دانستنی ها

چه دلایلی باعث متوقف شدن کار فن سی پی یو می شود؟

متوقف شدن کار فن سی پی یو

متوقف شدن کار فن سی پی یو دلایل مختلفی دارد، که شما می توانید در صورت مشاهده این مشکل از روش های زیر استفاده کنید.

چه دلایلی باعث متوقف شدن کار فن سی پی یو می شود؟

1. ریپورت نادرست BIOS

در حال حاضرمادربردهای ATX قادر به نظارت بر دمای فن و سرعت فن CPU شما در تنظیمات BIOS می باشند. پس نیازی نیست که شما کیس کامپیوتر خود را باز کنید. و تنها با چک کردن کامپیوترتان، می توانید سرعت فن CPU را تنظیم کنید و آن را بر روی BIOS اعمال نمایید. ولی گاهی اوقات ممکن است که BIOS نتواند عمل کنترل سرعت و دمای CPU را انجام دهد، در نتیجه ممکن است فکر کنید که فن CPU دچار مشکل شده و کار نمی کند.

برای رفع خطاها و گزارش های نادرست BIOS این روش را انجام دهید:

دلیل این مشکل این است که کانکتور برق فن سی پی یو به درگاه برق سی پی یو در مادربرد وصل نشده و به جای دیگری متصل است. این مشکل می تواند به دلیل تماس با مادربرد نیز به وجود آید، در صورتی که سیم برق فن سی پی یو تماس ضعیفی با مادربرد دارد، BIOS گزارشی مبتنی بر عدم فعالیت فن سی پی یو ارائه می دهد. این موضوع می تواند به دلیل عدم قرار گیری صحیح کانکتور در جای خود و یا کثیف شدن اتصالات فن اتفاق بیفتد.

2. نصب اشتباه فن سی پی یو

به طور حتم می دانید که CPU بر روی مادربرد کامپیوتر نصب می شود و فن CPU نیز بر روی CPU نصب می شود. اگر فن CPU به خوبی نصب نشده باشد، ممکن است این فرایند متوقف شود.

3. گرد و خاک

هنگامی که کامپیوتر شما مدت زمان طولانی استفاده می شود، ممکن است گرد و غبار اطراف قطعات کامپیوتر را احاطه کند. اگر فن CPU را گرد و غبار زیادی فرا بگیرد، سرعت آن کاهش می یابد و ممکن است باعث توقف کار آن شود کند. برای اطمینان از عملکرد طبیعی فن CPU از تمیز نگه داشتن آن اطمینان حاصل کنید.

4. گیر کردن اجسام به پره های فن سی پی یو

اگر فن سی پی یو شما متوقف شده، ممکن است یک جسم خارجی به پره های فن سی پی یو گیر کرده باشد. با گیر گردن سیم به فن به مرور زمان ممکن است با مشکل از کار افتادگی فن مواجه شویم.

5. خراب شدن فن سی پی یو

فن CPU بعد از چند سال استفاده، به مرور زمان خراب شود. در صورتی که فن CPU خراب شود، کار آن متوقف می شود. از علائم خرابی فن سی پی یو می توان موارد زیر را نام برد:

  1. شنیدن صداهای عجیب و غریب پس از روشن کردن کامپیوتر.
  2. پس از بوت کردن کامپیوتر کار فن ها متوقف شود و صدایی از آن شنیده نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.