دانستنی ها

تراشه کرین 9010 با لیتوگرافی 3 نانومتری در دست ساخت است

کرین 9010

تراشه کرین 9010 احتمالا محصول و تراشه آینده کمپانی هواوی است که قرار است از سال 2022 به طور رسمی توسط آن‌ها معرفی شود و در گوشی‌های پرچمدار این شرکت از آن استفاده شود. برای بررسی این تراشه با ناوک سرویس مرکز تعمیرات تلفن همراه همراه باشید.

چندی پیش شخصی با نام کاربری RODENT950 در شبکه اجتماعی وبیو که مخصوص کشور چین است، اطلاعاتی را در مورد برنامه آینده های‌سیلیکون، از شرکت‌های زیر مجموعه هواوی، منتشر کرد. همچنین در پستی اعلام کرد که های‌سیلیکون خود را برای ساخت تراشه بعدی خود آماده می‌کند.

بنا به گفته افشاگر چینی تراشه جدید این کمپانی با نام کرین 9010 وارد بازار خواهد شد و از لیتوگرافی 3 نانومتری استفاده می‌کند. های‌سیلیکون تنها وظیفه طراحی آن را برعهده دارد و وظیفه تولید انبوده آن بر عهده TSMC خواهد بود.

علاوه بر این شخص، گزارشاتی که از سایت Gsmarena هم منتشر شده است، تایید کننده این وضعیت است و به نظر می‌رسد باید خود را برای تراشه کرین 9010 آماده کنیم.

تراشه کرین 9010

برنامه TSMC هم چندی پیش در فضای مجازی قرار گرفت و در این برنامه به این موضوع اشاره شده بود که از سال 2022 تولید تراشه‌های سه نانومتری شروع خواهد شد و حال با افشاگری که این فرد چینی کرده است، ممکن است کرین 9010 همان چیزی باشد که TSMC قصد تولید آن را دارد. تراشه با لیتوگرافی 3 نانومتری می‌تواند بسیار قدرتمند باشد و نسبت به مدل 5 نانومتری آن می‌تواند تا 70 درصد از ترانزیستورهای بیشتری میزبانی کند.

چنین اتفاق و آماری نشان می‌دهد که تراشه‌هایی که با لیتوگرافی 3 نانومتری ساخته شوند، می‌توانند تا هفده میلیارد ترانزیستور استفاده کنند. این در حالی است که در تراشه‌های امروزی تنها از ده میلیارد ترانزیستور می‌توان استفاده کرد. همچنین از نظر مصرف انرژی نیز 25 تا 30 درصد عملکرد بهتری خواهند داشت.

همچنین کوچک شدن تراشه نیز می‌تواند باعث کاهش ضخامت گوشی شود و یا حتی می‌تواند فضای بیشتری را در اختیار سازندگان گوشی قرار دهد تا از باتری‌های قدرتمندتر استفاده کنند. به نظر می‌رسد هواوی p50 اولین گوشی باشد که از تراشه کرین 9010 استفاده کند. البته این امکان وجود دارد که تراشه کیرین 9010 به سری میت هم برسد و در این سری از گوشی هم از آن استفاده شود. البته که 18 ماه تا رونمایی از این تراشه فاصله داریم و فعلا قضاوت و حدس زدن در مورد آن زود است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *