دانستنی ها

برطرف نمودن یکسره کار کردن فن لپ تاپ

تعمیر فن لپ تاپ

فن لپ تاپ یکی از اجزای مهم سیستم خنک کننده لپ تاپ است. با افزایش دمای لپ تاپ، فن شروع به چرخش می کند. با این حال، اگر لپ تاپ به هیچ وجه نرم افزاری را اجرا نمی کند و فن لپ تاپ شما همیشه روشن است، این ممکن است به دلیل راه اندازی سیستم باشد. در این مطلب قصد داریم نحوه رفع یک فن لپ تاپ که دائماً کار می کند را توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید.

روش 1. تنظیمات سیستم را تغییر دهید

در زیر من win10 را به عنوان نمونه ای برای تنظیم برنامه مدیریت توان لپ تاپ برای کاهش سرعت و سر و صدای فن خنک کننده در نظر می گیرم.

  1. ویندوز 10: به Start> Settings> System> Power & Sleep> تنظیمات اضافی برق بروید.
  2. روی “Change plan settings” در پنجره بازشو کلیک کنید.
  3. در پنجره بازشو “تغییر تنظیمات پیشرفته برق” را کلیک کنید
  4. روی “مدیریت توان پردازنده” کلیک کنید و “سیاست خنک کننده سیستم” را در فهرست کشویی کلیک کنید، سپس “فعال” را کلیک کنید، “فعال” را به “غیرفعال” تغییر دهید، OK را کلیک کنید.

اکنون تنظیمات کامل شده است. سپس فن به جای اینکه دائماً کار کند، در صورت لزوم کار خواهد کرد.

روش 2. فن لپ تاپ را تمیز کنید

اگر “سیاست خنک کننده سیستم” شما به حالت غیرفعال تغییر کرده باشد و شما نرم افزارهای بزرگی را اجرا نکنید و فن لپ تاپ به طور مداوم در حال کار باشد، ممکن است لازم باشد فن لپ تاپ را تمیز کنید زیرا فن و هیت سینک خاکی است و عملکرد اتلاف گرما در آن وجود دارد کاهش می یابد.

در این مرحله، شما باید پوشش زیر لپ تاپ را بردارید، فن لپ تاپ و مخزن گرم را بردارید، با استفاده از برس برای پاک کردن گرد و غبار فن و باله های هیت سینک. شما باید گریس حرارتی قدیمی را از CPU ،GPU و هیت سینک بردارید، سپس گریس حرارتی جدید را به CPU و GPU بمالید تا رسانایی گرمایی بهبود یابد. برای یادگیری نحوه تمیز کردن فن خنک کننده خود به دستورالعمل های تمیز کردن فن لپ تاپ مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *