیستم متعارف از طریق Google Password Manager قدم بر میدارد.

ناوک سرویس با به روز ترین روش های  تعمیر لپ تاپ، تعیمر سرفیس، تعمیر مک بوک همراه شماست! جهت اطلاع از راه های ارتباطی با ما به صفحه ی تماس با ما مراجعه فرمایید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *