دانستنی ها

بایوس چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

بایوس

 

اگر یک لپ تاپ یا کامپیوتر داشته باشید حتما نام بایوس یا بوق بایوس به گوش‌تان خورده است. در این مطلب می‌خواهیم با بایوس آشنا شویم و وظایف آن را بدانیم. ضمنا انواع بایوس را هم می‌شناسیم و در نهایت تفاوت بایوس و حافظه سیموس را متوجه می‌شویم.

 

بایوس چیست؟

بایوس یا BIOS مخفف Basic Input/Output System به معنی سامانه ورودی / خروجی پایه است و کارش این است که همه عملکردهای ورودی / خروجی را اداره کند. در این بخش از کامپیوتر، مجموعه‌ای از رویه‌ها یا برنامه ذخیره می‌شوند تا دسترسی نرم افزارها به سخت افزارها محدود شود.

وقتی که شما کامپیوتر یا لپ تاپ خود را روشن می‌کنید بایوس اولین کدی است که اجرا می‌شود. اولین وظیفه بایوس تشخیص اجزای سیستم مثل کارت گرافیک، هارد دیسک و..  و بعد بالا آوردن سیستم عامل است. این بخش بالا آوردن سیستم عامل را با نرم افزاری که برای بوت کردن سیستم عامل ذخیره کرده انجام می‌دهد و در واقع بوت لودر را اجرا می‌کند.

بایوس

بایوس یا BIOS

بایوس کجای کامپیوتر قرار دارد؟

بایوس یک  رویه فرم‌ور یا Firmware است به این معنی که یک برنامه ثابت سطح پایین است. این برنامه در یک چیپ روی  مادربرد قرار دارد. در واقع همه مادربردها یک چیپ برای آن روی خودشان دارند. به این چیپ بایوس یا رام بایوس می‌گویند. چون سخت افزار BIOS فقط خواندنی است و فقط تحت شرایط خاصی مثل آپدیت شدن می‌تواند تغییر کند.

انواع بایوس

در واقع انواعی برای BIOS وجود ندارد مگر اینکه بخواهیم نسل های مختلف بایوس را که هر بار پیشرفته‌تر شدند انواع بایوس در نظر بگیریم. این نسل‌ها عبارتند از:

  • بایوس فقط خواندنی (از نوع ROM)
  • بایوس خواندنی‌ای که فقط یک بار قابلیت ویرایش دارد (PROM)
  • بایوس قابل خواندن و نوشتن – حتی شده تا چند بار (EPROM). البته نوشتن این نوع را فقط افراد کارخانه می‌توانند انجام بدهند.
  • بایوس خواندنی و قابل نوشتن که برنامه نویسان هم می‌توانند رویش بنویسند (EEPROM)
  • حافظه حالت جامد (FLASH)

البته حافظه BIOS ها هم ظرفیت‌های متفاوتی دارند و می‌توان ظرفیت‌شان را از روی مدل درج شده روی چیپ‌شان فهمید.

توصیه می‌کنیم این مطلب را هم بخوانید: رم چیست و رم لپ تاپ من چقدر است؟

تفاوت بایوس با حافظه سیموس (CMOS)

بسیاری از افراد فکر می‌کنند BIOS همان CMOS RAM است. اما حافظه سیموس در واقع حافظه‌ای است که تنظیماتی که بایوس نیاز دارد را ذخیره می‌کند. پس بایوس و حافظه سیموس دو چیز کاملا متفاوت هستند. وقتی که شما کامپیوتر خود را روشن می‌کنید پارامترهای مورد نیاز برای روشن شدنش از روی CMOS RAM خوانده می‌شود و سیستم بر اساس این پارامترها پیکربندی می‌شود.

شما از (BIOS) چه می‌دانید؟ سوالات و دانسته‌های خودتان را از طریق بخش نظرات با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

 

1 دیدگاه در “بایوس چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.