دانستنی ها

نحوه بررسی هارد دیسک کامپیوتر شما

نحوه بررسی هارد دیسک کامپیوتر شما

طول عمر درایو هارد دیسک در کامپیوتر زیاد نیست. اگر بدشانس باشید، درایو شما ممکن است ناگهان از کار بیفتد. اگر خوش شانس باشید، ممکن است هارد دیسک شما برای مدت طولانی خراب شود ولی آرام کار کند. در هر صورت روزی هارد دیسک شما به طور کامل از کار می افتد. به همین دلیل نیاز است که سلامت آن را مرتباً بررسی کنید و در بهترین شکل ممکن آن را نگهداری کنید. خوشبختانه ، شما می توانید چندین کار برای نگهداری و بررسی هارد دیسک کامپیوتر خود انجام دهید:

با ابزار defragmenting ویندوز، هارد دیسک بررسی کنید

برای اکثر کاربران، هارد دیسک اصلی درایو C تعیین شده است: این شامل ویندوز، برنامه های شما و داده های شما است. این درایو بیشترین فضای ذخیره سازی را دارد. در اینجا نحوه جدا کردن هارد دیسک خود آورده شده است:

 1. Start → All Programs → Accessories-> System Tools → Disk Defragmenter را انتخاب کنید. کادر محاوره ای Disk Defragmenter ظاهر می شود.
 2. درایوی را که می خواهید قالب آن را جدا کنید انتخاب کنید. بیشتر افراد درایو C: را انتخاب می کنند. همچنین ممکن است درایو D: بسیار کوچکتری را مشاهده کنید، که احتمالاً حاوی پرونده هایی برای برگرداندن رایانه به تنظیمات کارخانه است. شما نمی خواهید در این درایو بازیابی چیزی تغییر دهید.
 3. روی Defragment (ویندوز XP) یا Defragment Disk (ویستا و ویندوز 7) کلیک کنید. defragmenter دیسک را از نظر میزان تکه تکه شدن تجزیه و تحلیل می کند و سپس فرآیند defragmentation را آغاز می کند. در ویندوز XP ، یک صفحه نمایش گرافیکی مشاهده می کنید که نشان دهنده هارد دیسک قبل و بعد از defragmentation است. در ویندوز ویستا و ویندوز 7، شمارش معکوس درصد اصلاح شده بهم ریختگی را مشاهده می کنید.
 4. انتخاب File → Exit (Windows XP) یا کلیک بر روی دکمه بستن (Vista و Windows 7). Disk Defragmenter بسته می شود.

با پاکسازی دیسک فضای کامپیوتر را مرتب کنید

اینکه چند بار باید برنامه Disk Cleanup را اجرا کنید به عادت های شما بستگی دارد. اگر زیاد در حال مرور اینترنت هستید و فضای دیسک کم است، برنامه را اجرا کنید. در غیر این صورت ، احتمالاً هر چند ماه یکبار کافی است.

 1. Start → My Computer یا Start → My Computer را انتخاب کنید.پنجره My Computer / Computer ظاهر می شود.
 2. بر روی درایوی که می خواهید بررسی کنید کلیک راست کرده و Properties را از فهرست میانبر انتخاب کنید.
 3. اگر از قبل باز نیست، روی برگه General کلیک کنید. در صورت تمایل، کادر تأیید Compress This Drive to Save Disk Space را علامت بزنید. این گزینه پرونده های قدیمی را که مدتی است از آنها استفاده نمی کنید فشرده می کند.
 4. روی دکمه Disk Cleanup کلیک کنید. سیستم برای مدتی از بین می رود، درایو شما را بررسی می کند و مقدار زباله را می تواند محاسبه کند. سرانجام ، کادر محاوره ای Disk Cleanup باز می شود، نشان می دهد که مقدار ناخواسته در مکان هایی مانند پوشه های پرونده های برنامه بارگیری شده، پرونده های اینترنتی موقت و سطل آشغال، چه نشسته است و پیشنهاد می شود فایل ها حذف شوند.
 5. کادرهای انتخاب کنار هر پرونده ای را که می خواهید نگه دارید، پاک کنید. کادرهای کنار هر پرونده اضافی را که می خواهید از دیسک پاک کنید، علامت بزنید.
 6. برای اکثر کاربران، بهتر است فقط پرونده های توصیه شده را حذف کنید. اگر تصمیم به ادامه کار دارید، روی هر پرونده کلیک کنید و قبل از ادامه توضیحات آن را بخوانید. تأیید را کلیک کنید. ویندوز از شما می خواهد تأیید کنید که می خواهید این پرونده ها را برای همیشه حذف کنید.
 7. روی Yes (Windows XP) یا Delete Files (Vista و Windows 7) کلیک کنید. پرونده ها حذف می شوند.

امتیاز به این مطلب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *