دانستنی ها

نگه داری و طول عمر باتری مک بوک

نگه داری و طول عمر باتری مک بوک

اگرMacBook، MacBook Pro  یا MacBook Air خود را همیشه به برق وصل کنید، مهم نیست که سیستم شما چه باشد؛ باتری در اثر شارژ کامل دچار فرسودگی می شود.

با گذشت زمان، حداکثر ظرفیت شارژ کاهش می یابد و شما بسیاری از دقیقه ها، حتی ساعتها، زمان قابل استفاده را از دست می دهید. این فقط یک ویژگی از باتری های لیتیوم یون در لپ تاپ ها و تقریباً تمام وسایل الکترونیکی مدرن است.

به طور روزمره لپ تاپ خود را به صورت روزانه و به طور مکرر از برق روزانه جدا کنید و بگذارید تا قدرت خود را در محدوده 30 تا 40 درصد کاهش دهد.

به طور منظم باتری خود را به طور کامل تخلیه نکنید – یعنی اجازه ندهید تا صفر شود. در صورت امکان، از تخلیه کامل خودداری کنید و باتری را بیشتر در بین موارد شارژ کنید. هیچ حافظه ای وجود ندارد و باتری برای طولانی شدن عمر به دوره های تخلیه کامل دوره ای نیاز ندارد.

با لپ تاپ های مدرن اپل، در نسخه macOS Catalina 10.5.5 می توانید با کلیک بر روی Battery Health، مطمئن شوید که مدیریت سلامت باتری در پنجره تنظیمات صرفه جویی در انرژی باتری Battery فعال است.

کمترین میزان شارژ باتری

باتری های یون لیتیوم دید بهتری نسبت به مدل های قبلی خود با پایه نیکل دارند. حتی باتری های بعدی نیکل – فلز هیدرید (NiMH) به یک حالت تخلیه کامل منظم نیاز داشتند. باتری را بدون ظرفیت ذخیره می کرد، تا حالت خوبی داشته باشد. باتری های لیتیوم یون در شارژ و تخلیه در مقادیر مختلف در طول زمان بسیار عالی هستند و در صورت بیکار شدن برای مدت طولانی شارژ نسبتاً کمی از دست می دهند.

اما نحوه ذخیره انرژی آنها نیاز به شارژ دقیق حدود 80 درصد ظرفیت دارد. پس از آن مرحله، گرم شدن باتری ها آسان است، که می تواند به آنها آسیب برساند یا در بدترین حالت باعث برآمدگی یا حتی آتش سوزی شود. به همین دلیل مدار باتری در همه دستگاه ها سرعت شارژ را از 80 به 100 درصد می رساند.

اگر تا به حال فکر کرده اید که چرا دستگاه های شما خیلی سریع و سپس خیلی آهسته شارژ می شوند، به همین دلیل است. و 100 درصد در واقع “100 درصد” نیست. این حداکثر مدار مدار کنترل باتری یا سیستم عامل متصل است که معتقد است با “پر بودن” می تواند با خیال راحت آن را نگه دارد.

نحوه مدیریت سلامت باتری مک بوک

از طریق بروز رسانی سیستم عامل مک بوک شما می توانید سلامت باتری مک بوک خود را کنترل نمایید.
توجه داشته باشید که این ویژگی در ورژن های قبلی سیستم عامل مک بوک وجود نداشت. از این طریق می توانید با فعال کردن این قابلیت طول عمر باتری خود را تا حد زیادی افزایش دهید.

نحوه فعال سازی قابلیت کنترل سلامت باتری مک بوک

در صورتی که سیستم عامل خود را به نسخه ۱۰.۱۵.۵ بروز رسانی کنید، این ویژگی به صورت خودکار برایتان فعال می شود. اما در هر صورت بهه منظور فعال سازی قابلیت مسیر زیر را دنبال کنید.

  • System Preferences>Energy Saver
  • بر روی گزینه Battery Health کلیک کرده و آن را فعال کنید.

امتیاز به این مطلب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *