دانستنی ها

در لپ تاپ ضربه خورده چه مشکلاتی ایجاد می شود – بخش اول

در لپ تاپ ضربه خورده چه مشکلاتی ایجاد می شود

لپ تاپ جزو آن دسته از لوازم الکتریکی است که از آن برای اهداف مختلفی استفاده می‌شود و ممکن است در اثر برخورد یا رها شدن از دست دچار صدمه شود.

مشکلاتی که برای دستگاه شما بر اثر ضربه ایجاد می شود، ممکن است در نگاه اول مشخص نشود و اجزای داخلی آن مثل هارد، پردازنده، کارت گرافیکی، باتری و غیره دچار صدمه شده باشند.

برای جلوگیری از افزایش میزان خسارت وارد شده، لازم است تا با برخی از خرابی‌های متداول آشنا شوید.

گرمای بیش از حد

علائم: کامپیوتر خراب می شود، یخ می زند

راه حل: دریچه های هوا را تمیز کنید، مواد فیلتر شده را روی دریچه استنشاق قرار دهید یا BIOS را به روز کنید

گرم شدن بیش از حد می تواند عملکرد لپ تاپ شما را از بین ببرد و اغلب باعث ایجاد سکسکه مانند خرابی سیستم و یخ زدگی می شود. هر رایانه گرمای زیادی تولید می کند ، اما لپ تاپ ها به دلیل اندازه کوچک و عدم تهویه به ویژه مستعد گرم شدن بیش از حد هستند. گرد و غبار زیاد می تواند دریچه های هوا را مسدود کرده و سیستم شما را از خنک شدن CPU برای خنک شدن پردازنده محروم کند.

شما اغلب می توانید مسائل مربوط به گرم شدن بیش از حد را با تمیز کردن این دریچه های هوا با پارچه یا پاک کننده صفحه کلید حل کنید.

برای جلوگیری از تجمع بیشتر گرد و غبار، یک تکه پارچه فیلتر شده را ، مثلاً از سوئیفر ، روی دریچه استنشاق قرار دهید. یکی را روی دریچه خروجی اگزوز قرار ندهید، زیرا در آنجا قرار است هوای گرم به سرعت از سیستم خارج شود. اگر پارچه کار نمی کند ، ممکن است بخواهید BIOS سیستم خود را که سخت افزار لپ تاپ را کنترل می کند، به روز کنید. اکثر تولیدکنندگان یک فایل نصب ارائه می دهند که فایل های BIOS را به طور خودکار به روز می کند ، که اغلب به مدیریت گرما می پردازد. هنگام به روزرسانی BIOS ، فقط مطمئن شوید که نوت بوک شما به منبع تغذیه متصل است.

کند شدن سرعت هارد

علامت: زمان بارگذاری زیاد برنامه، انتقال کند فایل ها

راه حل: تجزیه قطعات دیسک

اطلاعات نامنظم در هارد دیسک شما می تواند عملکرد را از بین ببرد زیرا رایانه به زمان بیشتری برای غربال کردن قطعات داده و بخشهای خراب روی درایو نیاز دارد. این مشکل را می توان به راحتی برطرف کرد (اما نه بخصوص سریع ؛ گاهی اوقات رفع اشکال ممکن است ساعت ها طول بکشد) با استفاده از ابزار داخلی ویندوز به نام Disk Defragmenter. می توانید از طریق منوی Programs در پوشه Accessories یا System Tools به این برنامه دسترسی داشته باشید. کافی است بر روی دکمه تجزیه و تحلیل کلیک کنید تا ببینید آیا درایو دیسک شما به تجزیه مجدد نیاز دارد یا خیر و سپس برای شروع روی Defragment کلیک کنید.

1 دیدگاه در “در لپ تاپ ضربه خورده چه مشکلاتی ایجاد می شود – بخش اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *