دانستنی ها

خرابی پاور لپ تاپ؛ یک مشکل شایع!

خرابی پاور لپ تاپ

 

بسیاری از ما مشکل روشن نشدن لپ تاپ خود را به مانیتور لپ تاپ نسبت می‌دهیم یا می‌ترسیم که لپ تاپ ما سوخته باشد. در حالی که این مشکل می‌تواند مربوط به یک قطعه ساده به نام پاور لپ تاپ باشد. حالا این پاور لپ تاپ چیست و از کجا بدانیم که ایراد لپ تاپ ما مربوط به آن است؟

پاور لپ تاپ چیست؟

درست کار نکردن دکمه پاور لپ تاپ شما می‌تواند شما را به دردسر بیندازد!

پاور لپ تاپ شما دکمه‌ای است که وظیفه  ارسال سیگنال به مادربورد را برعهده دارد و بعد مادربورد باید سیگنالی به باطری یا منبع تغذیه لپ تاپ شما ارسال کند تا لپ تاپ روشن شود. به علاوه این قطعه برق مورد نیاز را از کابل دریافت می‌کند و میزان اجزا پخش می‌کند. پس به دکمه خاموش و روشن لپ تاپ و ملحقاتش پاور لپ تاپ می‌گویند.

خرابی پاور لپ تاپ

تعمیر پاور لپ تاپ

تعمیر پاور لپ تاپ

اگر پاور لپ تاپ شما خراب شود باید فهمید که چرا این سیگنال دچار اختلال شده است؟ آیا اتصالات بین دکمه پاور و مادربورد به درستی کار می‌کنند؟ چون ادامه این روند می‌تواند به مادربورد لپ تاپ شما آسیب برساند. برای اینکه مطمئن شوید روشن نشدن لپ تاپ شما به خاطر پاور آن است کافی است وقتی دکمه پاور را می‌زنید گوش کنید ببینید آیا اصلا جریان برقی وارد لپ تاپ شما می‌شود؟ فن‌ها کار می‌کنند؟

در صورت خرابی پاور لپ تاپ باید خیلی سریع در جهت تعمیر آن اقدام کرد. چون با خرابی آن لپ تاپ شما احتمالا اصلا روشن نخواهد شد.

خواندن این مطلب را هم به شما توصیه میکنیم: تعمیرات آداپتور لپ تاپ شما چگونه انجام می‌شود؟

برای تعمیر پاور لپ تاپ باید قطعات مربوطه (مثل خود دکمه، اتصالات، مادربورد و…) بررسی شوند. اولین جایی که بررسی می‌شود خود دکمه پاور است، بعد از آن اتصالات و مادربورد. در نهایت اگر ایراد از هیچ یک از این‌ها نبود باید منبع تغذیه لپ تاپ بررسی شود. پس از آنجایی که تعمیر این قطعه نیاز به بررسی اجزای حیاتی لپ تاپ دارد و بعد هم ممکن است هر قطعه نیاز به تعویض داشته باشد بهتر است کلا این کار را به کارشناسان و تعمیرکاران لپ تاپ بسپارید.

علل خرابی پاور لپ تاپ

بیشترین چیزی که باعث می‌شود پاور لپ تاپ شما خراب شود نوسانات برق است. نارسایی در جریان برق و حتی قطع شدن ناگهانی آن می‌تواند باعث بشود که لپ تاپ شما پس از خاموشی دیگر روشن نشود و شما شدیدا نگران شوید.

ولتاژ برق شهری هم می‌تواند پاور لپ تاپ را خراب کند. البته در لپ تاپ های مدرن دیگر ولتاژ کنترل می‌شود و این اتفاق کمتر می‌افتد.

ضربه دیدن لپ تاپ هم می‌تواند به اتصالات میان پاور و مادربورد آسیب برساند.

آیا شما هم برای تا به حال این مشکل پیش آمده که لپ تاپ اصلا روشن نشود؟ مشکل از کجا بوده؟ نظرات و تجربیات خود را از طریق بخش ارسال نظرات با ما و سایر کاربران سایت ناوک در میان بگذارید.

 

3 دیدگاه در “خرابی پاور لپ تاپ؛ یک مشکل شایع!

  1. امیر گفت:

    دکمه ی پاور فرو رفتگی داره. داریم میبریم تعمیرش کنیم. راهی هست بدون اینکه جایی ببریمش خودمون درستش کنیم؟

  2. سلام، لپتاپ من وقتی به شارژر وصله، در پورت های usb و سایر پورت ها،دارای نوسان ولتاژه که از 3.5 ولت تا 6 ولت در حال تغییره. وقتی که به باتری وصله ولتاژ ثابت روی 5.15 هست و پورت ها درست کار میکنن. به نظرتون مشکل از منبع تغذیه هس یا پاور لپتاپ؟ شارژر سالمه چون جدیدم خریدم مشکل حل نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.