دانستنی ها

تعمیر هارد دیسک مک بوک چگونه انجام می شود؟

بررسی مشکلات عملکرد مک بوک

با توجه به الکترو مکانیکی بودن دستگاه نمی توان از آسیب فیزیکی به دیسک سخت Mac جلوگیری کرد. به طور کلی، یک هارد دیسک به دلیل لرزش، بدرفتاری یا پیر شدن دچار خراش یا فرورفتگی می شود. این مناطق آسیب دیده را بخشهای بد می نامند.

درصورتی که نواحی بد دیسک حاوی داده های ذخیره شده باشد، داده ها غیرقابل دسترسی می شوند. نمی توانید داده ها را بخوانید یا از طریق خواندن-نوشتن روی مناطق بد چیزی بنویسید. وقتی برخی از پرونده های شما هنگام دسترسی به آنها خطایی ایجاد می کنند، وجود بخشهای بد روی هارد دیسک شما تشخیص داده می شود. یا وقتی Mac شما مرتبا یخ می زند یا ناگهان خاموش می شود. در ادامه بخوانید تا بدانید چگونه هارد دیسک حاوی بخشهای بد را برطرف کنید.

تعمیر هارد دیسک مک بوک

از طریق ابزار دیسک وضعیت SMART هارد را بررسی کنید

Disk Utility برای بررسی وضعیت دیسک راه اندازی شما از SMART (فناوری نظارت بر خود، تجزیه و تحلیل و گزارشگری) استفاده می کند. اطلاعات ارائه شده توسط برنامه جامع نیست، اما حداقل می توانید بدانید که هارد دیسک شما خوب است یا خراب است. همچنین، Disk Utility ممکن است از SMART دستگاه ذخیره سازی خارجی شما پشتیبانی نکند.

برای تعمیر هارد دیسک از First Aid of Disk Utility استفاده کنید

نمی توانید بخشهای بد را برطرف کنید. اما البته می توانید فضای ذخیره سازی اشغال شده توسط بخش های بد را جدا کنید تا دیگر از آن استفاده نشود. پس از حذف محل، فضای هارد دیسک خود را از دست می دهید، اما Mac شما به درستی کار می کند. Disk Utility به شما امکان می دهد هارد دیسک خود را تعمیر کرده و مشکلات دیسک را برطرف کنید. مراحل تعمیر هارد دیسک به شرح زیر است:

الف) Mac خود را شروع کنید، سپس کلیدهای Command + R را فشار داده و نگه دارید تا لوگوی Apple ظاهر شود.

ب) به پنجره macOS Utilities بروید، Disk Utility را انتخاب کنید و روی Continue کلیک کنید.

ج) هارد دیسک Mac را از نوار کناری Disk Utility انتخاب کرده و روی برگه First Aid کلیک کنید.

د) برای تعمیر هارد دیسک روی Run کلیک کنید. اگر تعمیر انجام نشد، درایو را پاک کرده و macOS را دوباره نصب کنید.

از Restore of Disk Utility برای کلون کردن هارد دیسک استفاده کنید

برای ایجاد یک کلون از هارد دیسک Mac که خراب است، مراحل مشترک زیر را دنبال کنید:

الف) یک درایو هدف با اندازه مساوی یا بزرگتر از درایو ذخیره سازی Mac را متصل کنید.

ب) برای راه اندازی Disk Utility به قسمت Applications> Utilities> Disk Utility بروید.

ج) درایو هدف را از نوار کناری انتخاب کرده و روی برگه بازیابی کلیک کنید.

د) روی منوی کشویی “بازیابی از” کلیک کنید و درایو منبع را انتخاب کنید، سپس روی بازیابی کلیک کنید.

ه) پس از اتمام شبیه سازی هارد دیسک سخت Mac، روی انجام شد کلیک کنید.

از Drive Monitor برای نقشه برداری از بخشهای بد و Clone Drive استفاده کنید

Stellar Data Recovery Professional for Mac bundles ابزار Stellar Drive Monitor، که می تواند برای نقشه برداری از بخشهای بد هارد دیسک Mac شما و حتی ایجاد یک کلون از درایو مورد استفاده قرار گیرد. مراحل نقشه برداری از بخشهای بد و شبیه سازی هارد دیسک Mac شما به شرح زیر است:

الف) Stellar Data Recovery Professional را برای Mac در MacBook، iMac یا Mac mini خود بارگیری و نصب کنید.

نتیجه بندی

هارد دیسک Mac بدلیل پیری و استفاده از آن بخشهای بدی را جمع می کند. با استفاده از ویژگی Disk Utility’s First Aid می توانید هارد دیسک حاوی بد سکتور را برطرف کنید. اگر درایو در شرف خراب شدن است، می توانید با استفاده از ویژگی Restore از Disk Utility، درایو را کلون کنید. سپس، کلون را جایگزین هارد دیسک کنید.

علاوه بر Disk Utility، Stellar Data Recovery Profession برای Mac می تواند یک دارایی ارزشمند باشد. بسته نرم افزاری همراه با ابزار Stellar Drive Monitor است که می تواند به شما کمک کند تا از نظر دما، عملکرد و سلامتی بر روی هارد دیسک Mac خود نظارت داشته باشید. بعلاوه، اگر نتواند مانع از دست رفتن اطلاعات شود، می توانید از درایو برای نقشه برداری از بخشهای بد استفاده کنید و درایو را شبیه سازی کنید. همچنین، نرم افزار بازیابی اطلاعات با macOS Big Sur و نسخه های قبلی macOS سازگار است.

امتیاز به این مطلب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *