دانستنی ها

دولت آمریکا شیائومی و هشت کمپانی چینی دیگر را هم تحریم کرد

تحریم شیائومی

در حالی که تنها چند روز به ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا مانده است، دولت او شیائومی را هم تحریم کرد تا روند تحریم شرکت‌های چینی را ادامه دهد. تحریم شیائومی اتفاقی بود که بسیاری منتظر آن بودند. در اصل پس از تحریم هواوی و محدود شدن تولیدات این کمپانی، این بار نوبت به شیائومی رسید تا درگیر تحریمات آمریکا شود. البته تحریم شیائومی با تحریمی که علیه هواوی شده است متفاوت است و می‌توان گفت اوضاع شیائومی بهتر از هواوی خواهد بود.

هواوی در لیست Entity List قرار گرفته است و به این معنی است که هر شرکتی که از تکنولوژی‌های آمریکایی در محصولاتش استفاده می‌کند، به طور کلی اجازه خرید و فروش و حتی تبادل با هواوی را ندارد و به همین دلیل است که هواوی اجازه استفاده از سرویس‌های موبایلی گوگل را ندارد اما تحریم شیائومی فعلا در این حد نیست و در این لیست جایی ندارد.

دولت ترامپ به شیائومی عنوان شرکت نظامی کمونیستی چینی را تخصیص داده است که با این تعریف جدید و طبق دستور اجرایی که در ماه نوامبر توسط دولت آمریکا صادر شده بود و بر اساس آن شرکت‌های سرمایه گذاری و اوراق بهادر آمریکایی باید تمام سرمایه خود را از شرکت‌های وابسته به نظام کمونیستی چین خارج کنند و حال تحریم شیائومی هم به همین دلیل رخ داده است.

تحریم شیائومی توسط آمریکا

رویترز نیز خبر تحریم شیائومی توسط دولت ترامپ را تایید می‌کند. البته علاوه بر این برند محبوب، نام کوماک که در صنعت هوا فضا فعالیت دارد نیز به چشم می‌خورد. این تحریم سرمایه گذاران آمریکایی را مجبور می‌کند تا 11 نوامبر 2021 تمام سرمایه خود را واگذار کنند. این کار قطعا می‌تواند به ضرر شیائومی باشد و روند تولید این کمپانی را برهم بزند. سفارت چین در واشنگتن در واکنش به این خبر فعلا واکنش خاصی نشان نداده است و ترجیح داده است فعلا سکوت کند.

تحریم شدن شیائومی دیگر به مرحله اجرا رسیده است و بر اساس قانونی که در سال 1999 وضع شده است به مرحله اجرایی رسیده است. در این قانون ذکر شده است که وزرات دفاع آمریکا باید لیست شرکت‌های وابسته به نظام کونیستی چین را تهیه کند و تمام آن‌ها را تحریم کند. پنتاگون که توجه به این قانون را از امسال آغاز کرده، از اضافه شدن 35 شرکت به فهرست سیاه خبر می‌دهد. از این بین می‌توان به CNOOC و SMIC نیز اشاره کرد.

ترامپ در ماه نوامبر سال 2020 فرمانی اجرایی امضا کرد که باعث شد امکان استفاده از قانون وضع شده در سال 1999 فراهم شود. بر اساس این قانون امکان سرمایه گذاری آمریکایی‌ها در شرکت‌های چینی که عضو لیست سیاه هستند ممنوع است و حال شیائومی به این لیست اضافه شده است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *