دانستنی ها

عیب یابی روشن نشدن کامپیوتر – بخش اول

عیب یابی روشن نشدن کامپیوتر

وقتی کامپیوتر رومیزی شما روشن نمی شود ناامیدکننده است و کار سختی است تا بتوانیم مشکل آن را پیدا کنیم. عیب یابی روشن نشدن کامپیوتر می تواند به شما کمک کند تا مشکل را بفهمید و آن را برطرف کنید.

وقتی کامپیوتر شخصی شما روشن نمی شود، دشوار است بدانید که از کجا می توانید آن را برطرف کنید. کامپیوتر های شخصی مدرن ماشین های پیچیده ای هستند، بنابراین ممکن است بلافاصله مشخص نشود که این مشکل از کجا ناشی می شود.

به دلیل تنوع در پیکربندی های سخت افزاری احتمالی، امکان تشخیص هر مسئله ممکن وجود ندارد. در عوض، ما مراحلی را بیان کرده ایم که می توانید برای شناسایی مشکل و رفع آن گام بردارید.

تشخیص روشن نشدن کامپیوتر

“کامپیوتر شخصی من روشن نمی شود” می تواند به معنای چند چیز متفاوت باشد. برای شفافیت، ما فرض می کنیم که یا هنگام فشار دادن دکمه روشن بودن کیس، سیستم شما هیچ واکنشی نشان نمی دهد، یا اینکه برای یک ثانیه روشن می شود و دوباره خاموش می شود.

روش های عیب یابی روشن نشدن کامپیوتر

اگر کامپیوتر شما روشن است اما چیزی روی صفحه شما نمایش داده نمی شود، یا اگر در تنظیمات BIOS گیر کرده اید و نمی توانید به سیستم عامل خود دسترسی پیدا کنید، می توانید این راهنمای عیب یابی را در “چرا نمی توانم Windows را راه اندازی کنم؟” را مطالعه کنید.

مرحله 1: کابلهای خود را بررسی کنید

اگر سیستم شما برق دریافت می کند، چراغ های LED موجود در اجزای داخلی کامپیوتر شما نشان داده می شوند. ممکن است بخواهید از مرحله 3 عبور کنید. در غیر این صورت، بیایید با کابل هایی که از دیوار شما می آیند شروع کنیم.

  • با اتصال دستگاهی (مانند لامپ) که می دانید کار می کند و بررسی عملکرد صحیح آن، بررسی کنید که پریز برق فعال است.
  • اطمینان حاصل کنید که هرگونه محافظ برق یا نوار برق به درستی به پریز برق متصل است و سوئیچ برق روشن است. دستگاه های دیگر را به نوار برق وصل کنید و تأیید کنید که آنها به درستی کار می کنند.
  • دوبار بررسی کنید که سوئیچ روشن / خاموش منبع تغذیه کامپیوتر شما روشن است.
  • تأیید کنید که کابل برق کامپیوتر به درستی در منبع تغذیه و پریز برق متصل است، زیرا با گذشت زمان ممکن است شل شود.

هنگامی که اتصالات را از طریق کامپیوتر به دیوار دوبار بررسی کردید، وقت آن است که کابل برق PC را که به PSU شما متصل است تست کنید.

بسیاری از مانیتورها از همان کابل PSU رومیزی استفاده می کنند. اگر مشکلی نداشت، کابل مانیتور را با کابل PC عوض کنید و ببینید آیا مانیتور شما روشن می شود یا خیر. اگر اینطور نیست، کامپیوتر خود را با کامپیوتری که مانیتور را تأمین می کند آزمایش کنید.

مرحله 2: سیم کشی داخلی

گام بعدی این است که برای اطمینان از عدم وجود کابل های شل و یا خراب، بررسی دقیقی را شروع کنید. اگر با یک سیستم پیش ساخته کار می کنید، به خاطر داشته باشید که باز کردن کامپیوتر می تواند ضمانت شما را نقض کند. حتی ممکن است بهتر باشد قبل از ادامه کار با سازنده سیستم خود تماس بگیرید.

قبل از انجام هر کار دیگری در داخل کامپیوتر، با جدا کردن کابل از منبع تغذیه کامپیوتر به پریز برق شروع کنید. همچنین، حتماً لوازم جانبی خارجی مانند صفحه کلید، موش یا درایو سخت خارجی و کابل های مانیتور را که به کامپیوتر متصل هستند قطع کنید. دستگاه های USB یا کابل های اتصالات نمایشگاهی ممکن است گاهی اوقات باعث بروز مشکل در برق شوند. اگر کامپیوتر شما بدون اتصال به اینترنت بوت است، هرکدام را جداگانه وصل کنید. تا زمانی که دستگاه جانبی مشکل دار را پیدا نکنید، آزمایش کنید و بدون آن بوت یا با جایگزین تست کنید.

اگر این روش کار نکرد، کامپیوتر خود را از دیوار جدا کنید و کیس را باز کنید. تا به اجزای داخلی خود دسترسی پیدا کنید. این روند بسته به فایل شما متفاوت خواهد بود. بنابراین برای دسترسی به داخل کامپیوتر خود، هرگونه اسناد و دستورالعمل های مناسب را دنبال کنید.

پس از باز کردن فایل، می خواهید تمام اتصالات منبع تغذیه را به قطعات موجود در کامپیوتر شخصی خود بررسی کنید. آیا شل بودن آنها وجود دارد و در صورت وجود دوباره آنها را بررسی کنید. اگر یک PSU مدولار (منبع تغذیه جایی که کابل هایی را که می خواهید استفاده کنید) انتخاب می کنید. حتماً مطمئن شوید که کابل ها به درستی در سمت PSU نیز قرار گرفته اند. بعد از اطمینان از اینکه چیزی از طرفین شل نیست، ببینید آیا کامپیوتر شما روشن است یا خیر.

اگر این کار نکرد، وقت آن است که هر کابل برق متصل به اجزای خود را از برق جدا کنید. این شامل کابلهای 24 پین و CPU متصل به مادربرد، کابلهای برق اضافی قابل اجرا در هر دستگاه PCIe مانند GPU شما و اتصالات برق SATA و Molex متصل به دستگاههای ذخیره سازی و سایر لوازم جانبی است.

برای اطلاع در خصوص اتصالات منبع تغذیه، نگاهی به همه آنچه در مورد منبع تغذیه لازم است بدانید.

بعد از اینکه همه چیز از PSU جدا شد، روی مادربرد و کابلهای پردازنده مجدداً بارگیری کنید. کامپیوتر خود را به برق متصل کنید و ببینید آیا سیستم شما روشن است یا خیر، همانطور که فن ها می چرخند و چراغ های سخت افزار شما روشن می شوند.

اگر چنین باشد، عالی است! سپس سیستم را خاموش کرده و مجدداً کابل های برق را به هر سخت افزار متصل کنید، سپس آزمایش کنید تا سخت افزاری را پیدا کنید که مشکل ایجاد کرده است.

اگر همه موارد بالا را امتحان کرده اید و هنوز LED های وضعیت جز component را نمی بینید، شاید لازم باشد به دنبال PSU معیوب باشید.

اگر منبع تغذیه اضافی دارید که می دانید کار می کند، کابل CPU و کابل مادربرد 24 پین را از PSU جدید خود وصل کنید. تا ببینید آیا با موفقیت برق مادربرد شما را تأمین می کند یا خیر. اگر اینگونه باشد، PSU قبلی شما احتمالاً مشکلی بوده است. پس برای مراحل بعدی می توانید به متخصصین مربوطه مراجعه کنید.

در بخش دوم مقاله عیب یابی روشن نشدن کامپیوتر توضیحات کاملتری را مشاهده خواهید کرد. پس همراه ما باشید.

1 دیدگاه در “عیب یابی روشن نشدن کامپیوتر – بخش اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *